منو
Your Cart

بی کربنات آمونیوم (آمونیاک خشک)

بی کربنات آمونیوم (آمونیاک خشک)
بی کربنات آمونیوم (آمونیاک خشک)
مشخصات کلی
به انگلیسیAmmonium Bicarbonate
خلوص99.5 %
شکل ظاهریپودر سفید کریستالی
گرید
برند
کشور تولید کنندهچین
بسته بندیکیسه 25 کیلوگرمی
  • موجودی: موجود
  • مدل: -
فروخته شد: 0
32,000تومان
قیمت بدون مالیات: 32,000تومان

توضیحات

بی کربنات آمونیوم

یک ترکیب غیر آلی است. این ترکیب نام های بسیاری به دلیل تاریخچه طولانی اش دارد. نام شیمیایی آن، نمک بی کربنات آمونیوم است. بی کربنات آمونیوم یک جامد بی رنگ است که به آسانی به دی اکسید کربن، آب و آمونیاک قابل تجزیه می باشد. در واقع میتوان گفت بی کربنات آمونیوم از ترکیب دی اکسید کربن و آمونیوم تولید می شود.

با حل شدن این ماده در آب، محلولی نسبتا قلیایی تشکیل میشود اما این ماده در الکل و استن نامحلول است.

 

خصوصیات کلی بی کربنات آمونیوم

فرمول شیمیایی: NH4HCO3

شکل ظاهری: جامد کریستالی بی رنگ یا سفید رنگ

 

خرید آمونیاک خشک

 

نام های دیگر آمونیوم بی کربنات

آمونیوم کربنات اسید

آمونیوم هیدروژن کربنات

مونو آمونیوم کربنات

و آمونیاک پودری

 

کاربرد های بی کربنات آمونیوم در صنایع غذایی

آمونیاک خشک در صنعت غذا، در پخت برخی شیرینی ها مانند کوکی ها و کراکرها باعث پف کردن آن ها می شود، در چین در نان بخار پز و کوکی ها ی بادام چینی استفاده می شود. بی کربنات آمونیوم در قدیم به جای بیکینگ پودر در آشپزی های خانگی مورد مصرف قرار می گرفته است. در کل افزودن این ماده به عنوان یک ماده افزودنی، موجب افزایش کیفیت نهایی محصول میشود.

به دلیل اینکه این ماده در دمای اتاق واکنش نمیدهد، خمیرهایی که این ماده در آنها وجود دارد، دارای ماندگاری طولانی تری هستند. همچنین بی کربنات آمونیوم باعث متخلخل شدن محصول و تردی آن میشود و در مقایسه با بیکینگ پودر مقدار کمی محصول را قهوه ای رنگ میکند.

این محصول با ایجاد حالتی کلوئیدی در نان موجب افزایش ماندگاری آن میشود. در هنگام استفاده ار این ماده در خمیر، مشاهده میشود که بی کربنات آمونیوم تسهیل کننده ی کار با خمیر است.

با استفاده از آمونیوم بی کربنات خوراکی در خمیر نان، عطر و طعمی مطبوع ایجاد میشود. علاوه بر این، سبب تقویت بهداشت خمیر و نان نیز میشود و کار با خمیر را آسان می نماید. آمونیاک خشک به دلیل آزاد نمودن گاز CO2 به عنوان عاملی به منظور ور آمدن خمیر در نظر گرفته میشود. به دلیل اینکه در طی واکنش، اسید تولید میشود، PH کاهش پیدا میکند و این مورد از دیگر کاربردهای خرید آمونیوم بی کربنات میباشد. 

 

خرید آمونیاک خشک خوراکی

دیگر کاربرد های آمونیوم بی کربنات

در گذشته، بی کربنات آمونیوم را تحت عنوان کود نیز در نظر میگرفتند و آن را عاملی برای تقویت خاک میدانستند.

 

نام قدیمی آمونیوم بی کربنات غذایی

اگر آمونیوم بی کربنات در مجاورت آب و گرما قرار گیرد، به آب، آمونیاک و کربن دی اکسید تجزیه میشود که تمامی این ها از عواملی هستند که موجب ور آمدن خمیر میگردند. هنگامی که دما افزایش میابد، میزان حلالیت ترکیب بی کربنات آمونیوم در آب بالا میرود. این واکنش، یک واکنش گرماگیر است و موجب کاهش یافتن دمای آب میشود.
ترکیب آمونیوم بی کربنات را که از یک عنصر نیتروژن، یک عنصر کربن، سه عنصر اکسیژن و پنج عنصر هیدروژن تشکیل شده است، به صورت محلول در آب و همچنین خشک، به خمیر می افزایند. جالب است بدانیم که در گذشته نام این ترکیب بی کربنات آمونیاک و شاخ گوزن بوده است. علت اینکه به آن شاخ گوزن میگفتند این است که در روش سنتی، آمونیاکی که در صنایع نانوایی به کار میرفته است، محصولی از شاخ گوزن بوده که از ساییدن و آهکی کردن آن حاصل می شده است. 

