یک ماده‌ نگهدارنده‌ غذایی است که از فعالیت باکتری‌ها و قارچ‌ها جلوگیری می‌کند. در صنایع غذایی یکی از مهمترین پارامتر ها، بالا بردن زمان ماندگاری محصولات است. فرمول شیمیایی بنزوات سدیم NaC6H5CO2 می باشد و نمک اسید بنزوئیک محسوب میشود.این ماده به شکل محلول در آب است و از ترکیب سدیم هیدروکسید با اسید بنزوئیک تولید می شود. اسید بنزوئیک به عنوان یک عامل ضد میکروب در حد وسیعی جهت محافظت مواد غذایی مورد استفاده قرار میگیرد.مناسب برای عملکرد آن در محدوده ۵/۲تا ۴ می باشد. از این جهت برای استفاده در مواد غذایی اسیدی مناسب می باشد.اثر نابود کنندگی اسید بنزوئیک عمدتا روی مخمرها و باکتری­هاست و در مورد کپک ها مشخصا کمتر است. به نظر می رسد وجود نمک خوراکی اثر بنزوات سدیم را تشدید می کند.

 

❇️کاربرد بنزوات سدیم:

 

کاربرد اصلی این ماده در مرباها، سالادهای میوه، ترشیجات، سس ها و ژله ها است. هم چنین به عنوان ماده نگهدارنده در داروها و لوازم آرایشی و بهداشتی نیز به کار می رود.

 

این ماده در دهان شویه های پایه الکلی و جلادهنده های فلزی نیز وجود دارد.

 

سدیم بنزوات در غلظت های پایین تر با کاهش تمایل به پوسیدگی و تمایل به کنده شدن، ‌‏رسوب دهی را کاهش داده و دارای کاربردهای قابل توجهی به عنوان عامل بازدارنده از خوردگی است.

 

‏این ماده نگهدارنده ای استاندارد برای نوشابه های گازدار است و معمولاً جهت حفظ عطر و طعم شربت قبل از اضافه کردن نوشیدنی ترش استفاده می شود. نوشیدنی های غیر گازدار نیز معمولا ًبه غلظت حدودی بالاتر از 0.05 و 0.1 درصد از این ماده در محصولات نهایی نیاز دارند.