اسید تارتاریک چیست؟

اسید تارتاریک بلورهایی بی رنگ ، محلول در آب و الکل دارای مزه اسیدی که در ۱۷۰ درجه سانتی گراد ذوب میشود. اسید تارتاریک جوهر ترش نیز  نامیده می شود. اسید تارتاریک یک اسید میوه ای است.اسید میوه ای نام دیگری است که به اسید های آلفا هیدروکسی می گویند. اسید های آلفا هیدروکسی در واقع گروهی از کربوکسیلیک اسید ها است که علاوه بر عامل اسیدی عامل هیدروکسیل  (OH) هم دارند. لاکتیک اسید،مالیک اسید ،تارتاریک اسید و سیتریک اسید از انواع اسید های میوه ای است.این اسید ها از سیب ،انگور و مرکبات به دست می آیند. اسید تارتاریک اسید میوه ای مشتق از انگور می باشد. شکل ظاهری آن  به صورت کریستالهای بی رنگ  یا پودر های سفید بدون بو با مزه ترش و در هوا پایداراست. این ماده یک دی کربوکسیلیک اسید می باشد،و کریستالهای سفید دارد و نمک آن تارتارات نامیده میشود.

❇️کاربرد اسید تارتاریک :

اسید تارتاریک را برای ایجاد طعم ترش به مواد غذایی اضافه می کنند. اسید تارتاریک  می تواند در صنایع غذایی نقش آنتی اکسیدان نیز داشته باشد.انتی اکسیدانها از ایجاد رادیکال های آزاد جلوگیری می کند.بنابراین اسید تارتاریک به عنوان یک آنتی اکسیدان باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

این اسید معمولا با بی کربنات سدیم(جوش شیرین) ترکیب و در قالب پودر خمیر مایه به عنوان یک عامل فراهم کننده ی یک فاز ترک کننده در اماده سازی غذا ،به کار گرفته می شود.

اسید تارتاریک  یک مولکول کایرال است که از آن برای تولید مشتقات تارتارات استفاده می شود و با استفاده از فعال نوری بودن آن از آن به عنوان حلال شیمیایی برای حل کردن DL آمین بوتانول در داروسازی استفاده می شود.

این ماده همچنین در عکاسی و رنگرزی استفاده می شود.

سایر کاربرد های اسید تارتاریک :

به عنوان واسطه شیمیایی و منزوی کننده در دباغی ، نوشابه های گازدار ، گرد خمیر مایه ، سرامیکها،عکاسی ، فراورش پارچه ، آب نقره کاری آینه و رنگ آمیزی فلزی مورد استفاده قرار میگیرد. اسید تارتاریک یک اسید دوپروتونه و ارگانیک می باشد که به صورت طبیعی در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات همانند موز، انگور و تمر هندی یافت می شود.

طعم ترش انگور ناشی از وجود این اسید است. اسید تارتاریک در تولید آبنبات کاربرد دارد.