منو
Your Cart

اسید سدیم پیرو فسفات

اسید سدیم پیروفسفات
اسید سدیم پیروفسفات
اسید سدیم پیروفسفات
اسید سدیم پیروفسفات
اسید سدیم پیرو فسفات
مشخصات کلی
خلوص96 %
شکل ظاهریپودر سفید کریستالی
گریدFCC V
کشور تولید کنندهچین
بسته بندیکیسه 25 کیلوگرمی
  • موجودی: موجود
  • مدل: -
فروخته شد: 1
115,000تومان
قیمت بدون مالیات: 115,000تومان

توضیحات

اسید سدیم پیروفسفات

 سدیم پیروفسفات یک ترکیب نسبتا اسیدی با PH 4 میباشد که از ترکیب اسید فسفریک و نوعی نمک بدست می آید و در دسته امولسیفایرهای غذایی جای میگیرد. این ماده ترکیبی است معدنی که از کاتیون های سدیم و آنیون پیرو فسفات تشکیل گردیده است. از افزودنی های غذایی میباشد که در ثبات مواد غذایی و بهبود کیفیت آنها نقش به سزایی دارد. این ماده یک نمک خوراکی غیر آلی میباشد.

 

نام های دیگر این ماده

دی سدیم پیروفسفات،

دی سدیم دی فسفات

دی سدیم دی هیدروژن پیروفسفات پیروفسفات و SAPP از دیگر نام های این ماده هستند.

 

خصوصیات کلی سدیم پیروفسفات

فرمول شیمیایی: Na2H2P2O7

شکل ظاهری: کاملا پودر و به رنگ سفید

این پودر سفید رنگ، ماده ای است که بدون بو میباشد و جرم مولی آن 221.94 گرم بر مول است. میزان حلالیت سدیم پیرو فسفات در آب و در دمای 25 درجه سانتی گراد، 15 گرم در 100 میلی لیتر آب میباشد. این ترکیب، علاوه بر اینکه خاصیت نگهدارندگی و بافری دارد، عامل متورم کننده خمیر هم میباشد. نقطه جوش این ماده 113 درجه سانتی گراد است و چگالی آن نیز 2.31 گرم بر سانتی متر مکعب میباشد.

 

آنالیز سدیم اسید پیروفسفات

آنالیز سدیم اسید پیروفسفات

 

کاربرد های اسید سدیم پیروفسفات خوراکی

از ترکیب سدیم اسید پیروفسفات خوراکی با جوش شیرین یا همان بی کربنات سدیم، گاز کربن دی‌اکسید ایجاد می شود که باعث پوکی، پف کردن یا ور آمدن خمیر می شود. خمیر ورآمده، موجب افزايش حجم و اسفنجی شدن بافت نان، بيسكويت، كلوچه، کیک، وافل، کاپ کیک، دونات و سایر فرآورده های آردی نیز میگردد.

البته به جز سدیم اسید پیروفسفات موادی دیگری مانند اسید تارتاریک، کرم تارتار یا مونو کلسیم فسفات، دی کلسیم فسفات و سدیم آلومینیوم فسفات هم از جمله عوامل تاثیر گذار در ور آمدن می باشند. این ویژگی ها باعث شده تا در بسیاری از فراورده های آردی از سدیم اسید پیروفسفات خوراکی برای حجم دهی و کاهش زمان تخمیر استفاده شود.

لازم به ذکر است که این ماده در تولید خمیر ماکارونی، فرآوری سیب زمینی نیمه جامد و یا پخته و همچنین در تولیدات و نگهداری چیپس سیب زمینی هم کاربرد دارد.

 

خرید سدیم اسید پیروفسفات

بیشترین کاربرد پیروفسفات در تولید بیکینگ پودر و بهبود دهنده های نان و آرد است و تا حدی نیز در تولید بیسکویت و کلوچه هم مورد استفاده است. در تولیدات ماکارونی نیز شاهد حضور سدیم اسید پیروفسفات خوراکی هستیم. نوع تترا سدیم پیروفسفات در تهیه خمیردندان کاربرد دارد. 

همچنین، این ماده سیستمی بافری در خمیر ایجاد میکند با محدوده PH 7.3 تا 7.5 ، که اثر آن بر روی رنگ محصول پخته شده است.

 

سایر کاربردهای سدیم اسید پیروفسفات

در صنعت آرایشی و بهداشتی و دارویی

علاوه بر صنعت غذا، شاهد بهره گیری از این ماده در صنایع بهداشتی و آرایشی نیز هستیم. همانطور که پیشتر هم ذکر شد، در تولید خمیر دندان و نخ دندان نیز اهمیت کاربرد این ماده مشخص میباشد، زیرا که قادر است تا منیزیم و کلسیم بزاق دهان را از بین ببرد و در نتیجه مانع از رسوب این مواد روی دندان ها و به وجود آمدن پلاک شود.
 

خرید سدیم اسید پیروفسفات

همچنین در امور پزشکی، باعث میشود تا افراد راحت تر عمل دفع را انجام داده و در نتیجه آن، روده پاکسازی خواهد شد. البته باید دانست که این عمل سبب از دست رفتن مایعات موجود در بدن میشود، پس به بیماران توصیه میکنند تا هنگام استفاده از این ماده، به مقدار کافی مایعات مصرف کنند.

