بدنسازان به سختی تمرین می‌کنند و به شدت رژیم می‌گیرند. برای بدست آوردن توده عضلانی زیاد، اغلب وزنه می‌زنند، رژیم غذایی می‌گیرند و در کنار غذاهای مناسب از مکمل‌های بدنسازی استفاده می‎کنند. برای حمایت از عملکرد خوب بدنسازان، آن‌ها اغلب مجموعه‌ای از مکمل‌های مختلف را مصرف می‎کنند که هر یک از این محصولات، کارایی خاص خودشان را دارند.

برخی از آن‌ها مختص عضله‌سازی هستند و برخی دیگر برای تأمین انرژی و حمایت از مفاصل بدن به کار می‎روند. به عنوان مثال، یک مکمل حمایتی مفصل ممکن است به حفظ ایمنی بدنسازانی که اغلب وزنه‌های سنگین را بلند می‌کنند، کمک کند. برخی دیگر از مکمل‌ها برای ریکاوری بدن مناسب هستند و قبل از تمرین انرژی مورد نیاز را برای ورزشکاران فراهم می‎کنند.

مکمل‌های بدنسازی در بین ورزشکاران و مربیان قدرتی یک گزینه محبوب به شمار می‎روند و با اسامی مختلفی مانند: مالتودکسترین، گلوتامین، کازئین، اچ ام بی (hmb)، گینر و ... در بازار وجود دارند. مصرف برخی مکمل‌ها به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم ممکن است به عضله‌سازی، افزایش قدرت و سرعت بخشیدن به زمان بهبودی بدنسازان کمک کند. بنابراین سعی داریم در این مقاله، نگاهی به بهترین مکمل‌های بدنسازی و ویژگی‌های آن‌ها داشته باشیم.

چند مکمل‌ بدنسازی کاربردی

آیا شما مشتاقانه منتظر عضله‌سازی درست و مورد علاقه خود هستید؟ اگر فکر می‌کنید که ورزش‌ها را درست انجام می‌دهید و بهترین رژیم غذایی را دارید ولی هنوز به نتایج دلخواه نرسیده‌اید، شاید بدن شما به مقداری مکمل بدنسازی نیاز داشته باشد. انواع مختلفی از مکمل‌ها وجود دارد که مخصوص ورزشکاران و علاقه‌مندان به تناسب اندام طراحی شده‌اند تا این افراد بتوانند جلسات تمرینی شدید و برنامه غذایی سالمی داشته باشند. در زیر برخی از کاربردی‌ترین و مهمترین مکمل‌های بدنسازی را به شما معرفی می‎کنیم:

1. مکمل‌های پروتئینی

مکمل پروتیین

پروتئین مهم‌ترین درشت مغذی است که بدن شما برای ساخت عضلات بزرگ‌تر و قوی‌تر به آن نیاز دارد. پرمصرف‌ترین مکمل‌های پروتئینی پودر پروتئین آب پنیر ، کازئین، پروتئین سویا، پروتئین نخود و غیره هستند. برای بدست آوردن عضلات باید پروتئین بیشتری نسبت به آنچه بدن شما می‌تواند از طریق فرآیندهای طبیعی تجزیه کند مصرف کنید. منابع پروتئینی از شیر بدست می‌آیند که منبع عالی کلسیم بوده و می‌تواند به تقویت استخوان‌های شما کمک کند. هم پروتئین گیاهی و هم منابع پروتئینی حیوانی برای بدن مفید هستند و می‌توانند به تقویت عضلات، کاهش خستگی، ترمیم عضلات و بافت‌های آسیب دیده کمک کنند. اگر مشکل عدم تحمل لاکتوز را دارید یا مکمل‌های گیاهی را ترجیح می‌دهید، می‌توانید به سراغ مکمل‌های پروتئینی گیاهی بروید .

2 .مکمل‌های- BCAA  آمینو ‌اسیدهای زنجیره‌ای شاخه‌دار

BCAA

آمینو اسیدهای شاخه‌دار (BCAA) آن دسته از درشت مغذی‌های ضروری هستند که بدن ما نمی‌تواند به طور طبیعی آن‌ها را تولید کند و بنابراین باید آن‌ها را در قالب غذا یا مکمل داشته باشیم. این مکمل‌ها برای افزایش رشد عضلانی و بهبود عملکرد در نظر گرفته می‌شوند. پودرهای BCAA حاوی لوسین، والین و ایزولوسین مخلوط در نسبت‌های مختلف هستند که از بازیابی سریع بافت‌ها و ماهیچه‌ها پشتیبانی می‌کنند. همچنین به کاهش خستگی، درد عضلانی و افزایش روند سنتز پروتئین ماهیچه کمک می‌کند.

