عنوان ها

ضد کف ( آنتی فوم ) چیست ؟ - پنجشنبه 28 شهریور 1398 - 11:20:43
(98/06/28) ضد کف ها مواد شیمیایی هستند که برای پیشگیری از تولید و ساخت کف بکار می روند و همچنین کف های ایجاد شده را می شکنند . برای پیشگیری از تولید کف و تمایل به کف کردن به مدار بسته آمین در گردش مواد ضد کف تزریق می شود و گاهی برای واکنش به کف ایجاد شده اقدام به تزریق می گردد و سرانجام مواد ضد کف سرتاسر محلول پخش شده و در برج های احیاء و تماس همراه محلول آمین می چرخد کاربرد: به عنوان آنتی فوم در صنایع غذایی کاربرد دارد که مستقیما به فرآورده های غذایی اضافه می شود. آنتی فوم خوراکی قابل ..
0 نظرات
ادامه مطلب
لاکتوزغذایی - سه شنبه 26 شهریور 1398 - 14:54:51
(98/06/26) لاکتوز یا همان قند شیر، یک دی ساکارید است که در طبيعت منحصرا در شير يافت مي‌شود. نام لاکتوز از لاکت(lacte) که درلاتین به معنای شیر است وپسوند اوز (ose)که برای نامگذاری قندها بکار برده میشود ریشه میگیرد. این قند از پیوند گلیکوزیدی بین یک گالاکتوز و یک گلوکز بوجود می آید. اتصال این دو منو ساکارید(گالاکتوز و گلوکز)از نوع گلیکوزیدی و بشکل بتا دی گالاکتوپیرانوزیل(۱ به ۴)بتا دی گلوکو پیرانوز می باشد. چون لاکتوز داراي يک کربن آنومري آزاد در زيرواحد گلوکز است، بنابراين در گروه دي ساکاريدها..
0 نظرات
ادامه مطلب
اسید سیتریک Citric Acid - یکشنبه 24 شهریور 1398 - 15:03:50
(98/06/24) اسید سیتریک یا جوهر لیمو در صنایع غذایی به دوشکل مونوهیدرات (آبدار ) و آنهیدروز (خشک) و بصورت پودر کریستال مورد استفاده قرار می گیرد. این اسید یکی از پرکاربرد ترین محصولات در صنایع غذایی است. ❇️کاربرد اسید سیتریک ????کاربرد اسید سیتریک در نوشابه سازی و نوشیدنیها -          ايجاد طعم ترش و مطبوع -          براي بازدارندگي فعاليت ميكروبي -          تنظيم اسيديته ????کاربرد اسید سیتریک در ..
0 نظرات
ادامه مطلب
موارد مصرف و کاربرد اسید لاکتیک - پنجشنبه 21 شهریور 1398 - 11:17:26
(98/06/21) اسید لاکتیک در صنایع مختلف کاربرد دارد : 1.در صنایع دباغی و پارچه بافی 2.به عنوان تنظیم کننده ph در صنایع غذایی 3.به عنوان ماده نگهدارنده در صنایع غذایی 4.به عنوان طعم دهنده در صنایع غذایی 5.صنایع تافی و بن بن 6.صنعت غذا و دارو 7.صنعت رنگرزی پارچه 8.صنایع ساخت و تولید پلاستیک 9.صنعت تولید حلال ها 10. صنعت تولید جوهر و لاک موارد استفاده از اسید لاکتیک را می توان به دو دسته کاربرد اسید لاکتیک و مشتقات اصلی آن طبقه بندی کرد که به طور عمده به صنایع غذای..
0 نظرات
ادامه مطلب
لاکتات منیزیم - یکشنبه 17 شهریور 1398 - 14:45:32
(98/06/17) لاکتات منیزیم یک ماده معدنی طبیعی است که برای حمایت از عملکرد قلب، سیستم عصبی و دستگاه گوارش در بدن مورد نیاز است. لاکتات منیزیم به عنوان یک مکمل معدنی برای درمان کمبود منیزیم استفاده می شود. لاکتات منیزیم ممکن است تنها بخشی از یک برنامه کامل درمانی باشد که شامل رژیم غذایی خاصی نیز می شود. لاکتات منیزیم به عنوان یک پودر کریستالی سفید یا تقریباً سفید تهیه می شود. طعم خنثی دارد، عملاً بی بو است و حلالیت خوبی در آب دارد (۸۴ گرم در لیتر). برنامه رژیم غذایی ایجاد شده برای شما توسط پزشک..
0 نظرات
ادامه مطلب
بی کربنات چیست؟
بی کربنات چیست؟ - پنجشنبه 14 شهریور 1398 - 11:25:57
(98/06/14) کاربرد و مصارف جوش بی‌کربنات سدیم یا جوش شیرین با فرمول شیمیایی NaHCO3  یکی از نمک های سدیمی اسید کربنیک است که فقط یک هیدروژن اسیدی این اسید با یون سدیم جایگزین شده ‌است. بی کربنات سدیم بدون بو و ‌طعم است و به صورت پودر سپید یا بلورین تولید می شود که دارای خاصیت بازی کمی است. جوش شیرین جاذب رطوبت و بوگیر است و در آب یک آمفوتر است به این معنی که در آب می‌تواند به عنوان اسید یا باز عمل کند. خاصیت اسیدی این ترکیب به دلیل وجود هیدروژن در آن است لذا در صنایع مختلف به عنوان آزادکنن..
