زانتان گام یک افزودنی غذایی سالم است یا مضر؟


زانتان گام یک افزودنی غذایی است که احتمالاً نام آن را نشنیده باشید، اما به احتمال زیاد آن را چندین بار در هفته در مواد غذایی مصرف می‌کنید. این ترکیب در حالی که برای سلامت ایمنی خطری ندارد ولی مصرف بیش از حد آن ممکن است باعث مشکلات گوارشی شود. با توجه به اینکه در بسیاری از محصولات صنعتی یافت می شود و با مشکلات تنفسی و گوارشی مرتبط است، بسیاری از مردم نگران ایمنی آن هستند. اما سازمان جهانی دارو و غذای امریکا زانتان گام را برای مصرف به عنوان یک افزودنی غذایی بی خطر می داند. علاوه بر این، محبوبیت آن به عنوان یک مکمل و عنصر رایج در محصولات بدون گلوتن در حال افزایش می باشد. حتی ممکن است فواید سلامتی مانند کاهش کلسترول و قند خون داشته باشد. در این مقاله بر اساس شواهد مربوط زانتان گام را بررسی می کنیم تا متوجه شویم که آیا برای سلامتی شما مضر است یا مفید پس ما را تا آخر این مطلب همراهی کنید.

زانتان گام چیست؟


زانتان گام یا همان صمغ زانتان نوعی یک پلی ساکارید است و در سال 1963 توسط دانشمندان کشف شده است. از فرایند تخمیر بدست می آید و به عنوان غلظت دهنده یا امولسیفایر استفاده می شود و پودری سفید و بدون بو و مزه است. زمانی که قند توسط باکتری به نام زانتوموناس تخمیر می شود بوجود می آید و با اضافه کردن الکل به آن جامد و سپس به پودر تبدیل می شود. هنگامی که پودر زانتان گام به مایع اضافه می شود، به سرعت پراکنده می شود و زمانی که زانتان گام را با یک مایع ترکیب می‌ کنند، باعث بوجود آمدن محلولی پایدار و ویسکوز می‌شود که باعث تبدیل این ماده به یک ماده‌ ی حجم دهنده، تثبیت کننده و تعلیق کننده می‌شود. 

زانتان گام در کجا یافت می شود؟

صنایع غذایی


این ترکیب می تواند در غذاها بافت، قوام، طعم، ماندگاری و ظاهر آنها را بهبود ببخشد و به برخی مواد غذایی کمک می کند تا در برابر دماها و pH های مختلف را مقاوم شوند. زانتان گام باعث چسبندگی دانه های نشاسته در محصولات نانوایی می شود‌. اغلب در پخت و پز بدون گلوتن استفاده می شود زیرا می تواند خاصیت ارتجاعی و نرمی را که گلوتن به محصولات پخته شده می دهد را فراهم سازد. از زانتان گام برای تهیه سس سالاد، محصولات نانوایی، آب میوه ها، سوپ ها، کنسروها، غذاهای منجمد و بستنی استفاده می گردد.


محصولات آرایشی و بهداشتی


زانتان گام همچنین در بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی نیز یافت می شود. این ترکیب به این محصولات غلطت خوبی می دهد، اما همچنان به راحتی از ظروف خود خارج می شوند. خمیر دندان، کرم، لوسیون و شامپو برخی از محصولاتی هستند که در آن ها از زانتان گام استفاده شده است.


محصولات صنعتی


زانتان گام به دلیل مقاومت بالا در دما، چسبیدن به سطوح و غلظت دادن به مایعات در بسیاری از محصولات صنعتی استفاده می شود. زانتان گام را برای تهیه حشره کش ها، سم های کشاورزی، رنگ های ساختمانی، محلول های تمیز کننده سرویس بهداشتی و کاشی و سرامیک و چسب های دیوار کاغذی استفاده می کنند.

 زانتان گام و کاهش قند خون


مطالعات نشان داده است که زانتان گام می تواند قند خون را در صورت مصرف آن در دوزهای زیاد کاهش دهد. از آنجایی که زانتان گام یک فیبر محلول است در معده قابل تجزیه نمی باشد مایعات معده و روده کوچک شما را به ماده ای چسبناک و ژل مانند تبدیل می کند. این امر باعث می شود عمل هضم کند شود و بر سرعت ورود قند به جریان خون تأثیر می گذارد و از افزایش قند خون پس از خوردن غذا جلوگیری می کند. 

سایر مزایای زانتان گام
کاهش کلسترول خون
کاهش وزن
درمان سرطان
درمان یبوست
افزایش بزاق دهان
خشکی چشم

مضرات زانتان گام


مصرف بی رویه زانتان گام می تواند باعث مشکلات گوارشی شود. استفاده ی بیش از حد زانتان گام بدلیل خاصیت ضد یبوست خود ممکن است باعث اسهال یا افزایش گاز معده و درد های شکمی شود. با این همه باید توجه داشت که این ماده دارای مجوز مصرف از سازمان غذا و دارو آمریکا FDA میباشد.

همراهان گرامی شما می توانید به منظور اطلاع از قیمت و خرید زانتان گام خوراکی میتوانید به این لینک مراجعه فرمایید.