3. مکمل‌های کراتین مونوهیدرات

کراتین مونوهیدرات

پودرهای کراتین مونوهیدرات بهترین مکمل برای رشد ماهیچه‌ها و تقویت‌کننده قدرتی هستند. مکمل کراتین می‌تواند به افزایش سطح کراتین و فسفوکراتین (PCR) در عضلات ما کمک کند و به حفظ انرژی بدن در طول تمرین با شدت بالا کمک کند. کراتین همچنین می‌تواند به تسریع ریکاوری بین ست‌های ورزش کمک کند. مصرف کراتین ایمن‌ترین راه برای هیدراته نگه داشتن ماهیچه‌ها و تقویت آن‌هاست.

4. مکمل‌های گینر

مکمل‌های گینر دو نوع هستند: پودرهای وزن‌گیر و پودرهای ماس گینر. بسته به اهداف بدنتان، باید هر یک از این مکمل‌ها را انتخاب کنید. اگر خیلی لاغر هستید، پس به سراغ افزایش دهنده‌های وزن بروید و اگر هدف شما افزایش حجم عضلانی است، باید پودرهای ماس گینر را انتخاب کنید. این مکمل‌ها با تمام مواد مغذی درشت و ریزمغذی ضروری که می‌توانند از اهداف بدنسازی شما حمایت کنند، فرموله شده‌اند.

5. مکمل‌های مولتی ویتامین

بسیاری از مکمل‌های مولتی ویتامین نیز از رشد عضلات حمایت می‌کنند. خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی امگا 3 این محصولات، آن‌ها را به یکی از بهترین مکمل‌های بدنسازی تبدیل می‌کند که می‌تواند به تقویت عضلات شما کمک کند. به غیر از روغن ماهی، آشواگاندا و شیلاجیت نیز می‌توانند برای بهبود استقامت و عملکرد شما استفاده شوند. بسیاری از مکمل‌های مولتی ویتامین، حاوی بیش از 20 ویتامین و مواد معدنی ضروری مختلف هستند که از ساخت، توسعه و ترمیم عضلات حمایت می‌کنند. شما می‌توانید این کپسول‌ها، پودرها و یا قرص‌های مولتی ویتامین را بر اساس اهداف و نیازهای بدن خود انتخاب کنید.

مکمل مالتودکسترین یکی از بهترین مکمل‌های بدنسازی

آیا به دنبال مکملی مقرون به صرفه هستید که انرژی زیادی را در مدت زمان کوتاهی برای شما تأمین کند؟ تئوری‌های زیادی در مورد اینکه اگر می‌خواهید در مدت کوتاهی به نتایج عالی برسید چه چیزی باید مصرف کنید، وجود دارد، اما چیزی که مسلم است، آن است که به دنبال مکمل‌هایی باشید که حاوی کربوهیدرات باشند. کربوهیدرات‌ها منبع بزرگی از انرژی برای تمرین هستند و یکی از بهترین مکمل‌های دارای کربوهیدارت، مکمل مالتودکسترین است.

مالتودکسترین به سرعت سطح قند خون را افزایش می‌دهد. این امر باعث تحریک ترشح انسولین (هورمون مهم آنابولیک یا عضله‌ساز) می‌شود که مسئول انتقال مواد مغذی از جریان خون به عضلات است. بنابراین مالتودکسترین به توقف اثر کاتابولیک تمرین کمک می‌کند و شرایط ایده‌آلی را برای رشد و ریکاوری عضلات ایجاد می‌کند. اثر مالتودکسترین بسیار سریع است. افزایش سطح انسولین تنها پس از چند دقیقه اتفاق می‌افتد. اگر مکمل مالتودکسترین مصرف کنید، احساس انرژی بیشتری خواهید کرد و بهبودی آسیب‌دیدگی‌های ورزشی شما کوتاه‌تر خواهد بود. اثرات استفاده مداوم از مالتودکسترین را با رژیم غذایی مناسب و رژیم تمرینی در دو هفته اول خواهید دید. مزایای کلیدی مصرف مالتودکسترین نیز به شرح زیر است:

  • ارائه یک افزایش سریع انرژی
  • کربوهیدرات GI بالا
  • پر کردن سریع ذخایر گلیکوژن
  • محافظت در برابر اثرات کاتابولیک تمرینات شدید

توجه داشته باشید که بهترین زمان و روش مصرف پودر مالتودکسترین بلافاصله پس از تمرین است. بنابراین، به محض کاهش وزن، باید مقداری کربوهیدرات سریع الاثر (مانند پودر مالتودکسترین) و پروتئین آسان هضم مانند (پروتئین آب پنیر) را مصرف کنید.

سخن آخر

علاوه بر مکمل‌های فوق، می‌توانید محصولاتی مانند گلوتامین، مکمل‌های غنی از نیترات، قبل یا بعد از تمرین، سیترولین مالات CM))، کافئین، بتا هیدروکسی بتا متیل بوتیرات HMB))، کونژوگه و ... را نیز استفاده کنید. با این حال، هنگام استفاده از مکمل‌ها، باید مراقب باشید و مطمئن شوید که از دوز توصیه شده آن تجاوز نکنید.