به گزارش ایرنا از ستاد ویژه فناوری نانو، لارس ساموئلسون، استاد نانوفیزیک دانشگاه لوند ،گفت :این پروژه از تحقیقات موفق حوزه نانوسیم ها در دانشگاه لوند که در قالب آن شرکت های فناوری نانویی نظیر Glo AB و Sol Voltaics AB ایجاد شده اند، نشات گرفته است.

وی افزود: این زیرساخت برای تمامی شرکت ها و محققان کشور سوئد طراحی شده است تا بتوانند بدون نیاز به سرمایه گذاری در تجهیزات گران قیمت، محصولات خود را با استانداردهای صنعتی توسعه داده و تولید کنند.

دانشگاه لوند در کنار این پروژه، قصد دارد آزمایشگاه نانوی لوند را که یک آزمایشگاه تحقیقاتی در حوزه نانوسیم هاست، گسترش دهد.

با این دو طرح جدید، مسیر خلق زنجیره ارزش کامل از تحقیقات تا بازار فراهم می گردد. انتظار می رود که مجموعه شرکت های وابسته به دانشگاه لوند بتوانند با استفاده از این تجهیزات تولید نانو، محصولات خود را توسعه دهند.

مطالعات اولیه برای توسعه این تجهیزات با حمایت مالی Vinnova and Region Skåne و کنسرسیوم نانومتر استراکچر در دانشگاه لوند آغاز گردید. هدف از اجرای این طرح، ایجاد یک کانون رقابتی بین المللی و خوداتکا است.

لازم به ذکر است کنسرسیوم نانومتر استراکچر در سال 1989 در دانشگاه لوند تأسیس شده و در حال حاضر یکی از حوزه های تحقیقاتی راهبردی کشور سوئد محسوب می شود.