مقایسه سوکرالوز، آسپارتام و آسه سولفام، مزایا و معایب هرکدام

 

مقدمه

 

در دنیای امروزی که افراد به دنبال گزینه‌های بهتری برای مصرف غذا و نوشیدنی‌ها هستند، استفاده از جایگزین‌های قندی به منظور کاهش مصرف شکر روز به روز در حال افزایش است. سوکرالوز، آسپارتام و آسه سولفام از جمله اقلامی هستند که به عنوان جایگزین‌های قندی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مقاله با محوریت مقایسه سوکرالوز، آسپارتام و آسه سولفام، مزایا و معایب هرکدام را بررسی می‌کند.

انواع شیرین کننده

محتوا

در ابتدا، به بررسی مزایا و معایب سوکرالوز، آسپارتام و آسه سولفام می‌پردازیم و سپس آنها را مقایسه میکنیم. نهایتاً، سوالات متداولی که ممکن است در ذهن خوانندگان پیش آید، پاسخ داده می‌شوند.

در این بخش، به صورت خلاصه به عناوین مقاله پرداخته می‌شود.

 • سوکرالوز چیست؟
 • آسپارتام چیست؟
 • آسه سولفام چیست؟
 • مقایسه سوکرالوز، آسپارتام و آسه سولفام
 • جدول مقایسه و کاربرد ها 
 • نتیجه‌گیری
 • سوالات متداول 

شیرین کننده ها در نوشیدنی

سوکرالوز چیست؟

سوکرالوز یک جایگزین قند مصنوعی است که به عنوان یک جایگزین شیرین‌کننده بدون کالری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ترکیب شیمیایی به دلیل عدم تغییر در دمای آشپزی و پخت و همچنین طعم مشابه به شکر، به عنوان یک جایگزین قند مناسب برای کاهش مصرف قند در برخی از محصولات غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آسپارتام چیست؟

آسپارتام نیز یک جایگزین قند مصنوعی است که حاصل ترکیب آمینواسیدهای آسپارتیک اسید و فنیل آلانین است که بطور طبیعی رخ می دهد. این ترکیب با استفاده از آمینواسیدها تولید می شود که منبع اصلی سنتز پروتئین در همه موجودات زنده هستند. آسپارتیک اسید، ماده ای بدون طعم است و
فنیل آلانین هم طعم تلخی دارد ولی ترکیب این دو ماده برای تشکیل آسپارتام ، ماده ای با طعم بسیار شیرین تولید می کنند که ۲۰۰ برابر شیرین تر از قند است. آسپارتام در گرما پایدار نیست و شیرینی خود را هنگام گرم شدن از دست می دهد، بنابراین معمولاً در محصولات پخته شده استفاده نمی شود.

آسه سولفام چیست؟

آسه سولفام پتاسیم یا به اختصار Ace-K یک جایگزین قند مصنوعی دیگر است که به عنوان ماده‌ای شیرین‌کننده در محصولات غذایی به کار می‌رود. آسه سولفام نیز برخلاف شکر، قابلیت مقاومت در برابر حرارت را دارد. این ماده در حدود ۲۰۰ برابر شیرین تر از قند است و برای ایجاد طعم شیرین به غذا و نوشیدنی بدون افزودن کالری استفاده می شود. بدن ممکن است مانند سایر مواد غذایی آسه سولفام را تجزیه و ذخیره نکند، در عوض آن را جذب کرده و سپس بدون تغییر از طریق ادرار عبور می دهد.
 

شیرین کننده های جایگزین شکر

برای مقایسه بهتر این سه شیرین کننده در ابتدا مطالب زیر را مطالعه کرده  و کاربرد های آنها را در جدول مشاهده کنید.


1. سوکرالوز:

- شیرین کنندگی: سوکرالوز حدوداً 600 برابر شیرینی شکر دارد.

- مقاومت حرارتی: سوکرالوز مقاومت حرارتی بالایی دارد و می‌تواند در طبخ و پخت برخی از غذاها استفاده شود.