 

مقایسه ی خرید آمونیوم بی کربنات خوراکی و بیکینگ پودر

ترکیب آمونیاک خشک غذایی (بی کربنات آمونیوم)، قبلا به جای بیکینگ پودر در غذاها مورد استفاده قرار میگرفت. در صورتی که رطوبت محصولاتی که این ترکیب در آنها استفاده می شود بیشتر از 3% باشد، بوی آمونیاک باقی میماند و در مقابل، بیکینگ پودر بویی این چنینی را از خود برجای نمیگذارد.
از ویژگی های قابل توجه خرید آمونیوم بی کربنات این است که در دمای اتاق واکنش نمیدهد و این مورد باعث میشود تا خمیرهایی که این ماده در آنها موجود است، ماندگاری بیشتری داشته باشند. استفاده از بی کربنات آمونیوم در قیاس با بیکینگ پودر، به میزان کمی رنگ قهوه ای به محصول میدهد و نیز سبب به وجود آمدن ساختاری خرد و متخلخل در آن میگردد.
به دلیل سریع واکنش دادن آمونیوم بی کربنات در مجاورت آب و گرما، خمیر بافتی همگن خواهد داشت. زمانی که چخت و پز با آمونیاک خشک انجام میشود،  بویی تند در فضا متصاعد میشود که در صورت انجام پخت در دمای بالاتر از 60 درجه سلسیوس، این بو به طور کامل از بین خواهد رفت. 

 

خريد آمونياک خشک غذایی

 

دیگر ویژگی های آمونیاک خشک غذایی

این پودر سفید رنگ و کریستالی با بوی ضعیف آمونیاک، جرم مولکولی برابر با 79.096 گرم بر مول دارد و چگالی آن نیز 1.586 گرم بر سانتی متر مکعب است. دمایی که این ماده در آن شروع به ذوب شدن می نماید، 41.9 درجه سلسیوس میباشد و اسیدیته آن عدد 11.9 است. این ماده در آب محلول است و محلولی را ایجاد می نماید که نسبتا قلیایی خواهد بود. ترکیب آمونیاک خشک، خاصیت تثبیت کنندگی دارد که باعث میشود تا خواص فیزیکی و شیمیایی محصول مورد نظر، به شکلی ایده آل، حفظ شود. علاوه بر این، میتواند تا با اصلاح و یا کنترل اسیدیته و یا قلیایی بودن کالای خوراکی، ph را تنظیم نماید.

خرید آمونیوم بی کربنات غذایی

برای تهیه و خرید آمونیاک میتوانید با همکاران ما در بخش فروش شرکت آرتین تجارت اکسیر در تماس باشید و یا اینکه سفارش خود را در فروشگاه اینترنتی بازار نانو ثبت نمائید تا در اسرع وقت به آن رسیدگی گردد.

فروش آمونیاک خشک خوراکی

هدف مجموعه ما، جلب رضایت مشتریان عزیز است. از این رو، تمامی قیمت های ارائه شده در زمینه مواد اولیه شیمیایی کاملا رقابتی بوده و کیفیت آنها نیز تضمین شده است.

قیمت آمونیاک خشک غذایی

برای دریافت قیمت آمونیاک خشک و همچنین اطلاع و استعلام آنالیز آن و خرید مواد اولیه غذایی دیگر با مجموعه ما در تماس باشید.