0 نظرات
ادامه مطلب
تری پلی فسفات سدیم چیست؟ - یکشنبه 10 شهریور 1398 - 15:51:20
(98/06/10) تری پلی فسفات سدیم که به اختصار (STPP) هم نامیده می شود یک پلیمر معدنی  چند وجهی است که بطور گسترده در صنایع شیمیایی مختلف از جمله در صنایع شوینده،نوع خوراکی آن در صنعت غذایی به عنوان نگهدارنده و … استفاده می شود. این پلیمر ماده اولیه بسیار مهم برای پاک کننده ها به حساب می آید.فرمول شیمیایی تری پلی فسفات سدیم Na5P3O10   می باشد.این ماده پودر سفیدی است که به نام های سدیم تری پلی فسفات و پنتا سدیم تری فسفات  و STPP  هم خوانده می شود. این ماده نمک پلی فسفات پن..
0 نظرات
ادامه مطلب
سدیم متا بی سولفیت کاربرد ها و مزایا
سدیم متا بی سولفیت کاربرد ها و مزایا - پنجشنبه 07 شهریور 1398 - 12:05:22
(98/06/07) سدیم متا بی سولفیت یک ترکیب غیرآلی با فرمول مولکولی Na2S2O5 و جرم مولکولی 190 گرم بر مول است که حاوی عناصر سدیم, سولفور و اکسیژن می باشد. این ماده عموما دارای ظاهری کریستالی به رنگ سفید یا زرد کمرنگ است. sodium-metabisulfite به سادگی درون آب حل می شود و به هنگام حل شدن بوی ناخوشایندی مانند سولفور ایجاد می کند. گرید خوراکی این ماده در صنایع غذایی بسیار پر کاربرد می باشد ????کاربرد های سدیم متا بی سولفیت :   ♦️در صنایع غذایی: سدیم بی سولفیت در صنایع غذایی معمولا به عنوان ن..
0 نظرات
ادامه مطلب
پروپیونات سدیم - سه شنبه 05 شهریور 1398 - 15:10:06
(98/06/04) پروپیونات سدیم یک نمک سدیم ارگانیک است که حاوی یون های سدیم و پروپیونات است و دارای فرمول شیمیایی CH3CH2COONa  هست.پروپیونات سدیم یک اسید آلی است که در اثر تخریب شیمیائی تولید می شود. این یک ترکیب است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود زمانی که برخی اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه متابولیزه می شوند. طبق مقاله ای که در سال ۱۹۹۶ در مجله بین المللی تحقیقات ویتامین و تغذیه منتشر شد، پروپیونات سدیم متشکل از یک سری واکنش های آنزیمی است که وابسته به حضور ویتامین B-12 هستند.پروپیونات سدی..
0 نظرات
ادامه مطلب
موارد استفاده بوتیل هیدروکسی تولوئن - یکشنبه 03 شهریور 1398 - 14:32:10
(98/06/03) در صنایع بسیاری به عنوان، افزودنی های مواد غذایی، افزودنی های صنعتی، مواد آرایشی و بهداشتی، مواد تشکیل دهنده آفت کش ها، مواد پلاستیکی / لاستیک و پزشکی / دامپزشکی / مورد استفاده قرار می گیرد. مکمل غذایی در درجه اول به عنوان یک افزودنی غذایی آنتی اکسیدان استفاده می شود. در ایالات متحده، بر طبق مطالعات موسسه ملی سرطان از سال ۱۹۷۹  برای استفاده در ایالات متحده تایید شده است. این محصول در اتحادیه اروپا تحت E321 مجاز است.   به عنوان یک ماده نگهدارنده در برخی از غ..
0 نظرات
ادامه مطلب
اسید تارتاریک چیست؟ - پنجشنبه 31 مرداد 1398 - 11:29:47
(98/05/31)  اسید تارتاریک بلورهایی بی رنگ ، محلول در آب و الکل دارای مزه اسیدی که در ۱۷۰ درجه سانتی گراد ذوب میشود.   اسید تارتاریک جوهر ترش نیز  نامیده می شود. اسید تارتاریک یک اسید میوه ای است.اسید میوه ای نام دیگری است که به اسید های آلفا هیدروکسی می گویند. اسید های آلفا هیدروکسی در واقع گروهی از کربوکسیلیک اسید ها است که علاوه بر عامل اسیدی عامل هیدروکسیل  (OH) هم دارند. لاکتیک اسید،مالیک اسید ،تارتاریک اسید و سیتریک اسید از انواع اسید های میوه ای است.این اسید ها ..
0 نظرات
ادامه مطلب
لاکتات کلسیم - یکشنبه 27 مرداد 1398 - 15:09:07
(98/05/27) لاکتات کلسیم از اسید لاکتیک طبیعی با کیفیت بالا زیست تخمیر شده، یک مشتق از اسید L-Lactic طبیعی، منبع کلسیم بسیار محلول برای کاربرد های دارویی است. لاکتات کلسیم از اسید لاکتیک طبیعی با کیفیت بالا زیست تخمیر شده به عنوان مواد اصلی اصلی تولید می شود. لاکتات کلسیم یک پودر سفید با خواص توانایی جریان خوب است و می تواند به وضوح در آب حل شود، با محلول تقریبا. 9 گرم / 100 گرم. شخصیت های لاکتات کلسیم: پودر سفید یا تقریبا سفید، بلورین یا گرانول، کمی درخشان است. محلول در آب، آزادانه در آب جوش..
