محققین نانو ترانزیستور کم مصرفی ابداع کرده‌اند که رصد بلادرنگ محتویاتِ مایعات، مانند عرق بدن را مقدور ساخته است. این ترانزیستور سازگار با فناوری‌های روز و پیشرفته الکترونیکی است و دارای دقت بالایی می‌باشد. این وسایلنسبت به نمونه‌های قبلی، بسیار پایدار، کم مصرف و قابل تولید به صورت آرایه‌های بزرگ هستند. این ابداع جدید، می‌تواند در ساخت حسگرهای پایش سلامتیِ قابل حمل مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری - بخش " انبیک " - ساخت حسگرهای قابل حمل و کوچک که بتوانند به صورت بلادرنگ پارامترهای مربوط به بدن را پایش کنند، همواره مورد توجه بوده‌ است. پژوهشگرانِ آزمایشگاه نانو الکترونیک در دانشگاه EPFLاولین گام در ابداع چنین حسگری را برداشته‌اند. آدریان اونسکو از محققین این تیم می‌گوید:«تعادل یونی در بدن هر شخص می‌تواند اطلاعات مهمی از وضعیت سلامتی فرد ارائه دهد». اونسکو می‌افزاید: «این فناوری قادر به رهگیری انواع پروتئین‌ها و شناسایی حضور ذرات باردار مانند یون‌ها و پروتون‌هاست که تعادل PHعرق را منعکس می‌کند». در این حسگر‌ها برای آنالیز سیال، میکرو کانال‌هایی تعبیه شده است. با عبور مولکول‌ها از میکرو کانال‌ها، بار الکتریکی ذرات روی حسگر اثر می‌گذارد و تشخیص ترکیبات سیال را ممکن می‌سازد. 
این ابداع فقط شامل حسگر نیست بلکه ترانزیستورها و سایر مدارات تقویت سیگنال را هم در خود می‌گنجاند. این وسیله مبتنی بر طراحی لایه‌ای است، که قسمت الکترونیکی را از قسمت حسگر مایعات جدا می‌کند. در طراحی این وسیله، حسگر و سایر مدارات الکترونیکی در کنار یگدیگر هستند. با توجه به اندازهءکوچک ترانزیستورها (در حدود 20 نانو متر که یک صدم تا یک هزارم یک تار مو است) می‌توان شبکه‌ای از حسگر‌ها را درون یک تراشه جای داد. بدین ترتیب می‌توان کلسیم، پتاسیم و سدیم را نیز در عرق تشخیص داد.
این حسگرها نسبت به نمونه‌های قبلی ساخته شده، بسیار پایدار، سازگار با قطعات الکترونیکی، کم مصرف و قابل تولید به صورت آرایه‌های بزرگ هستند. 10000 عدد از این حسگرها را می‌توان با یک سلول خورشیدی تغذیه کرد. این حسگر بوسیله جریان یک مایع با یک پمپ کوچک مورد آزمایش قرار گرفته است.