(96/04/01)

ویتامین D متفاوت از سایر ویتامین های ضروری است چرا که بدن ما می تواند آن را با قرار گرفتن در معرض نور خورشید تولید کند عملکرد اصلی ویتامین D تنظیم جذب کلسیم و فسفر در استخوان و کمک به سلول ها، برای ارتباط با سلول های سراسر بدن است. قرار گرفتن مکرر پوست در معرض نور خورشید سبب ترویج کافی سنتز ویتامین D فاقد نیاز به مکمل در بدن می شود، با این حال، افرادی که دارای رنگ پوست تیره تر و یا اغلب در طول فعالیت در فضای باز از آفتاب حفاظت می شوند دچار کمبود ویتامین DD می شوند.

 

به گزارش آکاایران: 
پنج نوع ویتامین D کشف شده است ویتامین D1، D2، D3، D4،  D5 و دو شکل ویتامین  ergocalciferol ) D2 ) و cholecalciferol ) D33 ) که به نظر می رسد برای انسان مهمتر باشد.

چگونه ویتامین D به دست می آید

ویتامین D در انسان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، مواد غذایی و مکمل ها به دست می آید این ویتامین به صورت بیولوژیک بی اثر است و تحت دو واکنش هیدروکسیلی در بدن فعال می شوند. فرم فعال ویتامین D در بدن ( 1,25-Dihydroxycholecalciferol ) نامیده می شود. 
Calcitriol سبب جذب کلسیم و فسفر از مواد غذایی در روده و باز جذب کلسیم در کلیه ها می شود و سبب افزایش جریان کلسیم در جریان خون می شود. این ویتامین برای جذب طبیعی مواد معدنی در استخوان و جلوگیری از تشنج هیپوکلسمی ضروری است. 
تشنج هیپوکلسمی یک وضعیت کلسیم پایین، که در آن بیمار رفلکس عصبی بیش از حد فعال، اسپاسم دست ها و پاها، گرفتگی و اسپاسم (حنجره) دارد کلسیتریول نیز نقش کلیدی در حفظ بسیاری از سیستم های بدن ایفا می کند.
انواع مختلف ویتامین D
ویتامین D1، ترکیب مولکولی ارگوکلسیفرول با lumisterol است
ویتامین D2، ارگوکلسیفرول ( ساخته شده از ergosterol ) است 
ارگوکلسیفرول توسط بی مهرگان ( حیوانات فاقد ستون فقرات، ستون فقرات )، قارچ ها و گیاهان در پاسخ نور خورشید ( اشعه UV )  تولید می شود انسان و دیگر مهره داران ویتامین D22 تولید نمی کند. ما می دانیم که ergosterol جذب خوبی از اشعه ماوراء بنفش دارد که می تواند  به DNA، RNA و پروتئین آسیب برساند در نتیجه بسیاری از دانشمندان بر این باورند که ممکن است یک کرم ضد آفتاب به موجودات زنده در برابر آسیب نور خورشید خدمت کند.
ویتامین D3، کول کلسیفرول ( ساخته شده از  7- dehydrocholesterol ) 
وقتی که 7- dehydrocholesterol به نور ماوراء بنفش واکنش نشان می دهد در طول موج ( 270-300 نانومتر ) ویتامین D3 در پوست ساخته می شود اوج تولید ویتامین D3 در طول موج بین 295-2977 نانومتر رخ می دهد. که آن فقط در شاخص UV بزرگتر از 3 است که این طول موج UVB در حال حاضر است.
شاخص UV بیشتر از 3 هر روز در مناطق استوایی، هر روز در ( کمی از بهار، تمام تابستان و بخش هایی از فصل پاییز ) در مناطق معتدل و به ندرت در قطب شمال رخ می دهد. مناطق معتدل، همه نواحی خارج از مناطق استوایی و دایره قطب شمال است. تعداد روزهایی از سال که شاخص UV بزرگتر از 33 است با حرکت شما به دور از مناطق استوایی، کم و زیاد می شود.
کمبود ویتامین DD در عرض های جغرافیایی شمالی بسیار شایع است و با توجه به یک مطالعه منتشر شده در مجله آمریکایی American Journal of Clinical Nutrition.1 کمبود ویتامین D یک بیماری همه گیر در ایالات متحده در نظر گرفته شده است.
ویتامین D4، 22- dihydroergocalciferol
ویتامین D5، sitocalciferol ( ساخته شده از 7- dehydrositosterol )
برای انسان، ویتامین D2 و D3 مهم تر هستند.
هر دو ویتامین D2 و D3 در مکمل های تغذیه استفاده می شود. اشکال دارویی شامل کلسیتریول 1alfa25dehidroxycholecalciferol  doxercalciferol و calcipotrienee  است. اکثر دانشمندان مشخص کردند که D2 و D3 بطور مساوی در جریان خون ما موثر هستند. با این حال، تحقیقات نوین نشان می دهد که  D3 موثرتر است.
در یک مطالعه در مجله غدد درون ریز و متابولیسم بالینی به این نتیجه رسیدند که ویتامین D22 بسیار کمتر ازویتامین D33 در انسان موثر است.

چرا ما به ویتامین D نیاز داریم؟ 

به گزارش وزارت بهداشت و درمان آمریکا، ویتامین D برای شکل گیری، رشد و ترمیم استخوانها، برای جذب کلسیم نرمال و عملکرد سیستم ایمنی ضروری است و مطالعات نشان می دهد که سطح بالای ویتامین  D در خون با کاهش خطر سرطان روده بزرگ در ارتباط است با این حال، به طور کلی نتایج تحقیقات متناقض است. 
سلامت استخوانها - این ویتامین برای جذب و سوخت و ساز کلسیم و فسفر که در سلامت استخوانها بسیار مهم  هستند تعیین کننده است 
کمک به سیستم ایمنی بدن - این ویتامین یک تنظیم کننده سیستم ایمنی بدن است.
ویتامین D ممکن است یک راه مهم برای مسلح کردن سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماری های مانند سرماخوردگی باشد.
ریسک MS - ویتامین DD ممکن است خطر ابتلا به ام اس را کاهش دهد. کسانی که در مناطق نزدیک استوا زندگی می کنند به علت نور زیاد خورشید، اسکلروز متعدد  MSکمتر رایج است.