0 نظرات
ادامه مطلب
بستنی با کیفیت چه ویژگی‌هایی دارد؟ - پنجشنبه 24 مرداد 1398 - 12:41:00
(98/05/24) بعضی از خصوصیات قابل ملاحظه محصول عبارتند از: قیمت، خصوصیت جابه‌جایی (نقطه انجماد و سرعت هوادهی مخلوط)، عطر و قوام، بافت، ارزش غذایی و رنگ و مطلوبیت کلی محصول غذایی. در یک فرمول مناسب و پیشرفته برای برآوردن موارد مخصوص عوامل زیادی را باید مورد توجه قرار داد این عوامل شامل تقاضای مصرف کننده از نظر عطر و طعم، قوام، بافت ورنگ محصول نهایی است. عطر و طعم می‌تواند طبیعی باشد و یا اینکه با عطر و طعم مصنوعی تشدید شده باشد یا نرم و جویدنی یا سفت و دارای بافت ریز باشد. سایر موارد شامل استاند..
0 نظرات
ادامه مطلب
کاربرد هیدروکسید پتاسیم - چهارشنبه 23 مرداد 1398 - 15:27:32
(98/05/23) از هیدروکسید پتاسیم برای تولید سایر ترکیبات پتاسیم نظیر پرمنگنات پتاسیم، کربنات پتاسیم، فسفات های پتاسیم نظیر دی فسفات تترا پتاسیم، یدات پتاسیم، سیانید پتاسیم، تولید رنگدانه ها تولید شیشه، تولید صابون های مایع با کیفیت بالا، ساخت گازوئیل از نباتات، خنثی سازی محلول های اسیدی و در تولید مواد شیمیایی استفاده می شود. از مهم ترین کاربردهای دیگر آن، در تهیه کودهای شیمیایی و به عنوان الکترولیت در باتری ها می باشد. مانند هیدروکسید سدیم، هیدروکسید پتاسیم کاربردهای متعددی دارد که تقریبا بیشت..
0 نظرات
ادامه مطلب
اسید_سیتریک خشک و آبدار - سه شنبه 22 مرداد 1398 - 14:45:24
(98/05/22) اسید سیتریک در صنایع غذایی به طور گسترده مورد استفاده قرار میگیرد که از جمله خواص آن حلالیت بالا در آب، ترش کنندگی و ایجاد طعم دلپذیر و خواص بافری می باشد ????در صنعت نوشابه و آبمیوه برای ایجاد طعم ترش و مطبوع ????همچنین کاهش رنگ و طعم در میوه های منجمد می باشد ..
0 نظرات
ادامه مطلب
نایسین چیست ؟ - یکشنبه 20 مرداد 1398 - 14:14:55
(98/05/20) نایسین در مواد غذایی به عنوان یک نگهدارنده کاربرد داشته و فعالیت ضد میکروبی بسیار قوی و مؤثر بر روی انواع باکتری‌های گرم مثبت دارد و در مقابل فاقد تأثیر خاص بر روی انواع گرم منفی است.نایسین نگهدارنده‌ای بسیار مهم در آن گروه از مواد غذایی به حساب می‌آید که پاستوریزه می‌شوند، ولی استرلیزه نمی‌گردند چرا که پاستوریزاسیون باعث از بین رفتن باکتری‌های گرم منفی، مخمر‌ها و باکتری‌ها می‌گردد، ولی بر روی اسپور باکتری‌ها بی اثر است. در مواد غذایی که تحت فرایند‌های حرارتی قرار می‌گیرند، افزودن..
0 نظرات
ادامه مطلب
ناتامایسین چیست؟ - پنجشنبه 17 مرداد 1398 - 11:27:43
(98/05/17) ناتامایسین نگهدارنده‌ای است که جهت کنترل کپک و مخمر در دوغ و لبنیات استفاده می‌شود. ❇️کاربرد ناتامایسین در صنایع غذایی: ???? به عنوان نگه دارنده در صنایع گوشتی و لبنی ????خامه ترش،ماست و shredded cheeses ????پنیرهای ورقه ای ????سالادهای میکس بسته بندی شده برای جلوگیری از رشد قارچها ????جایگزین نگه دارنده سنتتیک اسید سوربیک ????انواع سس ها ..
0 نظرات
ادامه مطلب
کپک های موجود بر نان - چهارشنبه 16 مرداد 1398 - 15:25:48
(98/05/16) کپک موجود بر روی نان یا ذرت باعث ترشح سمی به نام آفلاتوکسین می‌شود که بر اثر مصرف طولانی مدت ذرت‌های آلوده به این سم، افراد مبتلا به بیماری سرطان می‌شوند. : کارشناسان توصیه می‌کنند اگر قارچ‌های مولد این سموم بر روی خوراک دام و مواد غذایی (مانند پسته، بادام زمینی، ذرت، سویا و گندم) رشد کنند، مصرف غذا‌های آلوده به آفلاتوکسین می‌تواند موجب بیماری در انسان یا دام شود. ..
0 نظرات
ادامه مطلب
کاربرد سوربات پتاسیم در صنایع غذایی: - سه شنبه 15 مرداد 1398 - 14:57:49
(98/05/15) در محصولات نانوایی، مربا، زیتون، ماست، پنیر، سس ها، مارگارین، ترشی و شوریجات، آب میوه و نوشابه های غیر الکلی، برگه زرد آلو، فیلینگ‌ها و تاپینگ‌ها، شیرهای تخمیر یافته، پیتزاهای نیم پز و فریز شده، سالاد میوه، کپسول ژلاتین، کره نباتی، سوسیس خشک و غیره خاصیت نگهدارندگی دارد.   اگر عادت به خوردن محصولات پخته شده، سبزیجات کنسرو، و محصولات لبنی دارید به احتمال زیاد مقداری سوربات پتاسیم خورده اید. این ماده در غذاهایی که در دمای اتاق نگهداری می شوند، مانند کنسرو میوه ها و سبزیجات..
