محققان موسسه سرامیک شانگهای با کمک فناوری نانو موفق به تولید کاغذ ضد حریق شدند و روشی یک مرحله‌ای با استفاده از حلال و گرما برای این کار ارائه کردند.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، کاغذ تولیدی این تیم تحقیقاتی در برابر آتش و دمای بالای (>450°C) بسیار مقاوم است. 
این محققین از نانوسیم‌های هیدروکسیدآپاتایت برای ساخت این کاغذ استفاده کردند. روی این نانوسیم‌ها از نانوذرات نقره استفاده شده‌است که دارای خواص آنتی‌باکتریال است.
نانوسیم‌های مورد استفاده در این پروژه با روش حلال‌گرمایی (Solvothermal) تولید شده‌اند و از یک فرآیند مبتنی بر الکل برای استخراج استفاده شده تا نانوسیم‌ها از محلول فسفات جداسازی شود. از اولئات کلسیم به‌عنوان منبع کلسیم و تامین کننده ماده اولیه استفاده شده‌است.
برای تامین فسفر نیز از نمک‌های فسفات سدیم استفاده شده‌است که در ترکیب حلال‌های آب و اتانول قرار داده شده‌است. دمای بالا نقش بسیار مهمی در تشکیل این ماده دارد.
نانوسیم‌های بلند هیدروکسی‌آپاتایت دارای قطری در حدود چند ده نانومتر هستند که طولی در ابعاد چند صد میکرومتر دارند که ممکن است به یک میلیمتر نیز برسد.
محققان این پروژه نشان دادند که این ساختار از استحکام بالایی برخوردار بوده و می‌توان با استفاده از آن ورق‌هایی در حد A۴ تولید کرد. به راحتی می‌توان هر تصویری را روی این کاغذ چاپ کرد.
نکته جالب توجه در این پروژه آن است که این کاغذ دارای خواص آنتی‌باکتریال است بنابراین برای استفاده در بیمارستان‌ها نیز مناسب است. در واقع این کاغذ ضدحریق، وسیله‌ای مناسب برای حفظ اسناد مهم است.
از این روش، علاوه بر تولید کاغذ ضدحریق، می‌توان برای مهندسی بافت استخوان، رهاسازی دارو، جذب آلودگی‌های آلی و یون‌های فلزی استفاده کرد.
محققان این پروژه معتقدند که از این کاغذ برای چاپ یا نوشتن اسناد بسیار مهم می توان استفاده کرد چراکه مدت زمان حفظ این اسناد بالا میرود.