طرح تولید نانو رس با ظرفیت 57 تن در سال با حضور رئیس هیات عامل ایدرو و رییس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در این دانشگاه رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم غلامرضا شافعی رئیس هیات عامل ایدرو اظهار کرد: این طرح از سال 1390 با حمایت پنج میلیارد ریالی ایدرو کلید خورد و اکنون به بهره برداری رسیده است.

وی افزود: نیاز کشور به نانو روس حدود سالانه 1800 تن است و اکنون باید برای محصول ساخت داخل، بازارسازی انجام شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در این طرح مشترک با واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی به صورت مناصفه شریک بوده و آماده مشارکت با بخش خصوصی برای تجاری سازی این طرح است.

شافعی با تاکید بر حمایت ایدرو از تحقیقات دانشگاهی گفت: ایدرو به عنوان سازمان توسعه ای علاقه مند است در مواردی که تحقیقات به نتیجه رسیده و دانشگاه ها برای سرمایه گذاری نیاز به مشارکت ایدرو داشته باشند و طرح اقتصادی و به صرفه باشد و مشکلی از مشکلات کشور را برطرف کند، در این طرح مشارکت و سرمایه گذاری کند.

وی ادامه داد: آمادگی داریم در طرح های نانو رس، جی پی ال، بیو اتانول، توربین چهار مگاوات و برخی کاتالیست ها که با همکاری دانشگاه ها و ایدرو به ثمر رسیده، دانش فنی را واگذار کنیم تا علاقه مندان کارخانه ایجاد و تولید را ادامه دهند. اگر سرمایه گذاری وجود نداشته باشد و ضرورت ایجاب کند، واحدهای صنعتی را ایجاد کرده و ظرف سه سال واگذار خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه ایران اکنون یکی از معدود تولیدکنندگان نانو رس در دنیا است افزود: برای این طرح مشغول بازارسازی هستیم و ابتدا باید شرکت های ایرانی از این محصول استفاده کنند و سپس برای صادرات آن اقدام لازم صورت گیرد. اکنون صاحبان دانش فنی با صنایع مصرف کننده نانو روس در حال مذاکره هستند تا بازارهای داخلی برای محصول ایجاد شود.

دکتر عباسپور، رییس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: طرح تولید نانو رس با حمایت ایدرو در راستای ارتباط صنعت و دانشگاه به اجرا درآمد و مدلی موفق بوده که نشان می دهد همکاری صنعت و دانشگاه می تواند نتایج خوبی برای کشور در بر داشته باشد.

وی افزود: امکان تولید نانو رس تا مرحله آزمایشی در واحد علوم و تحقیقات وجود دارد و در این فاصله بازاریابی داخلی و خارجی برای محصول انجام خواهد شد به ویژه این که نانو رس مصرف بالایی در دنیا دارد و می تواند بازار خوبی داشته باشد.

عباسپور تصریح کرد: تمامی مراحل تحقیق و تولیدنانو رس توسط محققان داخلی و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد صورت گرفته است.

طبق اعلام ایدرو، از بین انواع نانوکامپوزیت‌ها محصولات تولید شده بر پایه نانورس به‌ واسطه دسترسی، قیمت مناسب و خواص ویژه‌ای که دارند از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده و توسعه تحقیقات در زمینه تولید و مصرف آنها و همچنین برنامه ریزی واحدهای صنعتی برای ارائه محصولات نانوکامپوزیت موجب احساس نیاز به تولید نانورس برای دستیابی به حلقه‌ای مهم از تولید نانوکامپوزیت‌ها در کشور شده است.

مطالعات نشان می‌دهد که نانورس در سال‌های اخیر بیش از 70 درصد بازار نانوذرات را بخود اختصاص داده و رشد مصرف آن روندی پر شتاب دارد. به طوری که با رشد مصرفی حدود 30 درصد بیشترین سهم بازار را در 10 سال آینده در اختیار خواهد داشت.

 

منبع: ایسنا http://isna.ir