محققان نوعی رنگ خورشیدی ساخته‌اند که بخار آب را جذب می‌کند و با تجزیه آن هیدروژن تولید می‌شود که پاک‌ترین منبع انرژی است.

 

این رنگ حاوی ترکیب جدیدی است که مثل ژل سیلیکونی عمل می‌کند. این ژل برای جذب رطوبت استفاده می‌شود و کمک می‌کند مواد غذایی، داروها و وسایل الکترونیکی تازه و خشک باقی بمانند.

 

اما بر خلاف ژل سیلیکونی، این ماده جدید یعنی سولفید مولیبدنیوم مصنوعی مثل یک نیمه‌رسانا عمل کرده و تجزیه مولکول‌های آب به هیدروژن و اکسیژن را کاتالیز می‌کند.

 

دکتر توربن دینک، محقق ارشد این تحقیق از دانشگاه ماساچوست ملبورن در استرالیا می‌گوید: ما دریافتیم که ترکیب اجزا با ذرات تیتانیوم اکسید منجر به تولید رنگ‌هایی می‌شود که نور خورشید را جذب می‌کنند و از انرژی خورشیدی و رطوبت هوا، هیدروژن می‌سازند.

 

او ادامه می‌دهد: اکسید تیتانیوم یک رنگدانه سفید است که در حال حاضر در رنگ‌های ساختمانی به کار می‌رود و این یعنی اضافه کردن ماده جدید به رنگ‌های ساختمانی به سادگی باعث می‌شود یک دیوار آجری به منبعی برای کسب انرژی و تولید سوخت تبدیل شود.

 

این کشف جدید مزایای بسیار زیادی دارد. دینک ادامه می‌دهد: نیازی به پاک کردن یا فیلتر کردن آب برای تغذیه این سیستم نیست. هر جا که بخارآب در هوا وجود داشته باشد حتی در نواحی که از منابع آبی دورند، می‌توان از این سیستم استفاده کرد.

 

محققان می‌گویند هیدروژن پاک‌ترین منبع انرژی است و می‌تواند در سلول‌های خورشیدی و همچنین در موتورهای تبدیل سوخت به عنوان جایگزینی برای سوخت‌های فسیلی استفاه شود.

 

این سیستم می‌تواند در مکان‌هایی که اقلیم بسیار خشکی دارند اما نزدیک نواحی اقیانوسی هستند نیز استفاده شود. آب دریا با نور شدید خورشید بخار و جذب این رنگ‌ها می‌شود تا سوخت تولید شود.

 

دینک می‌گوید: این واقعا یک کار فوق‌العاده است. تولید سوخت از خورشید و بخار آب موجود در هوا!