به گزارش ایرنا ازستاد ویژه توسعه فناوری نانو، شرکت (NEI) محصول جدیدی موسوم به نانومیت سوپر آی (NANOMYTE® SuperAi) را که یک نانوکامپوزیت ضد یخ زدگی است به بازارعرضه کرده است.

این محصول کاملا شفاف بوده و می تواند روی شیشه یا زیرلایه های مختلف نیزمورد استفاده قرار گیرد، با این کار می توان یک لایه سخت، متراکم و در عین حال صاف روی زیرلایه ها ایجاد کرد.

این پوشش موجب می شود تا چسبندگی یخ روی شیشه به حداقل برسد در نتیجه مانع از یخ زدگی شیشه شود، این محصول علاوه بر شیشه، روی پلاستیک، فلزات و سرامیک ها نیز قابل استفاده است، در برخی موارد لازم است تا یک افزودنی به این محصول اضافه شود تا چسبندگی این پوشش به حداکثر مقدار خود برسد.

نانومیت سوپر آی یک محصول تک جزئی است که می توان آن را به سادگی با اسپری کردن، غوطه وری و قلم زنی روی سطوح مختلف اعمال کرد، یخ زدگی در برخی حوزه ها مشکل آفرین است.

زدایش یخ در برخی موارد نظیر توربین ها، کابل ها و شیشه خودروها بسیار چالش برانگیز است، استفاده از این پوشش علاوه بر ممانعت از یخ زدگی، موجب افزایش مقاومت به خوردگی سطوح نیز می شود.

این محصول موجب آبگریزی سطح می شود که با این کار چسبندگی یخ به حداقل می رسد، این پوشش توسط چند کارخانه مختلف مورد آزمایش قرار گرفته است.

در یکی از صنایع، میزان یخ زدگی کابل های آلومینیومی قبل و بعد از اعمال این پوشش مورد بررسی قرار گرفته است، هر دو کابل پوشش دار و بدون پوشش به مدت دو ساعت در معرض اسپری آب و دمای بسیار پایین قرار داده شده و میزان تشکیل یخ روی آن ها مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج نشان داد که استفاده از این پوشش موجب کاهش 50 درصدی در مقدار یخ تشکیل شده روی سطح شده است، آزمایشی مشابه روی توربین های بادی انجام شده است.

برای اعمال این پوشش می توان از تفنگ های اسپری تجاری فشار پایین (HVLP) استفاده کرد، همچنین با استفاده از قلم یا غلطک می توان این پوشش را روی سطح ایجاد کرد.

این پوشش در دمای اتاق به سرعت خشک می شود و نیاز به گرمادهی ندارد، در صورتی که 100 تا 150 درجه گرما به این پوشش داده شود، در مدت کمتر از یک ساعت خشک می شود، این محصول در بسته های مختلف به بازار عرضه شده است.