0 نظرات
ادامه مطلب
اسید سیتریک خشک و آبدار - دوشنبه 14 مرداد 1398 - 14:45:57
(98/05/14) اسید سیتریک در صنایع غذایی به طور گسترده مورد استفاده می شود، از جمله خواص آن حلالیت بالا در آب، ترش کنندگی و ایجاد طعم دلپذیر و خواص بافری می باشد در صنعت نوشابه و آبمیوه برای ایجاد طعم ترش و مطبوع همچنین کاهش رنگ و طعم در میوه های منجمد می باشد ..
0 نظرات
ادامه مطلب
فواید استفاده از سبوس برنج - یکشنبه 13 مرداد 1398 - 14:56:42
(98/05/13) اگر قصد دارید  سبوس برنج را به عنوان از بین برنده اضطراب و بی خوابی استفاده کنید طریقه  مصرف آ به شیوه زیر است : قبل از خواب دو قاشق چای خوری مانند چای دم کرده بنوشید که این نوشیدنی اعجاب انگیز باعث راحت شدن اعصاب شده و موجب می شود شما خوابی آرام و دور از اضطراب داشته باشید.  اگر قصد دارید سبوس برنج را به عنوان معجونی برای کاهش وزن استفاده کنید طریقه مصرف به شیوه زیر زیر است: 1-صبحانه 2-ناهار و شام 1- ده دقیقه قبل از صبحانه یک قاشق غذاخوری سبوس برنج را..
0 نظرات
ادامه مطلب
بی کربنات آمونیوم یا آمونیاک پودری - پنجشنبه 10 مرداد 1398 - 11:18:53
(98/05/10) بی کربنات آمونیوم یا آمونیاک پودری با فرمول مولکولی (CH5NO3 یا NH4HCO3) و شکل جامد بلوری سفید دارای بو آمونیاک است. در آب حل می شود. به عنوان بلورهای مونوکلینیکی سفید یا بلورهای ارتوآمبیک محلول در آب است، اما در اتانول، دی سولفید کربن و آمونیاک متمرکز نامحلول است. بی کربنات آمونیوم (که معمولا به نام کربنات هیدروژن آمونیوم شناخته می شود) یک ترکیب غیر معدنی ساده است. بی کربنات آمونیوم یک معرف معمول برای روش های صنعتی و تحقیقاتی است. این ماده در محلول فرار می کند و آمونیاک و CO2..
0 نظرات
ادامه مطلب
کاربرد جانشین کره کاکائو CBS - چهارشنبه 09 مرداد 1398 - 15:22:43
(98/05/09) جانشین کره کاکائو علاوه یک عنصر مهم در شکلات های قالبی و کارامل شکلات است، به دلیل SFC مناسب CBS می توان این روغن را در فرمولاسیون خامه قنادی و پنیرهای پروسس و تقلیدی به جای چربی حیوانی مورد استفاده  قرارداد. همچنین این کره در پوشش دادن محصولاتی مثل ویفر بیسکویت و مارش مالو و به عنوان یک ماده اولیه در صنایع قنادی بکار گرفته می شود. به دلیل نقطه ذوب مناسب (بیش از دمای اتاق و کمتر از دمای بدن) در تولید برخی از شیاف‌ها از جانشین کره کاکائو استفاده می‌شود و پایه ایده آل برای شیوه ..
0 نظرات
ادامه مطلب
لاکتات سدیم - سه شنبه 08 مرداد 1398 - 14:11:42
(98/05/08) سدیم لاکتات ، نمک سدیمی اسید لاکتیک می باشد و دارای طعم نمکی ملایمی می باشد که با تخمیر منابع قندی تولید می گردد مثل ذرت یا چغندر و سپس با خنثی سازی آن منتج به اسید لاکتیک می گردد تا ایجاد یک ترکیب با فرمول NaC3H5O3 نماید. سدیم لاکتات یک افزودنی مواد غذایی می باشد و بصورت طبیعی مایع می باشد ولی بصورت پودر نیز تهیه می گردد . به عنوان نگهدارنده ، تنظیم کننده اسیدیته و عامل حجم دهنده استفاده می گردد . در شامپوها و صابون مایع به عنوان مرطوب کننده کارکرد دارد.   ..
0 نظرات
ادامه مطلب
میکرو کریستالین سلولز - دوشنبه 07 مرداد 1398 - 14:50:00
(98/05/07) میکروکریستالین سلولز از سلولز چوب آلفا بوجود آمده و به عنوان یک ماده ضد کپک، یک ماده ضد انقباض، یک جایگزین چربی، امولسیفایر، یک توسعه دهنده و یک عامل فشرده در تولید مواد غذایی استفاده می شود. شایع ترین شکل در مکمل های ویتامین یا قرص ها استفاده می شود. همچنین در آزمایشات پلاک برای شمارش ویروس ها به عنوان جایگزینی برای کربوکسی متیل سلولز استفاده می شود. میکرو کریستالی سلولز سفید، بی بو، و بی مزه است. این در آب، اسیدهای رقیق شده و در اکثر حلال های آلی قابل حل نیست. این محلول در محلول ..
