•  مراکز فروش مونو سدیم گلوتامات کجاست؟
  • وارد کننده مونو سدیم گلوتامات را کجا میتوان پیدا کرد؟

 

این سوالاتی است که خریداران سدیم گلوتامات و مصرف کنندگان این ادویه پرمصرف میپرسند. در این مقاله سعی شده است مراکز فروش مونو سدیم گلوتامات بررسی شود تا به راحتی بتوان با وارکننده های این طعم دهنده پر طرفدار ارتباط ایجاد نمود.

 

مراکز فروش مونو سدیم گلوتامات

از اولین و قدیمی ترین مرکز فروش مواد اولیه شیمیایی، باید از خیابان ناصر خسرو تهران نام برد. در این محل، مغازه هایی وجود دارند که این ماده را میتوان از آنجا تهیه نمود. در سال های اخیر، به علت فشارهای شهرداری، وارد کننده های  اصلی مونو سدیم گلوتامات، اکثرا شرکت ها را برای ادامه فعالیت انتخاب کرده اند.

مرکز دیگری که میتوان نام برد، بازار کیمیا است. این بازار نیز، دارای مغازه هایی میباشد که هم اکنون اکثرا مواد اولیه صنعتی و شیمیایی را تحت پوشش قرار داده است. این مرکز در شرق تهران واقع شده است و برای رسیدن به آنجا شاید مجبور به صرف زمان و طی مسافت باشید.

 

وارد کنندگان مونو سدیم گلوتامات

در سال های اخیر، اکثر وارد کننده های گلوتامات سدیم که در اصل منبع تامین دو مرکز فروش گلوتامات که قبلا ذکر شد، هستند، کسب خود را در قالب شرکت ساخته اند که این امر سبب خرید از این مراکز را با اطمینان بیشتری به کیفیت مونو سدیم گلوتامات فراهم میکند.

 

مونو سدیم گلوتامات را از کجا بخریم؟

اطمینان از کیفیت ماده ای که به خرید آن اقدام میکنیم، در اولویت است. شرکت آرتین تجارت اکسیر، به علت واردات مستقیم مونو سدیم گلوتامات، علاوه بر کیفیت، میتواند قیمت مناسب را تضمین نماید.

خرید این ماده از دو روش امکان پذیر است:
روش اول: تماس با شماره های کارشناسان شرکت آرتین تجارت اکسیر و خرید مقدار مورد نظر. (تماس)
روش دوم: در صفحه خرید مونو سدیم گلوتامات، بخش "قیمت به روز" درخواست خود را بگذارید. همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

 

بازار مونو سدیم گلوتامات

بازار گلوتامات سدیم در دنیا در حال بزرگتر شدن است. البته مقاله هایی وجود دارد که احتیاط در مصرف مونو سدیم گلوتامات را توصیه میکند. اما به علت تایید FDA (مخفف Food and Drug Administration یا همان سازمان غذا و دارو)، مصرف این ماده در حد مجاز آن بلامانع اعلام شده است. بالاترین مصرف این ماده در جهان به چین تعلق دارد که بازار مصرف گلوتامات در چین به واسطه مصرف بالای سوپ و غذاهای محلی این کشور ایجاد شده است.

بازار مونوسدیم گلوتامات

بازار مونو سدیم گلوتامات در ایران

وارد کننده مونو سدیم گلوتامات اعلام میکند که بخش اعظمی از ادویه گلوتامات توسط بخش خصوصی وارد میشود و در اختیار تولید کنندگان قرار میگیرد.

 

مواردی که درباره مونو سدیم گلوتامات باید بدانیم

مونو سدیم گلوتامات چیست؟

این ماده، نمک سدیم اسید گلوتامیک میباشد که با نام های سدیم گلوتامات و گلوتامات نیز در بازار مونو سدیم گلوتامات به فروش میرسد. همچنین آن را با نام اختتصاری MSG که مخفف کلمه انگلیسی آن است، میشناسند. 
این ماده را در صنایع غذایی و تولیدات محصولات غذایی تحت عنوان یک چاشنی و افزودنی برای افزایش طعم و عطر غذا مورد استفاده قرار میدهند.

