دردهای مفصلی می توانند نشانه ای از کمبود ویتامین ها باشند. ویتامین ها با جنبه های متعدد سلامت مفاصل ارتباط دارند و کمبود برخی از آنها باعث ایجاد و تشدید دردهای عضلانی و استخوانی می شود.

مؤثرترین ویتامین ها برای کاهش و از بین بردن دردهای مفصلی از این قرار هستند:

ویتامین D:ویتامین D برای جذب کلسیم و حفظ تعادل مواد معدنی در بدن ضروری است. ویتامین D ناکافی باعث اختلال در جذب کلسیم و تضعیف استخوان هابه همراه درد مفاصل می شود. کمبود ویتامین D همچنین می تواند منجر به تضعیف ماهیچه ها گردد. همه افراد باید روزانه ۱۵ میکروگرم ویتامین D را از طریق مواد غذایی، مولتی ویتامین ها و نور خورشید به دست بیاورند. غلات غنی شده و فرآورده های لبنی حاوی ویتامین D هستند.

ویتامین C: اسید اسکوربیک یک ویتامین شناخته شده در تولید کلاژن است که جزو کلیدی تاندون ها، رباط ها و استخوان ها شناخته می شود. کمبود ویتامین C منجر به تضعیف بافت همبند، درد و تورم مفاصل می شود. برای حفظ سلامت مفاصل، یک مرد بزرگسال باید روزانه به طور متوسط ۹۰ میلی گرم ویتامین C دریافت کند در حالی که میزان نیاز زنان ۷۵ میلی گرم است. سبزیجات، میوه ها، به خصوص توت فرنگی، فلفل قرمز و مرکبات حاوی ویتامین Cهستند.

ویتامین A: بدن شما برای فرآیندهای مختلف از جمله رشد استخوان ها و تمایز سلولی نیاز به ویتامین A دارد. یک مرد به طور متوسط نیاز به سه هزار واحد ویتامین A در روز دارد در حالی که میزان نیاز روزانه زنان به این ویتامین قریب به دوهزار و300واحد است. سیب زمینی شیرین، هویج، کدو، کلم پیچ حاوی مقادیر زیادی از این ویتامین هستند. کمبود ویتامین A منجر به صدمه به بافت همبند و درد مفاصل می شود.

دیگر ویتامین ها: کمبود برخی دیگر از ویتامین ها نیز با درد مفاصل ارتباط دارد. این امر به ویژه در افراد با رژیم و تغذیه نامناسب رایج است. ویتامین B1 و ویتامینEیا تیامین، ویتامین های B6 و ویتامین B12 از این دست هستند.