پودر کربنات کلسیم خوراکی یک افزودنی مواد غذایی است که به عنوان یک نگهدارنده ، تثبیت کننده و غنی کننده مورد استفاده قرار می گیرد. کربنات کلسیم غذایی از اسیدی شدن محیط مواد خوراکی جلوگیری نموده و برای افرادی که قادر به مصرف شیر و لبنیات نیستند جایگزین مناسبی جهت تامین کلسیم محسوب می شود.

کربنات کلسیم خوراکی با فرمول CaCO3 به روش های شیمیایی خالص سازی می شود و فاقد مواد سمی و فلزات سنگین می باشد.

 

enlightened لیست مواد اولیه غذایی را اینجا مشاهده کنید

 

منابع کربنات کلسیم خوراکی:

کلسیم کربنات از اجزای اصلی پوسته حلزون، صدف، مروارید و مرجانها و پوسته تخم مرغ محسوب میشود. علاوه برموارد ذکر شده، در بحث زمین شناسی، در مواد معدنی همچون کلسیت، آراگونیت (آهک)، واریت و دولومیت یافت میگردد.

این ماده که ماده ای ارزشمند میباشد هم در صنایع غذایی، هم دارویی و هم در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار میگیرد. با توجه به نوع مصرفی که کربنات کلسیم دارد، قیمت های متفاوتی را داراست.

 

مزایای استفاده از کربنات کلسیم خوراکی :

مزیت استفاده از کربنات کلسیم در صنایع خوراکی تنها محدود به تامین کلسیم نمی شود بلکه فواید دیگری دارد ازجمله :

        –  بهبود بافت آدامس، اسنک و برنج

        –  به عنوان یک منبع تامین کلسیم برای نان، شیرینی جات، نودل فوری، محصولات لبنی

        –   یک کمک تصفیه برای آرد گندم و نشاسته

        –  ماده ضد انعقاد و آنتی کیک جهت ادویه جات و چاشنی 

        –  به عنوان یک حجم دهنده در تولید برخی مواد غذایی

 

enlightened قیمت خرید کربنات کلسیم خوراکی

ویژگی های کربنات کلسیم غذایی

کلسیم کربنات ماده ایست که در آب و الکل نامحلول است. این ماده که برای تشکیل اسکلت موجودات زنده بسیار مورد توجه است، در تنظیم ترشحات مواد شیمیایی، فعالیت های سیستم عصبی، هورمون ها و آنزیم ها نقش به سزایی دارد. 

 

کربنات کلسیم غذایی و تامین کلسیم مورد نیاز بدن

پودر کلسیم کربنات غذایی را میتوان به عنوان یکی از مواد معدنی ضروری برای تامین سلامت بدن انسان در نظر گرفت. زیرا با توجه به دارا بودن عنصر کلسیم، قادر است تا کلسیم مورد نیاز بدن انسان را تامین نماید.  در بدن هر فرد به طور معمول، به طور تقریبی 1 کیلوگرم کلسیم وجود دارد و جذب کلسیم، به وسیله روده کوچک صورت می پذیرد. کلسیم به جز شکل کلسیم کربنات، به شکل کلسیم فسفات و کلسیم سیترات هم وجود دارد.
 

 

از کلسیم کربنات خوراکی در کدام محصولات غذایی استفاده میشود؟

در محصولات گوشتی و ماهی های فراوری شده میتوان شاهد حضور این ماده بود. همچنین، غلات، ساردین های کنسرو شده و غذاهای یخ زده نیز در ترکیبات خود حاوی این ماده هستند. در نوشیدنی های معطر، میوه های خشک هم از کربنات کلسیم غذایی استفاده میشود.
شیرهای سویا و دیگر محصولات سویا که منابعی غنی برای کلسیم به شمار می روند، کلسیم مورد نیاز در ترکیباتشان از طریق پودر کربنات کلسیم خوراکی تامین میشود. عمدتا کربنات کلسیم غذایی نقش یک تثبیت کننده را در محصولات لبنی دارد.


 
مصرف کربنات کلسیم غذایی چه مزایایی دارد؟

با توجه به اینکه کلسیم کربنات خوراکی، دارای بالاترین غلظت کلسیم می باشد، منبعی مفید برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن به شمار رفته و طبق مطالعات صورت گرفته، این ماده به آسانی جذب بدن میگردد. در نتیجه این موارد، میتوان تهیه کربنات کلسیم خوراکی را مقرون به صرفه دانست.


 
مزایا و معایب استفاده از کربنات کلسیم غذایی در نان

با افزودن کربنات کلسیم خوراکی به نان، می توان ارزش غذایی آن را بهبود داد. هنگامی که نان را با این ماده غنی سازی میکنند، رنگ و ظاهر این محصول بهتر میشود.
همچنین این احتمال وجود دارد که اضافه نمودن بیش از حد این افزودنی به نان، موجب تاثیری منفی بر روی طعم نان گردد و باعث نرم شدن خمیر و کاهش قابلیت انسجام آن شود.
درست است که کربنات کلسیم غذایی قادر به تامین مواد مغذی لازم برای مخمر نان می باشد، اما ممکن است که سبب غیر فعال شدن مخمر در غلظت های بسیار زیاد گردد. 
 

شناسه غذایی کربنات کلسیم غذایی و کاربردهای آن در صنعت دارو

این پودر سفید رنگ و بی بو، با شناسه غذایی E170 شناخته میشود. از کربنات کلسیم خوراکی، در تولیدات برخی داروهای مورد استفاده بیماران قلبی نیز استفاده میشود. همچنین، داروهای ضد اسهال نیز حاوی این ماده هستند.
داروهایی که منعقد کننده خون هستند نیز، حاوی مقادیری کلسیم کربنات خوراکی هستند. حضور این ماده در این نوع داروها به این دلیل است که به سبب وجود کلسیم، میتوانند برای انعقاد خون مفید باشند.
کربنات کلسیم خوراکی، در خمیر دندانها هم مورد استفاده است و در این ماده تحت عنوان یک ساینده کاربرد دارد. کلسیم کربنات، در داروهای دامپزشکی نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع کربنات کلسیم خوراکی در صنعت دارو

برای مصارف دارویی، دو نوع کلسیم کربنات وجود دارد. یکی نوع سبک آن و دیگری نوع سنگین.


 
فرق اصلی کربنات کلسیم سبک و سنگین

تغییرات pH و نیز شکل ذرات این دو ماده، از بارزترین تفاوت های میان آنهاست که تفاوت شکل ذرات، موچب بروز تغییر در تراکم فله میشود.
 

کربنات کلسیم خوراکی، یک فیلر

این ماده یک پرکننده یا همان فیلر محسوب میشود که به منظور شکل پذیری، افزایش وزن، حجم و کاهش هزینه ها در محصولات غذایی و دارویی و همچنین افزایش مقاومت الکتریکی و حرارتی در محصولات ساختمانی و پلیمری مورد استفاده قرار میگیرد.

 

ایمنی کربنات کلسیم در خوراکی ها

کلسیم کربنات، یک افزودنی تکنولوژیکال است که در مکمل های غذایی و مواد خوراکی کاربرد دارد. از نظر شیمیایی ماده ای پایدار میباشد و مصرف این ماده بنا به نظر FDA ایمن شناخته شده است.

 

کاربرد کربنات کلسیم در صنایع دیگر

این ماده معدنی، در صنایع دیگری نظیر پلاستیک، کاغذ، رنگ و… نیز کاربرد دارد و به طور کلی به دلیل رنگ سفید خاصی که داراست، تحت عنوان پوشش رنگی مورد استفاده است.