 

مصارف دیگر آمونیوم خشک

خرید آمونیاک خشک، به عنوان پاک کننده و از بین برنده رسوب کلسیم نیز صورت میگیرد. با استفاده از این ماده، رسوب های کلسیم موجود در لوله های مبدل های حرارتی و بویلرها از بین خواهند رفت. این امکان وجود دارد که لایه رسوبی بسیار ضخیم باشد که در این صورت، از محلول رقیق آمونیوم بی کربنات و هیدروکلریک اسید یه منظور رسوب زدایی استفاده میشود. اگر لایه رسوبی که ایجاد می شود، نازک باشد، استفاده از بی کربنات آمونیوم به تنهایی برای از بین بردن رسوب کفایت میکند.
در محلول های بافر نیز از این ترکیب استفاده میشود تا در زمان تصفیه شیمیایی نظیر کروماتوگرافی مایع یا عملکرد بالا، به میزان اندک قلیایی شوند. آمونیوم بی کربنات، به طور کامل به ترکیبات فرار تجزیه میشود که از این رو  باعث بدست آوردن ترکیب مورد نظر توسط فرآیند انجماد خشک می گردد. جالب است بدانیم، خرید بی کربنات آمونیوم در صنعت دارو، به عنوان یکی از مواد اصلی موجود در شربت های سرفه خلط آور، مد نظر است.
همانگونه مشخص است، آمونیک خشک مصارف گسترده را شامل میشود. در سرامیک سازی، صنایع پلاستیک و کائوچو، لاستیک اسفنجی، تولید مواد اطفا حریق، تولید مواد ضد آتش، لباس های مخصوص برای آتش، گریس زدایی محصولات، سنتز کاتالیست و... نیز علاوه بر موارد ذکر شده، مورد استفاده قرار میگیرد.


 
استفاده از آمونیوم بی کربنات در صنایع آرایشی و بهداشتی

چون این ماده یک بافر کننده است، به منظور متعادل نمودن محیط واکنش نیز مورد استفاده قرار میگیرد. علاوه بر این، در محصولات مراقبت شخصی هم کاربرد دارد.

 
کاربرد بی کربنات آمونیوم غذایی در رنگ های خوراکی

بی کربنات آمونیوم در رنگ های مصنوعی خوراکی نظیر بستنی های یخی و انواع دیگر بستنی، ژله ها، نوشیدنی های انرژی زا، ادویه ها، محصولات کنسروی، غلات صبحانه و ذرت بو داده شده نیز مورد استفاده است.

 

بررسی ایمنی رنگ های خوراکی مصنوعی

با توجه به مطالعاتی که بر روی این رنگ ها صورت گرفته است، برخی از آنها خطرناک و سرطان زا هستند. همچنین موجب بروز واکنش های آلرژیک شدید در بدن بعضی از کودکان میشوند. در مواردی هم، ایجاد اختلال بیش فعالی در کودکان مشاهده شده است.

 

روش تولید بی کربنات آمونیوم

به منظور تولید این ماده، بعد از اینکه محلول آمونیاک درون راکتور را شارژ کردند، نوبت به تزریق گاز دی اکسید کربن به درون راکتور میرسد. به راحتی میتوان این واکنشی را که صورت میگیرد، کنترل نمود. مهم ترین مرحله در طی این پروسه، مرحله کریستالیزاسیون است.
در این روش تولید، دو نوع واکنش وجود دارد، اولی واکنش تشکیل بی کربنات آمونیوم که گرما زاست و دومی واکنش میان دی اکسید کربن و محلول آمونیاک که گرماده است.
به منظور اینکه کریستال هایی تولید شوند که اندازه شان مناسب باشد و بتوان آنها را راحت تر و بهتر جدا کرد، بایستی گرمای ایجاد شده، حتما از واکنش خارج گردد و در زمان انجام این واکنش کنترل دما صورت پذیرد. در پایان کار، پس از اینکه کریستال ها تشکیل شدند و واکنش تکمیل شد، محتویات درون راکتور را تخلیه میکنند و با کمک انجام سانتریفیوژ کریستال ها را آبگیری می نمایند. اگر هم لازم بود، بعد از اینکه کریستال های بی کربنات آمونیوم تشکیل شدند، میتوان آنها را در خشک کن، خشک نمود.

روش دیگری هم برای تولید این ماده وجود دارد. در این روش در ابتدای کار، آمونیوم کربنات صنعتی را داخل راکتوری که آب درون خود دارد و دمایش 50 درجه سانتی گراد است، شارژ میکنند و پس از آن به محلول به دست آمده،  گاز دی اکسید کربن را تزریق می نمایند. در طول این پروسه، دما کنترل شده و با کاهش آن، کریستال های آمونیوم بی کربنات ظاهر می گردند. در آخر نیز، محتویات داخل راکتور را تخلیه میکنند و آبگریر کریستال ها به کمک سانتریفیوژ صورت می پذیرد.

 

نظرات

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب
تایید امنیتی

بازدید کننده گرامی؛

به دلیل تغییرات قیمت، از طریق این فرم از قیمت به روز محصول مطلع شوید.

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات