لباس های ابریشمی با اینکه بسیار نرم و لطیف هستند اما دارای استحکام و دوامی بسیار بالا می باشند.همین ویژگی ها ابریشم را به یکی از بهترین الیاف مورد استفاده بشر مبدل نموده است.اکنون دانشمندان نانومواد دانشگاه پلی‌تکنیک مادرید با استفاده از علم نانو و یک روش قدیمی ساخت این الیاف که در قرن ۱۹ ...

لباس های ابریشمی با اینکه بسیار نرم و لطیف هستند اما دارای استحکام و دوامی بسیار بالا می باشند.همین ویژگی ها ابریشم را به یکی از بهترین الیاف مورد استفاده بشر مبدل نموده است.اکنون دانشمندان نانومواد دانشگاه پلی‌تکنیک مادرید با استفاده از علم نانو و یک روش قدیمی ساخت این الیاف که در قرن ۱۹ میلادی در شهر موریکای اسپانیا مورد استفاده می شده است ، موفق به ساخت ابریشمی با استحکام بسیار بالا شده اند که به دلیل زیست‌سازگاری از آن می‌توان در علم پزشکی استفاده کرد.

این ابریشم که به Hijuela شهرت یافته، نام خود را از شهری گرفته که دو قرن قبل مستحکم‌ترین ابریشم‌ها در آنجا تولید می‌شد. الیاف این ابریشم قادر است وزن بسیار زیادی را تحمل کند که از تمام ابریشم‌های ساخته شده تاکنون بیشتر است.در قرن نوزدهم میلادی، منطقه Hijuela به دلیل تولید ابریشم بسیار مستحکم خود شهرت داشته است. برای ساخت این ابریشم‌ها از محلول اسیدی حاوی آب و سرکه استفاده می‌شد. این محلول موجب تغییر شکل پیله شده و در نهایت ابریشمی بسیار مستحکم بدست می‌آمد. در این پروژه نیز محققان گروه نانومواد با استفاده از همین روش اقدام به ساخت ابریشمی بسیار مستحکم کردند.

در این پروژه، پیله‌ها درون محلول اسیدی قرار گرفته و در نهایت باز می‌شود. قطر الیاف این ابریشم بیشتر از ابریشم‌های معمولی بوده، در نتیجه استحکام بالاتری نیز دارند.این پروژه بخشی از یک برنامه تحقیقاتی است که هدف از آن تولید و استفاده از زیست‌مواد مبتنی بر ابریشم در پزشکی است. ابریشم یکی از مواد زیستی دارای خواص مکانیکی بالاست. به دلیل وجود روش‌های تولید ابریشم مصنوعی، امکان بهبود خواص این نوع ابریشم وجود دارد تا از آن برای مهندسی بافت یا اتصال سلولی استفاده کرد.

چینی‏ها چهارهزار سال پیش با روش تولید ابریشم آشنا بودند. طرز تهیه الیاف و پارچه‏ های ابریشمی رازی بود که چینی‏ها مایل به افشای آن نبودند. این راز سال‏ها محفوظ نگاه داشته شد. ژاپنی‏ها نخستین کسانی بودند که در قرن سوم میلادی به این راز پی بردند. در حدود سال ۵۵۰ میلادی امپراتور بیزانس دو راهب را برای جاسوسی روانه چین کرد. این دو جاسوس پس از بازگشت، تعدادی تخم کرم ابریشم نیز به همراه خود آوردند. پس از آن، روش تهیه ابریشم از کرم ابریشم به تدریج در سرتاسر جهان گسترش یافت.

امروزه کشورهایی مثل چین، ژاپن، هندوستان، فرانسه، اسپانیا، روسیه و ایتالیا بزرگترین تولید کنندگان ابریشم در جهان‏اند.