مزایای مکمل های بدنسازی

این مواد به دلیل اینکه سبب میشوند تا بدن ما دچار کمبود برخی منابع مورد نیازش نشود، برای بدن خوب هستند. هنگامی که فعالیت های بدنی فرد ورزشکار با یک برنامه تمرینی تازه افزایش میابد، نیاز بدنی او برای دریافت ویتامین ها و مواد معدنی نیز افزایش پیدا میکند. به همین خاطر، بدون استفاده از مکمل ها، احتمال بروز کمبود این مواد در بدن زیاد میگردد. بایستی توجه داشت که کمبود حتی مقدار اندکی از مواد مغذی قادر است تا رشد عضلات را دچار اختلال کند.

حال ممکن است این سوال برایمان مطرح شود که آیا نمیشود تمامی مواد مغذی که بدنمان به آن نیاز دارد را فقط از طریق خوردن غذا تامین کنیم؟ در پاسخ به این باید بگوییم که روش های جدید تهیه مواد غذایی، هوا، نور و نحوه پختن بر روی مواد اولیه غذایی تاثیر میگذارد و به همین دلیل باعث از بین رفتن اکثر مواد معدنی و ویتامین های آنها میشود. بنابراین، در صورتی که بدن، دچار کمبود یک یا چند ماده مغذی باشد، به طور موثر نمیتواند عضله ساخته و چربی را بسوزاند.

همه مکمل هاي بدنسازي با هم يکسان نيستند. بعضي از آنها را بدنتان هميشه نياز دارد ، بعضي ديگر بيشتر مربوط به اهداف بدنسازي می شود و به بودجه تان بستگي دارد.براي تهيه پودر هاي پروتئيني يا ميله هاي پروتئيني (Protein bars) از بسياري از منابع استفاده ميشود. ارزش کيفي پروتئين را با ارزش بيولوژيکي (Biological value) يا BV مي سنجندBV معياري است که نشان مي دهد که بدن تا چه اندازه مي توانديک پروتئين را جذب و مورد استفاده قرار دهد هر قدر ارزش بيولوژيکي پروتئيني که ميخوريد بالاتر باشد بدنتان نيتروژن بيشتري مي تواند جذب ، استفاده و نگهداري کند.در نتيجه، پروتئين هايي که بالاترين BV را دارند سبب ساخت بيشترين مقدار عضله بدن و چربي مي شوند. پروتئين آب پنير(whey) بالاترين ارزش بيولوژيکي را دارد ، به نسبت 104 ، سفيده تخم مرغ دومين نسبت يعني 100 را و پروتئين هاي شيرسومين درجه يعني 91 را دارا مي باشد. گوشت گاو 80 و پروتئين هاي سويا 74 هستند. پروتئين هاي لوبيا هم چون منشا گياهي دارند تنها در درجه 49 مي باشند.

پروتئين هاي آب پنير(کنسانتره آب پنير- آب پنير ايزوله)

 

پروتئين آب پنير يک منبع مهم پروتئيني است به دلايل زير:

 

- کارآيي ورزشي را بهبود مي بخشد چون استرس را کاهش داده و سطوح کورتيزول را پايين مي آورد (کورتيزول هورموني است که عضله را تخريب مي کند)

-  ايمني را بهبود مي بخشد، از طريق افزايش گلوتاتيون (GSH) که يک آنتي اکسيدان محلول در بدن است.

-  بهبود عملکرد کبد در اشکالي از هپاتيت

- کاهش فشار خون

- مي تواند به جنگ با HIV کمک نمايد.

- به کاهش اثرات ورزش زياد (overtraining) کمک مي کند.(که با سطوح پايين GSH نيز مرتبط است)

علاوه بر موارد بالا، پروتئين هاي آب پنير بسيار قابل جذب و داراي نمودار بهتري از آمينو اسيدها حتي از سفيده تخم مرغ مي باشند. به عبارت ديگر ، پروتئين آب پنير داراي بالاترين ارزش بيولوژيکي نسبت به هر پروتئيني است.