 

نقش های سدیم اسید پیروفسفات به اختصار

امولسیون کننده
بافر کننده


انواع اسید سدیم پیروفسفات

این ماده به 3 دسته تقسیم میشود. این تقسیم بندی را طبق سرعت آزاد سازی گاز دی اکسید کربن در نظر گرفته اند.


در زیر نام های 3 گروه سدیم اسید پیروفسفات را ذکر میکنیم:

گروه Fast

گروه Medium

گروه Slow

این 3 دسته بر اساس نیاز، نوع محصول و فرمولاسیون در تولیدات محصولات غذایی مورد استفاده قرار میگیرند.

 

نحوه عملکرد سدیم اسید پیروفسفات خوراکی در تخمیر

در ابتدا اشاره شد که به سبب وجود سدیم اسید پیروفسفات خوراکی، خمیر ور می آید. ترکیباتی که اسیدی هستند، بسیار خوب قادرند تا با سدیم دی کربنات قلیایی واکنش دهند که نتیجه این واکنش، ایجاد دی اکسید کربن است. به میزانی که این گاز بیشتر تولید شود، ارزش غذایی محصول مورد نظر افزایش میابد.

به جز این ماده، موادی دیگری هم هستند که میتوانند باعث ورآمدن خمیر شوند مانند تارتاریک اسید و سدیم آلومینیوم فسفات. به زبان واضحتر، ترکیبات اسیدی، آنزیم هایی را ترشح میکنند که این آنزیم ها می توانند پروتئین ها، قندها، چربی ها و آلبومین را بشکنند و این مواد را مورد استفاده قرار دهند.

 

آیا افزودن سدیم اسید پیروفسفات خوراکی موجب ایجاد طعم تلخ در محصولات میشود؟

این نمک خوراکی غیر آلی که قادر است تا در آب به خوبی حل شود، گاها وقتی که به محصولات افزوده میشود سبب ایجاد طعم تلخ در آنها میگردد. برای اینکه این مشکل مرتفع شود میتوان از جوش شیرین یا همان سدیم بی کربنات، شکر، یون های کلسیمی و دیگر طعم دهنده های مناسب استفاده نمود. لازم به ذکر است که برای ایجاد رنگ بهتر در سس ها نیز از سدیم اسید پیروفسفات خوراکی استفاده میشود.
 

بررسی ایمنی پیروفسفات سدیم

استفاده از اسید سدیم پیروفسفات خوراکی به میزان کم در محصولات غذایی صورت می پذیرد. در نتیجه آیا باید نتیجه گرفت که استفاده از این ماده خطرناک است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که استفاده از آن در مقادیر کم هیچ گونه خطری را در بر ندارد. اما باید به این نکته دقت داشت که براساس مطالعات و نتایج به دست آمده، مصرف ترکیباتی که فسفات در آنها وجود دارد مانند افزودنی سدیم پیروفسفات، امکان دارد بر سلامتی بدن انسان تاثیر بگذارد و علت این امر آن است که میزان جذب اینگونه ترکیباتی در هر بدنی با بدن دیگر تفاوت دارد.

در صورتی که پیروفسفات سدیم خوراکی در مقادیر بالایی به مصرف برسد، می تواند روند پیری را سریعتر کند و نیز احتمال اینکه در طولانی مدت به بدن آسیب جدی برساند هم وجود دارد.


لازم است به این نکته توجه داشت که محصولاتی که فسفات طبیعی دارند هیچ ضرری برای بدن انسان نخواهند داشت و افراد میتوانند با خیالی آسوده اینگونه خوراکی ها را مصرف کنند.
 

جمع بندی کلی مطالب مربوط به سدیم اسید پیروفسفات خوراکی

پیروفسفات سدیم یک نمک خوراکی غیر آلی میباشد که به میزان خوبی در آب قابلیت حل شدن را دارد. بیشترین کاربرد این ماده در صنعت غذا تعریف میشود و کیفیت کالا را افزایش داده و سبب طول عمر محصولات غذایی میگردد. این افزودنی، تاییدیه اداره غذا و داروی آمریکا را به منظور استفاده در محصولات غذایی دارا میباشد.

پس نیازی به نگران بودن نسبت به مصرف آن نیست اما باید توجه داشت که نباید بیش از حد در فراورده های غذایی مورد استفاده قرار گیرد.
 

خرید اسید سدیم پیروفسفات

بسته بندی های این ماده به صورت کیسه های 25 کیلوگرمی با برند  ARROWCHEM محصول کشور چین میباشد. در صورت دریافت قیمت سدیم اسید پیروفسفات با کارشناسان شرکت آرتین تجارت اکسیر تماس بگیرید.

 

فروش سدیم پیروفسفات

برای خرید از شرکت آرتین تجارت اکسیر میتوانید از طریق فروشگاه اینترنتی بازار نانو به صورت سفارش اینترنتی و یا به صورت خرید حضوری از کارشناسان ما خرید خود را انجام دهید.

 

قیمت اسید سدیم پیروفسفات خوراکی

در صورتی که می خواهید این ماده را تهیه نمائید، بهتر است تا آن را از منبعی مطمئن بخرید تا محصولات غذایی با کیفیتی را به دست مشتریان خود برسانید. به منظور اطلاع از قیمت اسید سدیم پیروفسفات خوراکی همین حالا با ما تماس بگیرید.
 

نظرات

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب
تایید امنیتی

بازدید کننده گرامی؛

به دلیل تغییرات قیمت، از طریق این فرم از قیمت به روز محصول مطلع شوید.

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات