یک مایع شربت مانند که از ترش شدن طبیعی شیر یا تخمیر محصولات غذائی مختلف؛ مانند ، قند ، نشاسته و غیره توسط میکروارگانیسم‌های مختلف تولید می‌شود. این اسید خوراکی در شیر ، گوشت ، ماءالشعیر و غیره یافت می‌شود و اسید عمده شیر محسوب می‌شود.اسید لاکتیک یکی از اولین اسیدهای موجود در غذاها است.عملکرد اسید لاکتیک در کاهش pH، افزایش طعم و مهار میکروبی.بصورت مایع میباشد که بصورت ۸۰% و ۸۵%  میباشد و قابل حل در آب یا اتانول است .اسید لاکتیک با آب و الکل ترکیب می‌شود و در مقابل گرما پایدار است. این اسید غیرفرار بوده و دارای طعم ملایم شیر اسیدی است. از  آن به عنوان مادۀ طعم‌دهنده ، نگهدارنده و تنظیم‌کنندۀ اسیدیته مواد غذائی استفاده می‌شود.

 

✳️کاربرد اسید لاکتیک :

 

در شیرینی ، محصولات نانوایی ، آبجو ، شراب ، نوشیدنی ها ، محصولات لبنی ، پودر سفیده تخم مرغ و محصولات گوشتی نمونه هایی از انواع محصولاتی هستند که اسید لاکتیک مصرف می کنند.

 

اسید لاکتیک در زیتون بسته بندی شده استفاده می شود که باعث تخریب و تخمیر بیشتر می شود. در تولید پنیر ، آن را برای تنظیم pH و به عنوان یک عامل طعم اضافه شده است.

 

برای جلوگیری از فساد و ایجاد طعم به زیتون و برای بهبود خاصیت تعلیق و کف‌کنندگی به پودر تخم‌مرغ اضافه می‌شود. در پنیر چاشنی سالاد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

از آن همچنین در محصولات شیری کشت یافته ، ترشی‌ها ، نوشابه‌های غیرالکلی و غیره استفاده می‌شود

 

بخاطر اینکه باکتری های در ماست لاکتوز را به اسید لاکتیک تبدیل خواهند کرد ماست بهتر از شیر برای کسانی که به  لاکتوز حساسیت دارند قابل تحمل تر است .

 

لاکتات کلسیم بعنوان نمک محلول در آب این اسید بعنوان منبع کلسیم خوبی در سفره غذایی و محصولات غذایی میباشد .

 

اسید لاکتیک در چرم دباغی و پشم رنگرزی استفاده می شود؛ به عنوان یک عامل طعم دهنده و نگهدارنده در پنیر فرآوری شده، سس سالاد، ترشی و نوشابه های گازدار و به عنوان یک ماده خام یا یک کاتالیزور در فرآیندهای شیمیایی متعدد.