پژوهشگران یک شرکت دانش‌بنیان با تولید نانوذرات نقره در مقیاس صنعتی توانستند با اعمال راهبردی خاص و کاهش ریسک تولید محصول نهایی، این نانو مواد را در بخش صنعت کاربردی‌تر کنند.

 

سعید اسفندیار مجری طرح در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری ایسنا با اشاره به مطالعات انجام شده در سه دپارتمان نانو، بیو و شیمی، گفت: در حوزه نانو سعی کردیم موادی را تولید کنیم که بتوان از آنها در صنعت استفاده کرد.

 

وی با تاکید بر اینکه تولید این نانو مواد در گرید صنعتی نیاز به فرمولاسیون جدید داشته است، اظهار داشت: پس از مطالعات اخیر در زمینه تولید و سنتر نانو مواد موفق شدیم در مقیاس صنعتی برخی از نانو مواد مورد نیاز صنعت را تولید کنیم.

 

 

اسفندیار با بیان اینکه در این مطالعات موفق به ارائه نانو ذرات نقره در مقیاس صنعتی شدیم، خاطر نشان کرد: نانو ذرات نقره بر خلاف سایر نانو ذرات به وفور در صنعت استفاده می‌شود از این رو اقدام به تولید آن در مقیاس صنعتی کردیم.

 

مجری طرح از دریافت تاییدیه ستاد توسعه نانو برای تولید صنعتی نانو ذرات نقره خبر داد و یادآور شد: علاوه بر نانو نقره مطالعه بر روی سایر نانو مواد در دستور کار قرار دارد تا بتوانیم بخش صنعت را ترغیب به استفاده از آنها کنیم؛ چراکه صنعت کشور آشنایی کافی با نانو مواد و کاربردهای آن ندارد و این را وظیفه خود می‌دانیم علاوه بر آن که این مواد را تولید کرده و به فروش برسانیم روی مواد جدید نیز فرهنگ سازی کنیم.

 

 

این محقق با بیان اینکه در این راستا استراتژی خاصی را مد نظر داریم در این باره توضیح داد: از آنجا که ریسک نانو مواد برای بخش صنعت غیر قابل توجیه است از این رو استراتژی را مد نظر قرار دادیم و آن این است که قبل از هر اقدامی تضامینی را برای بخش صنعت و تولید کننده ایجاد می‎‌کنیم تا ریسک کاربردی کردن نانو مواد را کاهش دهیم.

 

 

وی با اشاره به جزئیات این راهبرد ادامه داد: ما به تولید کنندگان اعلام کردیم که نانو مواد را در اختیار آنها قرار می‌دهیم و در صورتی که محصول آنها خراب شد تضمین می‌کنیم که محصول مورد نظر را خریداری کنیم. به این صورت حس اعتماد صنعت به ما بیشتر می‌شود و ریسک خراب شدن کالای نهایی را از بین می‌برد.

 

 

اسفندیاری با تاکید بر اینکه این استراتژی اکنون اجرایی شده است، افزود: در حال حاضر مشتریان ما که عمده آنها صنعت نساجی است توانستند پوشاکی را با استفاده از نانو ذرات نقره ساخت ما تولید کنند.