در مواد غذایی به عنوان یک نگهدارنده کاربرد داشته و فعالیت ضد میکروبی بسیار قوی و مؤثر بر روی انواع باکتری‌های گرم مثبت دارد و در مقابل فاقد تأثیر خاص بر روی انواع گرم منفی است.نایسین نگهدارنده‌ای بسیار مهم در آن گروه از مواد غذایی به حساب می‌آید که پاستوریزه می‌شوند، ولی استرلیزه نمی‌گردند چرا که پاستوریزاسیون باعث از بین رفتن باکتری‌های گرم منفی، مخمر‌ها و باکتری‌ها می‌گردد، ولی بر روی اسپور باکتری‌ها بی اثر است.
در مواد غذایی که تحت فرایند‌های حرارتی قرار می‌گیرند، افزودن نایسین می‌تواند باعث کاهش شدت فرایند حرارتی مورد استفاده شده و خصوصیات حسی و ارزش غذایی را حفاظت نماید.به عنوان یک ترکیب ضد میکروبی در برابر باکتری‌های لاکتیک، نایسین در مواد غذایی اسیدی با pH کم کاربرد دارد مانند انواع سس و چاشنی‌های سالاد همینطور برای کنترل فساد باکتری‌های لاکتیک در انواع نوشیدنی‌های تخمیری الکلی.در موارد خاص مثل پنیر‌های ریکوتا، کاتیج و فتا، نایسین به عنوان عامل ممانعت کننده در برابر رشد لیستریا به کار برده می‌شود.

✳️کاربرد نایسین

نایسین در لبنیات:

نایسین یا نایزین به عنوان یکی از مواد اولیه غذایی در مواد غذایی مختلفی کاربرد دارد مانند انواع پنیر‌های پروسس پاستوریزه، دسر‌های پاستوریزه بر پایه شیر.

نایسین در دیگر صنایع غذایی:

فراورده‌های تخم مرغ مایع پاستوریزه، کرامپت (نوعی کلوچه پهن که بر روی صفحات داغ آهنی پخت می‌شود)، سبزیجات کنسرو شده، انواع سوسیس، سس و آبجو

 

بازه ph موثر در نایسین

این ماده که محلول در آب میباشد در شرایط اسیدی بیشترین ثبات را داراست. با توجه به این موضوع، از آن در سس های سالاد که ph  آنها پایین است، مورد استفاده قرار میگیرد.

 

بررسی ایمنی نایسین

همانگونه که میدانیم، نایسین در دسته ی نگهدارنده ها جای میگیرد. این نگهدارنده طی پروسه تخمیر کنترل شده در محیطی بر پایه شیر تهیه میشود.

لازم است بدانیم که نایسین، تاثیر خاصی بر روی طعم و عطر مواد غذایی ندارد و مهمتر اینکه بعد از مصرف به وسیله آنزیم های پروتئاز در بدن تجزیه میگردد و فاقد خاصیت تجمعی است. به همین سبب است که FDA آن را جزو مواد اولیه غذایی ایمن شناسایی نموده است.

 

enlightened استعلام قیمت نایسین