نانونیپ، نام تجاری محصول صنعتی تولید شده بر پایه‌ی‌ فناوری نانو در شرکت دانش بنیان نانو پارت خزر است. این محصول که به عنوان ضد عفونی کننده‌ی سطوح به کار می‌رود، در مکان‌های مختلف از جمله بیمارستان‌ها،کارخانجات تولید مواد غذایی، مزارع پرورش دام و طیور و کشتارگاه‌ها قابل استفاده است.

 

یک مشکل اساسی در حوزه‌ی سلامت، توسعه‌ی مقاومت باکتری‌ها به مواد آنتی‌بیوتیک است. این مسئله باعث شده عفونت‌های میکروبی سهم قابل توجهی از عوامل مرگ و میر انسانی را به خود اختصاص دهد. با پیشرفت علم و استفاده از فناوری‌های نوین، استفاده از نانوذرات نقره به عنوان راه حلی برای این مشکل شناخته شده است.
شرکت نانوپارت خزر، به منظور کمک به بهبود سطح سلامت جامعه، محصولی با نام تجاری نانونیپ را با تکیه بر فناوری نانو تولید و روانه‌ی بازار کرده است. این محصول یک ماده‌ی ضدعفونی کننده‌ی سطوح است و در ساخت آن از نانوذرات کلوئیدی نقره استفاده شده است.
مهندس مرتضی پور‌تیموری، مدیر عامل شرکت نانو‌پارت خزر، با اشاره به رویکرد کشور‌ها به سمت بهره‌گیری از فناوری نانو اضافه کرد: «با توجه به نقش این فناوری در مسیر تولید محصولات با کیفیت و کارایی بالاتر، شرکت نانو‌پارت خزر نیز تلاش نموده با به کار بردن علم روز دنیا در راستای بهبود کیفیت محصولات، افزایش بهره‌وری و نیز کاهش هزینه‌ها در زمینه‌ی تولید مواد ضدعفونی‌کننده گام بر ‌دارد.»
وی در ادامه به تأثیر اقتصادی این محصول در حوزه‌ی سلامت پرداخت و افزود: «با توجه به اثر بخشی بالای محلول نانونیپ حتی در غلظت‌های بسیار پایین استفاده از این محصول می‌تواند به عنوان جایگزینی برای ضدعفونی کننده‌های مشتق از فرمالین قرار گیرد که از نظر هزینه نیز بسیار مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.»
این محصول تا کنون موفق به کسب گواهی نانو ‌مقیاس از ستاد ویژه‌ی توسعه‌ی فناوری نانو و دریافت مجوز از کمیته‌ی‌ نانوی وزارت بهداشت گردیده است. 
لازم به ذکر است که شرکت نانوپارت خزر علاوه بر مواد ضد عفونی کننده، تا کنون موفق به تولید جوراب و ماسک‌های ضدباکتری و نیز شوینده‌های متنوع از نانوذرات نقره‌ی کلوئیدی شده است.
به گفته‌ی مهندس پورتیموری، این شرکت قصد دارد در آینده کاربرد نانوذرات نقره را به عنوان ماده‌ی اولیه در صنایع مختلف از جمله نساجی و تولید شوینده‌ها گسترش نیز دهد.