- مصرف در خوراکی‌ها: سوکرالوز به عنوان شیرین‌کننده در محصولات خوراکی و نوشیدنی‌ها به کار می‌رود و همچنین در مکمل‌های غذایی نیز استفاده می‌شود.

- خصوصیات: به دلیل مقاومت حرارتی بالا، برای طبخ و پخت مناسب است. اما ممکن است بعضی افراد به طعم تلخ و مزه‌ی متفاوت آن حساسیت نشان دهند.

2. آسپارتام:

- شیرین کنندگی: آسپارتام حدوداً 200 برابر شیرینی شکر دارد.

- مقاومت حرارتی: آسپارتام تحت تأثیر حرارت زیاد قرار می‌گیرد و به فنول‌آلدها تبدیل می‌شود، بنابراین برای طبخ و پخت به‌طور مستقیم مناسب نیست.

- مصرف در خوراکی‌ها: آسپارتام بیشتر در محصولات غذایی و نوشیدنی‌های کم کالری و بدون قند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

- خصوصیات: به دلیل شیرینی بالا و عدم تحمل حرارت، برای مصارف حرارتی مناسب نیست اما برای مصارف نوشیدنی‌های سرد یا محصولات کم کالری بسیار مفید است.

3. آسه سولفام پتاسیم:

- شیرین کنندگی: آسه سولفام پتاسیم حدوداً 200 برابر شیرینی شکر دارد.

- مقاومت حرارتی: آسه سولفام پتاسیم نیز مقاومت حرارتی بالایی دارد و می‌تواند در طبخ و پخت استفاده شود.

- مصرف در خوراکی‌ها: آسه سولفام پتاسیم بیشتر به عنوان مکمل شیرین‌کننده به سایر مواد افزوده می‌شود تا شیرینی محصول را تقویت کند.

- خصوصیات: به دلیل مقاومت حرارتی بالا، برای طبخ و پخت مناسب است و می‌تواند در محصولات مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

جایگزین شکر.سوکرالوز،اسپارتام

نتیجه‌گیری

با توجه به مزایا و معایب سوکرالوز، آسپارتام و آسه سولفام، انتخاب مناسب  برای هر فرد بستگی به نیازها و شرایط او دارد. همچنین استفاده متعادل و هوشمندانه از جایگزین‌های قندی در رژیم غذایی بسیار مهم است. به طور کلی، انتخاب شیرین‌کننده مناسب برای هر محصول به نیاز و میزان شیرینی مورد نظر و همچنین ویژگی‌های حرارتی آن مرتبط است و باید توجه داشت که برخی افراد ممکن است به برخی از شیرین‌کننده‌ها حساسیت داشته باشند و نیاز به مصرف آنها را نداشته باشند. قبل از مصرف هر گونه شیرین‌کننده‌ای، بهتر است مشاوره پزشک یا متخصصان تغذیه را جویا شوید.

 

سوالات متداول

 1. آیا مصرف جایگزین‌های قندی منجر به افزایش وزن می‌شود؟
   بله، مصرف جایگزین‌های قندی ممکن است منجر به افزایش وزن شود.
 2. آیا جایگزین‌های قندی می‌توانند در کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک کنند؟ 
  بله، جایگزین‌های قندی می‌توانند در کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک کنند.
 3. آیا استفاده از جایگزین‌های قندی برای کودکان ایمن است؟
   بله، استفاده از جایگزین‌های قندی برای کودکان ایمن است.
 4. آیا جایگزین‌های قندی می‌توانند به عوارض جانبی منجر شوند؟
  بله، جایگزین‌های قندی ممکن است به عوارض جانبی منجر شوند.
 5. چگونه می‌توان جایگزین‌های قندی را در رژیم غذایی متعادل و هوشمندانه به‌کار برد؟
  برای استفاده متعادل و هوشمندانه از جایگزین‌های قندی، می‌توانید مقدار مصرف آن‌ها را کنترل کنید
  و با متخصصین تغذیه مشورت کنید.