اگر دیابت نوع دو دارید، قطعا در مورد اهمیت داشتن انتخابهای غذایی سالم آگاهید. اما  پرهیز از غذاهای نادرست که می‌تواند سبب افزایش ناگهانی قند خون شود نیز به همین اندازه اهمیت دارد.

دلیلش این است که کربوهیدراتهای ساده، مثل نان و شکر در نوشابه های گازدار در بدن به قند تجزیه میشوند که وارد جریان خون می گردند.

حتی اگر دیابت هم ندارید، این غذاها می توانند به مقاومت در برابر انسولین منجر شود که به این معنا است که سلولهای بدن به صورت طبیعی به انسولین تولید شده در پانکراس واکنش نشان نمی دهد. در زیر ۷ غذایی که باید برای کنترل بهتر قند خون از آنها پرهیز کنید آورده شده است.

۱- برنج سفید

اگر دیابت نوع دو دارید، برنج سفید را از منوی خود حذف کنید. در تحقیقی مشخص شده است کسانی که ۵ وعده یا بیشتر برنج سفید در هفته مصرف می کنند خطر ایجاد دیابت نوع دو در آنها بیشتر است در حالی که کسانی که حداقل یک سوم وعده برنج سفید خود را با برنج قهوه ای جایگزین کرده اند این خطر در آنها ۱۶ درصد کاهش می یابد.

دلیلش این است که برنج سفید مخصوصا در مقایسه با برنج قهوه ای فیبر کمی دارد و فیبر می تواند به ثابت نگه داشتن قند خون کمک نماید.

۲- نان سفید

چه کسی می تواند فکر کند که این قلم اصلی در غذای هر روز ما می تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد؟ مشکل اینجا است که بدن شما به سرعت محصولاتی که از آرد تصفیه شده تهیه شده اند مثل نان سفید را هضم می کند  و این هضم سریع می تواند سبب افزایش قند خون شود.

پژوهشگران همچنین دریافته اند که خوردن بیشتر غلات کامل و خوردن کمتر غلات تصفیه شده از جمله نان سفید، سبب کمتر شدن نوعی از چربی بد در بدن میشود که محرک بیماری قلبی و دیابت نوع دو است.

۳- نوشابه های گازدار و دیگر نوشیدنی های شیرین

برای نگه داشتن قند خونتان در محدوده طبیعی باید از خوردن نوشابه و دیگر نوشیدنی های شیرین اجتناب کنید.

در تحقیقی مشخص شد ریسک ایجاد دیابت نوع دو در افرادی که در روز یک یا دو لیوان نوشیدنی شیرین  مصرف می کنند نسبت به کسانی که ۳۵۰ میلی لیتر در یک ماه مصرف دارند ۲۶ درصد افزایش می یابد. جایگزین کردن آب معمولی و یا آب گازدار به جای نوشابه و یا دیگر نوشیدنی های شیرین می تواند به کاهش وزن نیز کمک نماید.

۴- گوشت قرمز

در مصرف گوشت قرمز احتیاط کنید. شما نباید گوشت قرمز را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید اما تحقیقات نشان داده است که خوردن گوشت قرمز زیاد و گوشت های فرآوری شده مثل سوسیس و کالباس که همه مملو از چربی اشباع هستند،

می تواند به ایجاد دیابت نوع دو کمک نماید.در تحقیقی مشخص شد افرادی که در روز یکبار،  گوشت فرآوری شده مثل یک عدد سوسیس و یا هات داگ مصرف کرده بودند ریسک ابتلا به دیابت در آنها دو برابر افزایش یافته بود. شما می توانید به راحتی با جایگزین کردن یک وعده گوشت قرمز و یا گوشت فرآوری شده با منابع سالم تر پروتئین نظیر آجیلها و یا محصولات لبنی کم چرب این خطر را کاهش دهید.

۵- فست فودها

فست فودها وسوسه انگیز هستند مخصوصا زمانی که گرسنه بوده و عجله دارید. اما اغلب فست فودها مملو از چربی، کالری و نمک هستند که همه آنها می توانند خطر ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش داده و شانس موفقیت در کاهش وزن را از شما سلب نمایند و قند خونتان را به صورتی باور نکردنی بالا ببرند.

در تحقیقی مشخص شد که خوردن یک وعده فست فود چرب در افراد سالمی که دیابت ندارند می تواند سطح قند خون را به یک باره ۳۲ درصد افزایش دهد. همچنین، فست فودهای شور می توانند فشار خون شما را افزایش دهند که مخصوصا برای افراد مبتلا به دیابت بسیار خطر ناک است.

۶- غذاهای بسته بندی شده

دقیقا مشخص نیست که چرا در برخی افراد دیابت نوع دو ایجاد میشود و در برخی دیگر نه، اما عادات بد غذا خوردن قطعا به این مشکل ربط دارد. میان وعده ها و غذاهای نیمه آماده بسته بندی شده از غذاهایی هستند که اگر مبتلا به دیابت نوع دو هستید و یا می خواهید مانع از ایجاد آن شوید، باید در فهرست پرهیز قرار گیرند. اولا، این غذاها رسیدن شما به وزن ایده آل را مشکل می سازد.

دوما، آنها حاوی مقادیر زیادی چربی های ترانس بوده و چربی های ترانس کلسترول بد را را در خون افزایش و کلسترول خوب را کاهش می دهند که می تواند سبب التهاب و نهایتا ایجاد دیابت نوع دو شود.  حتی مقادیر کمی از چربی های ترانس می تواند  تاثیرات مضری بر سلامت داشته باشد.

از میان وعده های کامل مثل بادام استفاده کرده و یا خوراکی هایی را خود در خانه تهیه کنید که مواد اولیه سالم تری دارند.

۷-برنج سفید؛ شیر کامل

وقتی در مورد چربی اشباع فکر می کنید، گوشت قرمز و کره احتمالا اولین چیزی است که به ذهنتان می رسد اما محصولات تهیه شده از شیر پر چرب نیز در فهرست چربی های اشباع قرار دارند که سبب مشکلات تهدید کننده حیات نظیر بیماری قلبی می گردند. تحقیقات نشان داده اند که رژیم غذایی که مملو از اسیدهای اشباع است هم سبب چاقی و هم مقاومت نسبت به انسولین می گردد.

سعی کنید از شیر فاقد چربی و یا محصولات لبنی ۱ درصد چربی استفاده کنید تا هم از مزایای کامل کلسیم استفاده کرده و هم کالری دریافتی خود را کاهش داده و بنابراین دچار اضافه وزن نشوید.