کراس کارملوز که بیشتر به عنوان  CMC سدیم شناخته شده است، یک پلیمر متقابل متصل از کربوکسی متیل سلولز سدیم است. این پودر سفید، جریان آزاد باعث جدا شدن یک قرص در روده می شود.کراس کارملوز سدیم به عنوان یک پودر بی بو، سفید و یا خاکستری رنگ دیده می شود. در آب محلول است، هرچند سدیم کراس کاراملوز به سرعت در هنگام تماس با آب به ۴ تا ۸ برابر حجم اصلی آن متورم می شود. تقریبا غیر قابل حل در استون، اتانول و تولوئن است این یک ماده با ثبات است اگرچه جزو مواد هوروسکوپی است.کراس کارملوز سدیم محلول خوب آب، محلول در آب سرد است. این عامل امولسیون، پراکندگی جامد و خواص فیزیکی و شیمیایی غیر معمول و بسیار ارزشمند فیزیکی و فیزیکی ندارد.کراس کارملوز سدیم می تواند به طور گسترده ای در حفاری نفت استفاده می شود، داشتن قابلیت کنترل آب از دست رفته از ویژگی های خوب آن هست .

 

کاربردها و خصوصیات کراس کارملوز

 

کراس کارملوز سدیم به طور فعال در بازار داروسازی استفاده می شود، این ماده تخریب کننده فوق العاده به عنوان یک افزودنی به طور معمول استفاده می شود. این افزودنی از موقعیت خوبی

در بازار برخوردار است و از سوی اداره غذا و داروی ایالات متحده تایید شده است. به طور عمده در قرص های حاوی مکمل های غذایی استفاده می شود، اما ویژگی های شگفت انگیزی دارد که به لیستی از ویژگی های مفید خود اضافه می کند.

 

تعداد کمی ازخصوصیات و ویژگی های سودمند کراس کارملوز عبارتند از:

 

◾️حلالیت و جذب آب

 

◽️انحلال مواد مخدر و تجزیه مواد مخدر

 

◾️محلول در دستگاه گوارش

 

◽️امولسیفایر