ایده پرداز پکیج تصفیه پساب های صنعتی گفت: امروزه حجم زیادی از فاضلاب های حاوی مواد نفتی در سراسر دنیا تولید می شود و از آنجایی که این فاضلاب ها نمی توانند به شبکه فاضلاب و محیط وارد شوند برای رعایت استانداردهای زیست محیطی لازم است مواد آلاینده آنها حذف شود.

به گزارش مهر،وی گفت: از این رو حذف مواد نفتی در راستای بازیافت مواد نفتی و استفاده مجدد از آب نیز اهمیت پیدا می کند که استفاده از روش های کنونی برای جداسازی و تصفیه پساب ها مشکلات فرایندی و هزینه های زیادی را ایجاد کرده است.

بازگیر عنوان کرد: ایده ساخت پکیج تصفیه پساب نفتی با ظرفیت 300 لیتر بر ساعت بر پایه فناوری نانو مواد را به صورت پایلوت اجرایی کردیم.

وی اظهار داشت: پکیج تصفیه پساب های صنعتی بر پایه نانو مواد می تواند مواد نفتی، روغن ها، آلاینده های آلی، ذرات معلق، عوامل میکروبی و فلزات سنگین را با بازدهی بالا از آب و پساب ها حذف کند.

وی از مزیت های پکیج تصفیه پساب های صنعتی را توضیح داد و گفت: از ویژگی های قابل ذکر این پکیج، سرعت تصفیه بالا، بازدهی بالا، اشغال فضای کم، انعطلاف پذیری در طراحی و امکان ایجاد تغیرات حداقلی در ساختار آلاینده ها است.

بازگیر افزود: در فرایند کلی مورد استفاده در این پکیج از روش فیلتراسیون ائتلافی، لخته سازی سریع، فرایند جذب با استفاده از نانورس و میکروفیلتراسیون با استفاده از نانو الیاف برای شفاف سازی خروجی و رسیدن به شرایط مناسب استاندارد بهره گرفته شده است.

وی اذعان داشت: این پکیج می تواند مواد آلاینده با هر مقدار آلودگی را در کمتر از 30 ثانیه جدا کند.

بازگیر از کاربرد این طرح توضیح داد و اذعان داشت: تصفیه انواع پساب در صنایع نفت و گاز، پالایشگاهها، صنایع فلزی، واحدهای فرایندهای شیمیایی، صنایع نساجی، صنایع غذایی، شیرابه دفن زباله، آب های زیرزمینی نزدیک مخازن نگهداری، آب بویلر در نیروگاها، آب فرایندی کارخانجات، کارواش ها،صنایع حمل و نقل و کشتیرانی و بسیاری از این صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.