به گزارش فراسخن ، حمیدرضا صالحی دانشجوی دکتری مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر که با ارائه این طرح موفق به کسب رتبه دوم بخش پژوهش های توسعه ایی شانزدهمین جشنواره جوان خوارزمی شده است گفت :در این طرح مخازن نوع سه نانو کامپوزیتی با قابلیت تحمل فشار ۶۰۰ بار طراحی، تولید و آزمایش شده است.

وی افزود: مخازن نانو کامپوزیتی دارای مزیت هایی مانند وزن کم، استحکام بالا، قابلیت مقاومت در برابر خوردگی و ایمنی بالا هستند.

صالحی که با همکاری مهدی قنبری موفق به اجرای این طرح شده است گفت :در این محصول از فناوری نانو برای تقویت رزین، چسبندگی رزین به الیاف و ایجاد نانو ساختارهای سطحی بر روی هسته های فلزی استفاده شده است که این موارد باعث افزایش قابل توجه تحمل فشار و کاهش وزن می شود.

وی اضافه کرد :برای این محصول دستگاه رشته پیچی چهار محوره مخازن در این پژوهش طراحی و ساخته شده است.

این محقق با بیان اینکه مخازن تحت فشار نانو کامپوزیتی در صنایع نفت، گاز، سیستم های هیدرولیکی و حوزه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: این فناوری برای ساخت کپسول های تنفسی آتش نشانی مورد استفاده قرار می گیرد که درحال حاضر تمامی این کپسول ها از خارج از کشور وارد می شود.

حمیدرضا صالحی که دانشجوی مقطع دکتری مهندسی مکانیک با گرایش طراحی کاربردی است دارای ۱۰ ثبت اختراع و ۴۰ مقاله ژورنالی و کنفرانسی بوده و تاکنون در هفت طرح صنعتی ملی شرکت کرده است.