0 نظرات
ادامه مطلب
سوربات پتاسیم - یکشنبه 06 مرداد 1398 - 15:01:05
(98/05/06) سوربات پتاسیم یک ماده شیمیایی و ضدکپک است و به‌طور طبیعی در برخی توت‏ها وجود دارد. سوربات پتاسیم نمکی بی‌رنگ است که در آب حل می‌شود. در صنایع غذایی به‌عنوان یک نگهدارنده کاربرد دارد و جهت جلوگیری از کپک قارچی و تخمیر شدن در پنیر، ماست، فراورده‏های گوشتی و فراورده‏های آردی مانند کیک و کلوچه به کار می‏رود همچنین در نوشابه‏ها نیز استفاده می‏شود. کاربرد اصلی آن در صنایع غذایی جهت افزایش عمر مفید محصول است.این نگهدارنده در مقادیر مجاز سمی نبوده ودر  PHکمتر از شش بهترین اثر خودرا نش..
0 نظرات
ادامه مطلب
بی کربنات آمونیوم - پنجشنبه 03 مرداد 1398 - 11:34:20
(98/05/03) بیکربنات آمونیوم (آمونیوم اسید کربنات، آمونیوم هیدروژن کربنات) یک ترکیب غیر آلی به شکل بلور یا گرد متبلور سفید رنگ است که در حرارت 60 درجه سانتیگراد به سرعت تبخیر شده و به آمونیاک، دی اکسید کربن و آب تجزیه می گردد. بیکربنات آمونیوم در حرارت معمولی کاملا پایدار بوده و گاهی نوع تجاری آن حاوی مواد ضدکلوخه ای می باشد. در صورتی که بیکربنات آمونیوم مرطوب باشد در محیطی که قرار دارد به آرامی تبخیر می شود. بیکربنات آمونیوم به عنوان قلیایی کننده و عامل ورآوری(ورآور) استفاده می شود.  ..
0 نظرات
ادامه مطلب
مراحل تولید گوارگام - چهارشنبه 02 مرداد 1398 - 16:04:07
(98/05/02) تولید تجاری گوارگام به طور معمول از مراحل خردکردن، تمیز کردن، ساییدن و پرداختن تشکیل می شود. انتخاب گوارگام در این فرآیند بسیار مهم است.یک نوع تقسیم بندی برای تمیز کردن آن بکار برده می شود و سپس آنرا خیس می کنند تا آن را در یک مخلوط کن دو مخروطی بفرستند. این مرحله بسیار مهم است زیرا میزان هیدراتاسیون محصول نهایی را تعیین می کند. محصول خیس شده که دارای رطوبت زیاد است، از طریق یک فلاکت عبور می کند. پس از این مرحله گوارگام را خشک می کنند. تکه های گوارگام از طریق صفحه نمایش چرخان نشان ..
0 نظرات
ادامه مطلب
پلی فسفات سدیم - سه شنبه 01 مرداد 1398 - 15:27:09
(98/05/01) پلی فسفات ها افزودنی های مجازی هستند که بصورت گسترده به منظور بهبود کیفیت محصولات غذایی مختلف مورداستفاده قرار می گیرند. به طور کلی فسفات، نمک فسفریک اسید است و هنگامی که تعدادی واحد ساده فسفات با یکدیگر پیوند می یابند، ترکیبات پیچیده تری تحت عنوان پلی فسفات ها را بوجود می آورند. فسفات هایی که در موادغذایی عبارتند از فسفات های ساده، پیروفسفات ها شامل دو واحد فسفات، تری پلی فسفات ها شامل سه واحد و پلی فسفات ها شامل بیش از سه واحد فسفات  در این میان سدیم پلی فسفات علاوه بر نگ..
0 نظرات
ادامه مطلب
کافئین چیست ؟ - دوشنبه 31 تیر 1398 - 15:07:38
(98/04/31) کافئین پودری سفید رنگ است و تلخ مزه و و بدون بو است در آب گرم حلال است این ماده کافئین در محصولاتی مثل قهوه ، نوشابه های گازدار و انواع شکلات مصرف گسترده ای دارد.کافئین یک مادهٔ شمیاییی و خوردنی است که در گیاهان مختلفی از جمله قهوه، کاکائو، کولا و چای یافت می‌شود .کافئین یک آلکالوئید از خانواده متیل گزانتین‌ها است که خواص آن به تئوفیلین و تئوبرومین هم شبیه‌ است. کافئین محرک سیستم عصبی مرکزی و از گروه متیل گزانتین هاست. این ترکیب بصورت بلورین، بدون بو و سفیدرنگ با طعم تلخ است که ..
0 نظرات
ادامه مطلب
فروش اسید فسفریک - یکشنبه 30 تیر 1398 - 15:00:55
(98/04/30) فسفریک اسید (ارتوفسفریک اسید) یک اسید معدنی (غیرآلی) بوده که یک افزودنی غذایی محسوب می شود.  اسید فسفریک با داشتن سه هیدروژن قابل تعویض حتی در رقت های بالا یک اسید قوی بوده و یکی از اجزای تشکیل دهنده طبعی بسیاری از میوه ها می باشد. اسید فسفریک تنها اسید غیرآلی است که به میزان زیاد در موادغذایی به کار می رود. این اسید در پنیر برای تنظیم pH و اسیدیته، خنثی سازی سود کاستیک در پوستگیری میوه جات، تصفیه روغن های نباتی و مقدار کمی نیز در صنعت مربا و ژله استفاده می شود. قسمت عمده مصر..
