کلسیم پروپیونات با فرمول شیمیایی C6H10CaOیک افزودنی غذایی است که مانند اسید پروپیونیک و پروپیونات سدیم به عنوان نگهدارنده در مواد غذایی و مواد خوراکی استفاده می شود. پروپیونات کلسیم پرکاربرد ترین ماده ضد میکروبی در صنعت پخت است که در تولید نان، کیک، کلوچه، انواع محصولات آردی و تولید محصولات لبنی به کار برده می شود. هم چنین به طور طبیعی در محصولاتی مانند کره و پنیر ایجاد می شود. این ماده از رشد باکتری ها و قارچ ها جلوگیری می کند موجب افزایش عمر محصولات غذایی می شود و بر عکس بنزوات سدیم نیازی به محیط اسیدی ندارد.

 

کاربردها

 

پروپیونات کلسیم به خصوص مانع از رشد کپک باسیلوس مزنتراک شده که به طور معمول موجب فساد غذا می‌شود.

 

همانطور که در بالا ذکر شد، از آن در محصولات نانوایی یا قنادی مانند نان، کلوچه، کیک، شیرینی و غیره استفاده می‌شود تا تاریخ مصرف یا ماندگاری آنها افزایش یابد.

 

پروپیونات کلسیم می‌تواند به طور طبیعی در برخی پنیرها و کره‌ها به عنوان مواد غذایی تخمیر شده تولید کننده این ترکیب وجود داشته باشد.

 

 آن را به گوشت فرآوری یا کنسرو شده، کیک، محصولات لبنی، آب پنیر پرورده و غیره می‌افزایند.

 

از آن در تنقلات، خامه روی کیک، ژلاتین، پودینگ، خمیر تازه، رویه پیتزا، نوشیدنی‌های غیر الکلی، مربا و ژله استفاده می‌کنند.

 

استفاده از پروپیونات کلسیم در غذاها در مقادیر کم (معمولاً در 1ر0 تا 4ر0 درصد) همانطور که تولید کنندگان از آن استفاده می‌کنند، به دور نگاه داشتن باکتری و کپک کمک می‌کند. این ترکیب غیر سمی است و به طور کلی آن را بی خطر به حساب می‌آورند.

 

enlightenedبرای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید: خرید پروپیونات کلسیم