تهران- ایرنا- یک شرکت نوپا در دره سیلیکون اعلام کرد که اولین نانو ابزار دائمی شارژ خورشیدی برای استفاده در تلفن های همراه را تولید کرده است.

به گزارش ایرنا ازستاد ویژه توسعه فناوری نانو، شرکت جاست پاور (Power Inc JUSE)، موفق به ارائه نانوابزاری شده است که می تواند برای تأمین انرژی باتر ی های تلفن همراه استفاده شود، این ابزار به تلفن همراه متصل شده و به صورت دائمی انرژی مورد نیاز آن را تامین می کند.

تام لم مدیرعامل این شرکت می گوید: امروزه مردم بیش از آنچه که باتری ها توانایی ذخیره انرژی دارند، از تلفن همراه خود استفاده می کنند، بیشتر مردم فعالیت های مهم خود را با تلفن همراه گره زده و گاهی تمام شدن باتری برای آن ها مشکل بزرگی ایجاد می کند.

وی بیان کرد: خالی شدن باتری برای مصرف کنندگان دردسرساز بوده و گاهی نیز می تواند حکم مرگ و زندگی داشته باشد.

لام افزود: نقش واهمیت این ابزار در کشورهای توسعه یافته خیلی سریع دیده خواهد شد، اولین مزیت این دستگاه، کاهش استرس تمام شدن باتری در طول روز است، تصور کنید که باتری به اتمام رسیده و شما باید جایی برای شارژ باتری پیدا کنید، در کشورهای در حال توسعه نیز این دستگاه از جایگاه قابل توجهی برخوردار خواهد بود به خصوص در جاهایی که امکان دسترسی به شبکه برق در همه جا فراهم نیست.

به گفته وی، پیل خورشیدی که با یک نانوباتری جفت شده است، اولین کیت شارژ دائمی، طراحی ابزار به صورتی که برای استفاده از آن نیاز به آموزش خاصی نباشد، امکان استفاده در نور کم از ویژگی های این ابزار است.

این ابزار ماحصل همکاری یک محقق با کارآفرینان دره سیلیکون است، در واقع این محصول ترکیبی از نوآوری و بیست سال تجربه در حوزه فناوری پیل های خورشیدی و فناوری نانو است.

دره سیلیکون ( Silicon Valley) نام رایج و غیر رسمی منطقه ای در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی سانفرانسیسکو، آمریکا است که شهرت آن به دلیل قرار داشتن بسیاری از شرکت های مطرح انفورماتیک جهان در این منطقه است.