یک ترکیب غیرآلی با فرمول مولکولی Na2S2O5 و جرم مولکولی 190 گرم بر مول است که حاوی عناصر سدیم, سولفور و اکسیژن می باشد. این ماده عموما دارای ظاهری کریستالی به رنگ سفید یا زرد کمرنگ است. sodium-metabisulfite به سادگی درون آب حل می شود و به هنگام حل شدن بوی ناخوشایندی مانند سولفور ایجاد می کند. گرید خوراکی این ماده در صنایع غذایی بسیار پر کاربرد می باشد

کاربرد های سدیم متا بی سولفیت :


♦️در صنایع غذایی:


سدیم بی سولفیت در صنایع غذایی معمولا به عنوان نگه دارنده برای مواد غذایی خشک مثل چیپس سیب زمینی یا پودر نوشیدنی ها مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان یک ماده ی افزودنی, میزان مصرف روزانه آن در حدود 7 گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن انسان توصیه شده است. هر چند در صورت وجود آلرژی به ترکیباتی سولفیتی این مقدار باید کمتر باشد.

برای دیدن قیمت خرید متا بی سولفیت سدیم غذایی این مطلب را نیز بخوانید.

♦️به عنوان یک عامل پاک کننده:


از این ترکیب گاهی در تولید نوشیدنی ها به عنوان استریل کننده و آنتی اکسیدان استفاده می کنند. افرادی که به نوشیدنی های کارخانه ای آلرژی دارند, عموما به دلیل وجود همین ترکیب sodium-metabisulfite در ترکیب آن است.به عنوان یک عامل ضد باکتری،این ماده در فرایند تصفیه آب، تمیز کردن لوله های آب و غشاهای اسمز معکوس در تجهیزات آب شیرین کن مورد استفاده قرار می گیرد.