 

کشف گلوتامات

کشف این ماده توسط یکی از استادان شیمی توکیو در سال 1908 صورت گرفت.
از آنجایی که این ماده پایدارترین نمک تشکیل شده از گلوتامیک اسید میباشد، مراکز فروش مونو سدیم گلوتامات به آن اهمیت ویژه ای میدهند.

 

MSG از چه ماده ای به دست می آید؟

این ماده که از اسید گلوتامیک مشتق شده است، از فراوان ترین اسید آمینه های موجود در طبیعت شناخته میشود.

اسید گلوتامیک یک اسید آمینه غیر ضروری برای انسان میباشد، بدین معنی که بدن انسان قادر به تولید آن میباشد. در بدن انسان، وظایف مختلفی بر عهده آن است و به طور تقریبی در همه غذاها یافت می شود.

اسید گلوتامیکی که در MSG وجود دارد، با تخمیر نشاسته سنتز گشته است اما باید دانست که میان اسید گلوتامیک موجود در گلوتامات و اسید گلوتامیک موجود در غذاهای طبیعی، تفاوت شیمیایی وجود ندارد.

با این حال، این امکان وجود دارد که اسید گلوتامیکی که در MSG وجود دارد، آسان تر جذب بدن گردد و علت این امر این است که مانند اسید گلوتامیک موجود در بدن، درون پروتئین ها به دام نمی اقتد.

MSG چه به طور طبیعی وجود داشته باشد یا اینکه به غذاها اضافه شود، سبب افزایش طعم در غذاها میگردد. گلوتامات با جوانه‌های چشایی ما تعامل می‌کند و به غذاها طعم اومامی را میبخشد.

طعم اومامی

ویژگی های سدیم گلوتامات

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که آیا این ماده طعم خاصی را در غذا ایجاد میکند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که به جز طعم های شیرینی، تلخی، ترشی و شوری، با افزودن MSG به محصول مورد نظر، میتوان طعمی را ایجاد نمود که به آن طعم "اومامی" میگویند. این طعم، تقریبا مزه ای شبیه به طعم گوشت را در محصول ایجاد میکند.

 

گلوتامات در ترکیبات محصولات غذایی

همانطور که تمامی افزودنی های غذایی، ای نامبر مخصوص به خود را دارند و در هنگام مطالعه مواد تشکیل دهنده آنها میتوان این اعداد را مشاهده نمود، این مورد درباره MSG نیز صادق است. 

وارد کنندگان مونو سدیم گلوتامات، این ماده را با کد E621 هم میشناسند و در بازار از این نام نیز برای تشخیص این ماده استفاده میکنند.

 

روش تولید سدیم گلوتامات

در سال 1866 برای نخستین بار شخصی به نام کارل ریثاسن، گلوتن موجود در گندم (گلوتامات طبیعی که به صورت L گلوتامیک اسید میباشد) را با هیدرولیز کردن اسیدی و بعد از آن، دانشمندی (شیمیدان) ژاپنی به نام کیکانا ایکیدا، نمک های اسید گلوتامیک را کشف کردند.

جالب است بدانیم که این دانشمند ژاپنی برای اولین بار طعم اومامی را به عنوان پنجمین طعم و طعم گلوتامات معرفی نمود. پس اگر در مراکز فروش مونو سدیم گلوتامات با شنیدن طعم اومامی روبرو شدید، بدانید که طعم چه ماده ای است!

 

کدام غذاها به طور طبیعی حاوی گلوتامات هستند؟

در بسیاری از محصولات پروتئینی نظیر قارچ، گوشت و مرغ، سبزیجات و ماهی، گوجه فرنگی و همچنین در حبوباتی مثل سویا، نخود و... میتوان این ماده را یافت.

