انواع آویسل در صنایع دارویی، شامل گریدهای PH101 ، PH102، PH103، PH 105، PH301، PH302  مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت گریدهای آویسل یا همان خرید میکروکریستالین سلولز در اندازه ذرات و میزان رطوبت آنها می باشد.

از این گریدها، گرید PH 102 دارای بزرگترین ذرات با قطر ذرات متوسط   ۶۲μm است؛ در حالی که PH 105 کوچکترین ذره با اندازه ذرات متوسط   ۲۵μm دارد. همچنین PH103 رطوبت کمتری دارد.میکروکریستالین سلولز ماده ای است که از سلولز چوب آلفا به وجود آمده است، که به عنوان یک ماده ضد انقباض، ضد کپک و هم چنین به عنوان نوعی امولسیفایر عمل می کند.

میکرو کریستالین سلولز سفید، بی بو، و بی مزه است. این در آب، اسیدهای رقیق شده و در اکثر حلال های آلی قابل حل نیست. این محلول در محلول هیدروکسید سدیم تقریبا نامحلول است. نوعی پلیمر که به صورت طبیعی تشکیل شده است، شامل واحدهای گلوکز است که توسط پیوند ۱-۴ بتا گلیکوزیدهای متصل شده است.

این زنجیرهای سلولز خطی با هم به عنوان میکرو فایبرلر همراه در دیواره سلول گیاهی همراه است. هر میکرو فایبریل درجه بالایی از پیوند داخلی سه بعدی را نشان می دهد که در نتیجه ساختار بلوری است که در آب غیر قابل حل و مقاوم در برابر واکنش دهنده ها است.

 

انواع کاربرد میکروکریستالین سلولز

آویسل در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که مهم ترین آنها صنعت مواد غذایی، نوشیدنی، داروسازی و محصولات آرایشی است.

 

♦️میکرو کریستالین سلولز در صنعت غذایی

به عنوان عامل ضد انعقاد: در محصولات پخت برای بهبود احتباس آب و کاهش کالری مواد غذایی.

به عنوان جایگزین چربی و امولسیفایر: در بستنی، محصولات گوشت کم چرب و ادویه برای افزایش ویسکوزیته و کاهش چربی.به عنوان تثبیت کننده داغ و سرد: در بستنی، مواد غذایی یخ زده، گوشت قرمز و ادویه جات برای بهبود ثبات بافت محصول.

میکروکریستالین سلولز در نوشیدنی

به عنوان عامل ژل کننده، تثبیت کننده، عامل ضد انجماد و معلق کردن مواد در نوشیدنی: در نوشیدنی فوری برای بهبود پایداری مورد استفاده قرار می گیرد.آویسل به طور گسترده ای به عنوان عامل ژلینگ، تثبیت کننده، عوامل ضد انقباض و مواد معلق در نوشیدنی استفاده می شود.

 

میکرو کریستالین سلولز در صنعت دارویی

به عنوان Binders:

در قرص ساخت برای افزایش سختی قرص.به عنوان جاذب، جریان پذیری: در قرص ساخت به ضد آب و بهبود تحرک.