0 نظرات
ادامه مطلب
مونو گلیسیرید - پنجشنبه 27 تیر 1398 - 12:09:46
(98/04/27) گلیسیریدها که به صورت صحیح تر با نام آسیل گلیسرول نیز شناخته می شوند، استر گلیسرول و اسیدهای چرب می باشند. گلیسرول دارای سه گرئه هیدروکسیل است که می تواند با یک، دو و یا سه اسید چرب استریفیه شوند و مونو، دی یا تری گلیسیرید را بسازند.  مونو و دی گلیسیریدها در صنعت غذا کاربرد دارند که بصورت مایع غلیظ خمیری مانند و یا به شکل چربی سخت با ظاهری مومی به رنگ کرم یا سفید می باشند. این ماده مخلوطی از استرهای مونو ودی گلیسریل با زنجیره بلند، اسیدهای چرب اشباع و غیراشباع که در چربی های ..
0 نظرات
ادامه مطلب
گلوکز - چهارشنبه 26 تیر 1398 - 13:15:47
(98/04/26) شربت گلوکز که تحت عنوان گلوکز قنادی نیز شناخته می شود، شربتی است که از هیدرولیز نشاسته تولید می شود. ذرت به طور معمول به عنوان منبع نشاسته در آمریکا استفاده می شود و شربت حاصل از آن نیز شربت ذرت نام می گیرد اما شربت گلوکز از سیب زمینی، گندم و به میزان کمتر جو، برنج و کاساوا تولید می شود. شربت گلوکز که حاوی مقادیر بالای 90% گلوکز است در تخمیر صنعتی استفاده می شود، اما شربت هایی که در صنعت غذا استفاده می شوند شامل مقادیر مختلف گلوکز، مالتوز و سایر الیگوساکاریدهاست و بسته به درجه آن ..
0 نظرات
ادامه مطلب
نیتریت سدیم - سه شنبه 25 تیر 1398 - 15:14:45
(98/04/25) نیتریت سدیم یک ترکیب غیرآلی و پیش سازی موثر برای بسیاری از ترکیبات آلی مثل ترکیبات دارویی، رنگ ها و آفت کش هاست. ظاهر آن به صورت پودر سفید مایل به زرد وبسیار محلول در آب است. در صنعت غذا نیز بهترین افزودنی برای پیشگیری از بوتولیسم است. مهمترین نقش نیتریت سدیم در صنعت غذا جلوگیری از رشد میکروارگانیسم های عامل بیماری، دادن مزه و رنگ به محصولات گوشتی و جلوگیری از اکسیداسیون است. این مسئله باعث تولید محصولاتی با مزه و رنگ مطلوب تر و مدت زمان ماندگاری طولانی تر می گردد.  سدیم نیت..
0 نظرات
ادامه مطلب
پروتئین ایزوله سویا - دوشنبه 24 تیر 1398 - 15:20:37
(98/04/24)  پروتئین سویا یک پروتئین ، ایزوله شده از لوبیای سویا می باشد. این محصول از کنجاله لوبیای سویا تهیه می گردد که پوستگیری و چربی گیری شده است . لوبیای سویای پوستگیری و چربی گرفته شده به سه نوع محصول پروتئین تجاری فرآوری می گردد 1- آرد سویا 2- کنسانتره سویا 3-ایزوله سویا .(Wikipedia, 2014) معمولا نسبت پروتئین سویا به آب به چربی معادل ( 1 به 5 به 5 ) می باشد در نتیجه در صنایع گوشتی باید با توجه به این موضوع و شناسایی این ویژگی پروتئین ایزوله سویا اقدام به فرمولاسیون محصولات خود نم..
0 نظرات
ادامه مطلب
مونو سدیم گلوتامات - یکشنبه 23 تیر 1398 - 15:41:58
(98/04/23) این ماده پودر بلوری سفید رنگ شبیه به نمک یا شکر است و مزه ای ندارد. اما تشدید کننده طعم است و موجب به وجود آمدن طعم خوب می شود. این ماده به عنوان تشدید کننده طعم گوشتی در غذا و ایجاد طعم مطبوع در غذاهای صنعتی استفاده می شود؛ به تنهایی هیچ طعم مطلوبی را به وجود نمی آورد و فقط در کنار دیگر ترکیبات باعث ایجاد طعم خوبی می شود هم چنین می تواند بدون تغییر در طعم اصلی، میزان استفاده از سدیم را به میزان 30-40 درصد کاهش دهد. مونو سدیم گلوتامات، نمک سدیم اسید گلوتامیک است و این اسید یکی از ..
0 نظرات
ادامه مطلب
ویتامین ث - پنجشنبه 20 تیر 1398 - 12:29:33
(98/04/20) ویتامین ث یا ال-آسکوربیک اسید یا آسکوربات ، یک ویتامین ضروری برای انسان و دیگر موجودات است. از نظر فرمول شیمیایی، این ویتامین از ساده ترین ویتامینها است، فرمول بسته آن C6H8O6 و وزن مولکولی آن 13/176 دالتون می باشد. در مقایسه با سایر ویتامینهای محلول در آب، ویتامین C در بافتهای گیاهی دارای غلظت بالایی بوده و به وفور در میوه ها و سبزیجات تازه یافت می شود. از بهترین منابع طبیعی ویتامین C می توان انواع توت، هویج، گوجه فرنگی، انواع فلفل، کلم، گل کلم، لوبیا، سیب زمینی، اسفناج و سبز..
0 نظرات
ادامه مطلب
سوربیتول - چهارشنبه 19 تیر 1398 - 15:30:42
(98/04/19) سوربیتول یا گلوسیتول یک قند الکلی است که بدن انسان آن را به کندی متابولیزه می کند و به طور طبیعی در بسیاری از میوه ها (مانند سیب٬ گلابی و هلو)و توت ها وجود دارد. سوربیتول امروزه به طور صنعتی از هیدروژناسیون گلوکز تهیه می شود٬ که در این روش گروه آلدهیدی تبدیل به گروه هیدروکسیل می شود. فرمول شیمیایی : C6H14O6 سوربیتول یک جانشین قند است که در سیستم شماره گذاری بین المللی(INS) دارای E number 420 می باشد. هر گرم سوربیتول 2/6 کیلوکالری بر گرم انرژی تولید می کند درحالی که کربوهیدرا..
