به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران ، محققان با استفاده از ترکیب هیدروژل با نانوذرات موفق به ساخت محلولی شدند که می‌تواند خونریزی داخلی سربازان را در میادین نبرد کاهش دهد. 

 

خونریزی داخلی یکی از عوامل مرگ و میر در جبهه‌های جنگ است. اخیراً محققان دانشگاه تگزاس با همکاری گروه‌های تحقیقاتی دیگر از دانشگاه هاروارد و مؤسسه فناوری ماساچوست ترکیب قابل تزریقی ارائه کردند که در صورت استفاده از آن خونریزی داخلی سربازان مجروح کاهش می‌یابد. 

 

این ترکیب از جنس ژلاتین زیست‌تخریب‌پذیر بوده که درون نانوحامل سیلیکا قرار گرفته است و در ‌‌نهایت موجب انعقاد خون می‌شود. در صورت آسیب دیدن سرباز، این ترکیب در محل زخم متجمع شده و موجب منعقد شدن خون می‌شود. به اعتقاد محققان این پروژه، با این ترکیب می‌توان تا ۷۷ درصد مقدار خونریزی را کاهش داد. 

 

برای ساخت این محلول از هیدروژل استفاده شده است که یک ماده زیست‌تخریب‌پذیر است. این گروه تحقیقاتی با استفاده از نانوذرات در این هیدروژل موفق به تنظیم استحکام مکانیکی این هیدروژل شدند. در ‌‌نهایت محققان این پروژه ویژگی‌های این محلول را به نحوی تغییر دادند که بتوان آن را به بدن تزریق کرد.