همچنین، MSG به طور طبیعی در موادی مانند پروتئین گیاهی هیدرولیز شده، مخمر هیدرولیز شده، مخمر اتولیز شده، عصاره مخمر، عصاره سویا،  پروتئین ایزوله و همچنین در گوجه فرنگی و پنیر وجود دارد.

در تولید محصولات غذایی بسیاری برای افزایش طعم محصولات از این ماده استفاده می شود که در ادامه به آنها اشاره خواهیم نمود.

غذاهایی که به طور طبیعی حاوی گلوتامات هستند

کاربردهای مونو سدیم گلوتامات در بازار محصولات غذایی

همانطور که پیشتر هم ذکر شد، مونوسدیم گلوتامات در بازار محصولات غذایی با گرید E621 تحت عنوان یک افزودنی غذایی تقسیم بندی گشته است و عمده کاربرد آن، به عنوان یک چاشنی تقویت کننده طعم وعطر غذا میباشد و کارخانه جات صنایع غذایی با خرید از وارد کنندگان مونو شدیم گلوتامات، این افزودنی را به محصولاتی مانند کنسرو ها، گوشت های فرآوری شده، غذاهای چینی، سوپها، نودل های فوری، وعده های غذایی منجمد، چاشنی ها، چیپس ها و… می افزایند. لازم به ذکر است که بازار مونو سدیم گلوتامات در غذاهای فست فودی بسیار داغ است.

با خرید این ماده از مراکز فروش گلوتامات، میتوان آن را به چیپس ها افزود و طعم موجود را افزایش داد. به طور مثال، چیپس شما ممکن است کمی شورتر از آن مقداری باشد که در اثر نمک خوراکی ایجاد شده است.

 

آیا MSG سالم تر از نمک خوراکی است؟

به دلیل اینکه سدیم گلوتامات در مقایسه با نمک خوراکی، به میزان دو سوم، سدیم کمتری دارد، می توان گفت که جایگزین مناسبی برای نمک در رژیم غذایی افرادی که به دنبال مصرف کمتر سدیم هستند، میباشد. پس در نتیجه، با گنجاندن گلوتامات به عنوان جایگزینی برای نمک، میتوان به کاهش مصرف نمک خوراکی و بهبود بیماری های قلبی عروقی کمک نمود.

 

در طول یک روز به چه میزان میتوان گلوتامات مصرف کرد؟

براساس توصیه متخصصان تغذیه، بایستی میزان مصرف MSG را به میزان 0.55 گرم در روز حفظ کرده و از این حد تجاوز نکنید.

 

چگونه تشخیص دهیم که یک محصول غذایی حاوی گلوتامات است؟

در صورتی که نام این ماده را بر روی محصول مورد نظر خود مشاهده نکردید، میتوانید ای نامبر آن را بررسی نمائید. در صورتی که در مواد تشکیل دهنده محصول E621، وجود داشت، خبر از وجود مونو سدیم گلوتامات در آن محصول میدهد.

مونوسدیم گلوتامات ای نامبر

شرکت بازرگانی آرتین تجارت اکسیر، در راستای بهبود فعالیت های صنایع غذایی کشور با تهیه بهترین مواد اولیه صنایع غذایی منطبق با مجوزهای بهداشتی-خوراکی به همراه قیمت‌های مناسب، تلاش نموده است تا نقش خود را در توسعه هرچه بهتر و هموار نمودن مسیر این صنایع ایفا کند. در این شرکت وارد کننده مواد اولیه غذایی، مواد اولیه مورد نیاز مشتریان در بسته بندی های مختلف و متناسب با نیاز صنعت غذا در کشور ارائه می شود.

مشتریان عزیزمی توانند با مشاورین ما در سایت اینترنتی بازار نانو تماس حاصل نمایند و ضمن دریافت راهنمایی های لازم، اقدام به ثبت سفارشات خود نمایند. تامین و تحویل به موقع سفارشات از تعهدات این شرکت در قبال کسب رضایت مشتریان گرامی می باشد.