0 نظرات
ادامه مطلب
تری سدیم سیترات - سه شنبه 18 تیر 1398 - 16:15:32
(98/04/18) تری سدیم سیترات با فرمول شیمیایی Na3C6H5O7 به شکل پودر و یا بلورهای گرانوله سفیدرنگ است. این ترکیب گاهی با عنوان سدیم سیترات نیز گفته می­شود اما در واقع سدیم سیترات به نمک های سه سدیمی سیتریک اسید اطلاق می­شود. این ماده به عنوان نمک طعم و مزه ترش دارد،. باز ضعیفی است و برای ایجاد یک بافر بیولوژیکی پایدار لازم است با اسید سیتریک مورد استفاده قرار گیرد. این ماده با E331 به عنوان طعم دهنده غذا برای بهبود عطر و طعم و افزایش مدت نگهداری به نوشابه ها و نوشیدنی های انرژی زا افزوده می­ش..
0 نظرات
ادامه مطلب
مالتودکسترین - دوشنبه 17 تیر 1398 - 14:53:45
(98/04/17) یکی از مشتقات اصلاح شده نشاسته مالتو دکسترین می باشد. مالتودکسترین با فرمول (C6H10O5)n.H2 O پلیمری از ساکاریدهای فاقد طعم شیرین و محصول خشک شده یا تصفیه شده محلول های آبی ساکارید بدست آمده از نشاسته خوراکی یا ترکیب حاصل از هیدرولیز نشاسته بوده که اکی والان دکستروز آن کمتر از 20 و شامل مخلوطی از ترکیبات با وزن ملکولی بین پلی ساکاریدها و الیگوساکاریدها است. این محصول معمولا به صورت پودر سفید رنگ یا شربت های غلیظ در دسترس می باشد. مالتودکسترین بعنوان استبیلایزر ،شیرین کننده و قو..
0 نظرات
ادامه مطلب
گلیسرول مونو استئارات ( GMS ) - یکشنبه 16 تیر 1398 - 16:03:38
(98/04/16) گلیسرول مونو استئارات یک امولسیفایر نامحلول در آب ، تثبیت کننده (استابیلایزر)، حجیم کننده و ژله ساز بسیار موثر است. تولید گلیسرول مونو استئارات از گلیسیرین و اسیدهای چرب و از هیدروژنه کردن روغن دانه سویا و یا به صورت ژنتیکی و در آزمایشگاه انجام می گیرد. بر اساس برخی آمارها گلیسرول مونو استئارات پر فروش‌ترین امولسیفایر و پرکاربرد‌ترین امولسیفایر در صنعت غذا و دارو است. گلیسرول مونو استئارات را می‌توان در کیک‌ها،شکلات‌های داغ، خامه‌ها، چیپس‌های شکل دار، دسرها، پودینگ‌های اسفنجی، خامه..
0 نظرات
ادامه مطلب
آلژینات - پنجشنبه 13 تیر 1398 - 12:07:07
(98/04/13) آلژینات نمک سدیم اسید آلژینیک یا صمغی است که از یک جلبک دریائی به دست می‌آید. این صمغ در آب سرد و گرم قابل‌حل است و محلول‌هائی با لزجت متفاوت ایجاد می‌کند. در واکنش با نمک‌های کلسیم یا اسیدها ژل‌هائی غیرقابل برگشت تشکیل می‌دهد. این صمغ خواص سفت‌کنندگی ، اتصال دهندگی و تشکیل ژل دارد و آن را به ژل‌های دسری ، سُس‌ها ، پودینگ‌ها  ، بستنی و غیره می‌افزایند   در صنایع غذایی برای افزایش ویسکوزیته محصولات بکار میرود و ژل آن تا دمای 150 درجه سانتیگراد مقاومت حرارتی دارد. ..
0 نظرات
ادامه مطلب
کربنات کلسیم - چهارشنبه 12 تیر 1398 - 13:56:34
(98/04/12) کربنات کلسیم caco3 یک ترکیب شیمیایی میباشد که دربسیاری از صنایع از جمله داروسازی و صنایع غذایی بعنوان نگهدارنده کاربرد دارد.کربنات کلسیم عمدتا بصورت پودر یا کریستال های سفید ، بدون بو ، گچی و صاف و کمی طعم شیرین است .کربنات کلسیم در آب نامحلول است. اگرچه بصورت امولسیون میتواند در آب پخش شود.   ????کاربرد در صنایع غذایی با E170   ????کنترل اسیدیته ????سفید کردن محصول ????غذای مخمرها ????غنی سازی با کلسیم ????ماده سفت کننده برای سبریجات  کربن..
0 نظرات
ادامه مطلب
دکستروز چیست؟ - سه شنبه 11 تیر 1398 - 14:08:10
(98/04/11) دکستروز یک نوع شکر ساده از ذرت است. این ماده شبیه فروکتوز است و از لحاظ شیمیایی یکسان با گلوکز است که قند خون است.قندهای ساده، از جمله دکستروز، فروکتوز و گلوکز، در غذاها مانند قند ، عسل و نان ظاهر می شود.دکستروز اغلب در غذاها به عنوان یک شیرین کننده مصنوعی و مواد تشکیل دهنده مانند شربت ذرت فروکتوز ظاهر می شود.پزشکان ممکن است از این قند ساده برای افزایش قند خون افراد استفاده کنند.آنها همچنین ممکن است دکستروز را با مواد دیگر ترکیب کنند و آن را تزریق میکنند . ????دکستروز خوب یا ب..
