تهران- ایرنا- محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت روکش های نانو وآنتی باکتریالی شدند که درصنعت سنگ، کاشی ،سرامیک ، چوب وصنایعی که نیاز به روکش دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.

محمدعلی کوچک زاده ،از محققان شرکت دانش بنیان تولید کننده این محصول درخصوص طراحی و ساخت این محصول فناورانه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: روکش های نانو و آنتی باکتریالی شامل یک کاغذ دکور است که بر روی سنگ طرح می دهد ونیز یک لایه لاکی که بر روی مواد قرار گرفته و آنتی باکتریال است.

وی بیان کرد: با استفاده از این فناوری هر طرحی که بخواهیم با هر برجستگی مثل برجستگی گل، پارچه، تنه درخت و چرم می توان برروی هر سطحی بیندازیم.

کوچک زاده اظهارکرد: با استفاده از این روکش نانویی، سنگ هایی که در کشور امکان تولید و استخراج آن نیست و تنها آنها به دلیل خورد شدن در زمان برش تنها در سایز های کوچ در بازار وجود دارند استحکام داده می شود .

وی یادآور شد : ما با استفاده از این فناوری به این سنگ ها جوری استحکام داده ایم که حین برش، بتوانند در سایزهای بزرگ این سنگ ها رو استخراج کنند و به عبارتی احیاء معدن های داخل کشور است.

این محقق افزود: سنگ های رسوبی ( سنگ هایی که استحکام بالایی ندارد در استخراج ) بسیار زیاد است اما سنگ های مرمری ، گرانیت امثال آن ها ، نیز استحکام ندارند وبا استفاده از این فناری استحکام آن ها را نیز بالا برده ایم، و آن ها را روکش کرده ایم .

وی گفت: با استفاده از این فناوری می توانیم علاوه بر افزایش استحکام سنگ ها ، طرح روی سنگ را نیز با استفاده از این روکش تغییر دهیم یعنی اینکه بدنه اصلی سنگ چیز دیگری باشد اما سطح رویی سنگ نمایی از سنگ دیگر باشد.

کوچک زاده با اشاره به اینکه مواد را روی سطح جوری قرار می دهیم که شفاف و براق است و درخشندگی و زیبایی به سنگ می دهد افزود: حتی می توان این مواد را روی کاشی و سرامیک نیز استفاده کرد.

وی گفت: با افراد بسیار در این صنعت کار کرده ایم و از تجربیات آنها بهره مند شده ایم تا توانستیم به این محصول دست یابیم،این محصول نمونه خارجی بسیار دارد اما مزیت این روکش این است که استحکام آن بسیار بالا است ودر عین اینکه مثل شیشه براق است نرم هم می باشد.

وی ادامه داد: این نرم بودن می تواند مثل قاب ژله ای عمل کند و اگر ضربه بخورد به سطح سنگ و کاشی می تواند ضربه را جذب کند و نیرو را آزاد کند ، این جذب و آزادی نیرو باعث می شود تردی محصول کم شود و کسی تا به حال وارد این بخش از این صنعت نشده است.

وی یادآورشد : مزیت دیگر این فناوری همانطور که پیش از این نیز گفتم قابلیت دکور انداختن بر روی سطح سنگ وجود نداشت ، اما می توانیم با این محصول یک سنگ معمولی را به یک سنگ مرمری فوق العاده گران قیمت تبدیل کنیم ، به لحاظ مغزی یک سنگ معمولی است اما به لحاظ شکل ظاهر سنگ گران قیمتی است.

این محصول درنخستین نمایشگاه دستاوردها وظرفیت های معاونت علمی وفناوری در دانشگاه ها که در دانشگاه امیرکبیر در روزهای 10تا 12 آذرماه برگزارشد در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفت.