به گزارش ایرنا ازستاد ویژه توسعه فناوری نانو، مشکل اصلی هواپیمای بوئینگ 787 آتش گرفتن باطری های آن بوده که سبب شده است، شمار بسیاری از هواپیماهای 787 دریم لاینر در سال 2013 زمین گیر شود.

بخش باطری هواپیماهای بوئینگ دریم لاینر شامل هشت واحد باطری است که به خوبی از هم تفکیک نشده اند و بروز مشکل در یکی از آنها بر باطری های دیگر نیز تاثیر می گذارد.

محققان دانشگاه میشیگان آمریکا با استفاده از نانوالیاف موفق به ساخت غشاء کارا برای باتری های یون لیتیم شدند، در این فناوری جدید از یک ماده عایق بین الکترودها در باتری یون لیتیم استفاده می شود. این ماده جداکننده، از نانوالیاف تشکیل شده و مانع از ایجاد سیگنال های الکتریکی ناخواسته می شود.

به دلیل اهمیت این فناوری، شرکت الیگوس تکولوژیز (Elegus Technologies) تاسیس شد تا این فناوری را به بازارعرضه کند، برنامه های انجام شده در این شرکت به گونه ای است که پیش بینی می شود این فناوری تا سه ماهه چهارم سال 2016 به تولید انبوه برسد.

' نیکولاس کوتوف ' ازمحققان این پروژه گفت: برخلاف الیاف بسیار قدرتمند نانولوله کربنی، این نانوالیاف پلیمری کاملا عایق است، بنابراین برای جداکردن دو الکترود بسیار ایده آل بوده و مانع از برقراری مدار کوتاه می شود.

وی بیان کرد: در باتری های یون لیتیم، حرکت یون های لیتیم از یک الکترود به الکترود دیگر موجب شارژ و دشارژ شدن باتری می شود، این حرکت یون ها موجب نامتعادل شدن بار درباتری می شود اما از آنجایی که الکترون ها نمی توانند از میان غشاء عبور کنند، تشکیل مدار می دهند.

کوتوف اظهارکرد: اگردرغشاء حفره های بزرگی وجود داشته باشد، اتم های لیتیم تشکیل ساختار دندریتی داده و از میان غشاء عبورمی کنند و خود را به الکترود دیگر می رسانند، با این کار الکترون ها می توانند مسیر تازه ای برای حرکت در باتری داشته باشند که موجب تشکیل مدار کوتاه می شود، این پدیده عامل آتش سوزی در بوئینگ 787 شده بود.

سیوان تانگ از مدیران شرکت الیگوس گفت: نمی توان مانع از تشکیل ساختار دندریتی لیتیم شد بنابراین باید غشاء را به گونه ای طراحی کرد که حفره های بسیار کوچکی داشته باشد.

محققان با استفاده از نانوالیاف، موفق به ساخت غشائی شدند که حفره هایی 15 تا 20 نانومتری دارد، این ابعاد اجازه عبور اتم های لیتیم را می دهد اما مانع از عبور ساختارهای دندریتی می شود، این غشاء بسیار نازک بوده و می تواند برای ساخت باتری هایی با ابعاد مختلف مورد استفاده قرار گیرد.