0 نظرات
ادامه مطلب
پلی سوربات - دوشنبه 10 تیر 1398 - 13:30:06
(98/04/10) پلی سوربات ماده ای غیر یونی و مایعی زرد رنگ ، ویسکوز و قابل انحلال در آب است که به عنوان امولسیفایر مصرف میشود. اغلب در غذایی کاربرد دارد و به عنوان ماده جانبی ای است که برای پایدار کردن فرمولاسیون دارویی برای تزریق استفاده میشود   ????پلی سوربات 80 : C64H124O26  E number : E433   پلی سوربات در تولید بستنی در صنایع غذایی به مقدار زیادی کاربرد دارد و موجب نرم تر شدن بافت بستنی شده در عین حال مقاومت آنرا در مقابل ذوب شدن افزایش میدهد. همچنین در تولید شیر به..
0 نظرات
ادامه مطلب
اسید مالیک - یکشنبه 09 تیر 1398 - 14:51:40
(98/04/09) اسید مالیک، نوعی اسید میوه بوده که به طور طبیعی به عنوان یک ترکیب آلی در بسیاری میوه و سبزیجات یافت می‌شود. اسید مالیک یک اسید کربوکسیلیک آلی است که در بسیاری از میوه‌های نارس یافت می‌شود. سیب از جمله یکی از غنی‌ترین منابع آن به شمار می‌رود. این اسید جزء ضروری فرایند متابولیسم سلولی است. اسید مالیک مسئول طعم اسیدی و ترش خوش و تازه‌ی میوه‌هایی مانند سیب و گیلاس می‌باشد. این اسید، دارای ترشی ملایم و پایداری است که به آن اجازه داده با سایر شیرین کننده‌ها و چاشنی‌های مورد استفاده در بس..
0 نظرات
ادامه مطلب
کراس کارملوز - پنجشنبه 06 تیر 1398 - 10:56:03
(98/04/06) کراس کارملوز که بیشتر به عنوان  CMCسدیم شناخته شده است، یک پلیمر متقابل متصل از کربوکسی متیل سلولز سدیم است. این پودر سفید، جریان آزاد باعث جدا شدن یک قرص در روده می شود.CMCبه عنوان یک پودر بی بو، سفید و یا خاکستری رنگ دیده می شود. در آب محلول است، هرچند CMC به سرعت در هنگام تماس با آب به ۴ تا ۸ برابر حجم اصلی آن متورم می شود. تقریبا غیر قابل حل در استون، اتانول و تولوئن است این یک ماده با ثبات است اگرچه جزو مواد هوروسکوپی است.کراس کارملوز سدیم محلول خوب آب، محلول در آب سرد اس..
0 نظرات
ادامه مطلب
صمغ عربی - چهارشنبه 05 تیر 1398 - 15:05:07
(98/04/05) صمغ عربی صمغی طبیعی و خوراکی است که از درختی به نام صمغ سنگالی به دست می‌آید و به رنگ سفید و محلول در آب است و ترکیب پیچیده‌ای از ساکاریدها و گلیکوپروتئین‌ ها می‌باشد که مهم‌ترین خواص صمغ از این ترکیب ‌ها می‌باشد.این صمغ که با نام صمغ آکاسیا نیز نامیده می شود از دو گونه آکاسیا به نام‌ های Acasia senegal،Acasia seyal  استخراج می‌شود و در صنایع غذایی به عنوان پایدارکننده و در صنعت چاپ به عنوان روان‌کننده در انواع خاصی از جوهر برای چاپ استفاده می‌شود.   ❎کاربرد های صمغ..
0 نظرات
ادامه مطلب
پلی وینیل پیرولیدون PVP - سه شنبه 04 تیر 1398 - 14:47:52
(98/04/04) پلی وینیل پیرولیدون، این هموپلیمر متقاطع از وینیل ییرولیدون خالص است. یک پودر سفید حاوی هیدروکرومیک آزاد است. بوی آن کمی مبهم است. پلی وینیل پیرولیدون یک پلیمر است که می تواند به صورت محلول و غیر محلول در آب باشد و می تواند در زمینه های گوناگون استفاده شود. پلی وینیل ییرولیدون که مخفف آن PVP می باشد.   ✳️کاربردهای پلی وینیل پیرولیدون   این ترکیب در بسیاری از قرص های دارویی به عنوان یک اتصال دهنده استفاده می شود و در بسیاری از کاربردهای فنی با نقش های مختلف مان..
0 نظرات
ادامه مطلب
(98/04/03) آیا مصرف این مواد برای بدن ضرر دارد⁉️ آیا استفاده از این مواد افزودنی قانونی و بهداشتی است⁉️ آیا باید از مصرف موادغذایی و صنعتی برای کودکان خودداری کرد⁉️   اکثر کارخانه های صنایع غذایی از مواد افزودنی و صرفا با هدف فروش بیشتر استفاده می کنند  عمده این افزودنی ها نگهدارنده ها، رنگ های مصنوعی مجاز خوراکی و طعم دهنده ها هستند..  که از بین این سه دسته نگهدارنده ها و بعد رنگ های مصنوعی بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد و به طبع خطرات بیشتری را متوجه سلامت ا..
0 نظرات
ادامه مطلب
پشتیبان: اپن کارت فارسی
بازار نانو © 2020