به گزارش ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، پارک سیستم (Park Systems) یکی از شرکت های پیشرو در تولید میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) است.

این شرکت اعلام کرد که دستگاه جدیدی برای آنالیز نانوساختارها با نام تجاری Park NX-Bio تولید کرده است که ترکیبی از میکروسکوپ هدایت یونی روبشی (SICM)، میکروسکوپ نوری معکوس (IOM) و AFM است.

این دستگاه از نرم افزار قدرتمندی بهره مند است که می تواند تصاویر تکرار پذیر از سیالات در مقیاس نانو تهیه کند. NX-Bio نسل جدیدی از میکروسکوپ های دارای توانایی تصویربرداری از نانوساختارهاست که در حوزه علوم زیستی کاربرد بسیاری دارد.

سانگ ایل پارک، مدیرعامل شرکت پارک سیستم، گفت : NX-Bio از آخرین فناوری ها برای تصویربرداری نانومقیاس از مواد زیستی بهره مند است. پیش از این، چنین تجهیزاتی یک جا در یک دستگاه قرار نگرفته بود.

این میکروسکوپ می تواند به نیاز محققان حوزه زیستی پاسخ داده و تصاویری سه بعدی با قدرت تفکیک بالا از نمونه های موجود در سیال ارائه کند.

این دستگاه امکان تصویربرداری سه بعدی از نانوساختارهای موجود در سطح مواد زیستی با قدرت تفکیک 30 نانومتر را فراهم می کند. NX-Bio توانایی مشاهده پدیده های زیستی با قدرت تفکیک بالا، بدون تماس فیزیکی با نمونه یا تغییر شکل آن را دارد. AFM می تواند از اجسام بسیار کوچک (کوچکتر از 10 نانومتر) نظیر دی ان ای و پروتئین تصویربرداری کند.

NX-Bio برای اندازه گیری خواص مکانیکی سطح طراحی شده و از طیف سنجی نیرو-مسافت (FD) بهره مند است.

این طیف سنجی می تواند نیروهای کمتر از یک میکرونیوتن را از طریق نوک دیرک اندازه گیری کند و در نهایت اطلاعاتی درباره سختی، چسبندگی و مدول یانگ مواد زیستی به کاربر ارائه کند.

این طیف سنجی می تواند اطلاعات زیادی درباره تفاوت میان خواص مکانیکی بخش های مختلف نمونه ارائه دهد.

این دستگاه با استفاده از مود میدان روشن و کنتراست فازی از نمونه های شفاف زیستی تصویربرداری می کند و برای اندازه گیری ارتفاع نانوساختارها از مود AFM یا SICM استفاده می کند. NX-Bio امکان مطالعه رفتار مولکولی سلول های داخلی مواد زیستی را فراهم کرده و تغییرات فیزیولوژی سطح را نیز نشان می دهد.