خواص ضد باکتریایی نوعی نانو ذرات سرامیکی ، در تحقیقی مشترک بین دانشگاه های علوم پزشکی و فردوسی مشهد کشف شد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد امروز گفت: در این پژوهش خواص ضد باکتریایی نوعی نانو ذرات سرامیکی بررسی و امکان ساخت تجهیزات پزشکی با قابلیت از بین بردن باکتری ها و میکروب ها فراهم شد.
آقای تفقدی افزود: نتایج این پژوهش گامی موثر در تولید آزمایشگاهی و خودکفایی کشور در ساخت نانوسرامیک هایی با مقاومت حرارتی، استحکام مکانیکی بالا و استفاده از آنها در حوزه پزشکی، داروسازی و انتقال هوشمند داروها ست.
وی گفت : این پژوهش به همت عادل قرآنی اعظم دانشجوی مقطع دکترای تخصصی سمشناسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دکتر محمد بهدانی عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد و همکارانشان انجام شد.
عادل قرآنی یکی از مجریان این پژوهش گفت: از آنجا که بیشتر ترکیبات سرامیکی سازگاری زیستی زیادی در محیط های سلولی دارند انتظار می رود چنانچه این نانو سرامیک ها سمیت سلولی نداشته باشند ، بتوان از آنها در افزایش کارایی داروها و انتقال هدفمند دارو به بافت نیز استفاده کرد.
این پژوهشگر افزود: آزمایش های صورت گرفته مشخص شد نانو ذرات quotation mark باریم تیتانات quotation mark که مقدار مشخصی quotation mark زیرکونیوم quotation mark به آن افزوده شده است خواص آنتی باکتریایی قابل توجهی از خود نشان می دهند که این نانو ذرات در صنعت ساخت تجهیزات پزشکی گزینه مناسبی اند.
دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان قطب پزشکی در شرق کشور دارای هشت هزار دانشجو و بیش از 17 هزار کارمند بهداشتی و درمانی است.