انتخاب سبزیجات کم کربوهیدرات، یک گام هوشمند در کنترل قند خون مبتلایان به دیابت نوع ۲ است. این نوع سبزیجات حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر و در عین حال کم کالری هستند.

بهترین گزینه های گیاهی برای کنترل قند خون دیابتی ها از این قرار است:

گل کلم

این نوع سبزی سرشار از ویتامین C، فیبر، پتاسیم و فولات است. به علاوه مصرف روزانه ۱۲۲ گرم از این سبزی در روز تا۱۴ درصد خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد.

مارچوبه

این گیاه نیز در هر فنجان تنها ۲۷ کالری و پنج گرم کربوهیدرات دارد و سرشار از ویتامین های A و Kاست. هنگام خرید مارچوبه تلاش کنید ساقه های سبز روشن آن را انتخاب کنید. مصرف منظم مارچوبه سبب کنترل میزان قند خون و افزایش تولید انسولین در بدن می شود.

اسفناج

این سبزی کم کربوهیدراتt انتخاب عاقلانه ای برای مبتلایان به دیابت نوع 2 و حاوی فولات، بتاکاروتن و ویتامین Kاست. محققان حتی اعلام کرده اند که رژیم غذایی سرشار از سبزیجات برگ سبز تیره مانند اسفناج، خطر ابتلا به دیابت را تا حدود زیادی کاهش می دهد.

گوجه فرنگی

حاوی ویتامین C و یک منبع عالی از ویتامین A و پتاسیم محسوب می شود. هر فنجان آب گوجه فرنگی تنها ۳۲کیلوکالری دارد. گوجه فرنگی حاوی لیکوپن و آنتی اکسیدان های قوی است که در برابر بیماری های قلبی، سرطان پروستات و ... محافظت ایجاد می کند، ضمن این که برای دیابتی ها یک خوراکی کم کربوهیدرات است.

کلم بروکلی

علاوه بر این که کربوهیدرات کمی دارد، سرشار از ویتامین های A، C و K، فیبر و آهن است.

خیار

یک فنجان خیار خرد شده تنها پنج گرم کربوهیدارت دارد و در صورتی که مبتلا به دیابت باشید، بدون هیچ گونه نگرانی می توانید مقادیر زیادی از آن را مصرف کنید. خیار یک منبع عالی از ویتامین K، پتاسیم و ویتامین C نیز محسوب می شود.

کلم

خوردن کلم یک راه ارزان برای اضافه کردن ویتامین های Kو C به رژیم غذایی است، البته به علاوه آنتی اکسیدان ها، فیبر، منگنز و ویتامین B6.

enlightened خرید ایزومالت ، شیرین کننده دیابتی ها

کلم بروکلی

این نوع کلم نیز سرشار از ویتامین A، C و فولات و فیبر است و محققان بر این باورند که علاوه بر فوایدش، برای دیابتی ها، می تواند برخی سرطان ها را دفع کند.