مواد نگهدارنده و افزودنی ها، یکی از مواد ناگزیر هستند که به مدل غذا خوردن امروزه ما اضافه شده اند. در گذشته میزان مرگ و میر به دلیل عدم پیشرفت علم و نبودن امکانات بیشتر بود اما مثلا" یکی از بیماری هایی که مربوط به عصر حاضر است و در گذشتگان ما کمتر بود، سرطان بود! که یکی از عوامل تأثیرگذار در به وجود آمدن این بیماری، مصرف بیش از اندازه همین مواد نگهدارنده و افزودنی ها هستند.

مواد نگهدارنده و افزدنی ها با اهداف مختلفی مانند: افزایش و بهبود طعم، رنگ ، بو، مزه و افزایش زمان نگهداری و طول ماندگاری و جلوگیری از رشد میکروارگانیسم ها و کاهش سرعت فساد و ... به مواد غذایی اضافه می شوند و بدون تردید همه آنها علاوه بر مزایای خود، عوارض منفی را به همراه دارند.

به دلیل اینکه در زندگی روزمره و در سبد غذایی بسیاری از ما، مواد غذایی دارای افزودنی ها وارد شده اند، بد نیست کمی هم در مورد عوارض آنها و تأثیراتشان بدانیم. به خصوص این موضوع در جانبازان گرامی شیمیایی و اعصاب و روان که جسمشان تحت تأثیر عوامل شیمیایی و خارجی قرار گرفته، اگر رعایت شود بسیار مفید و مؤثر است.

افزودنی های رایج در مواد غذایی:

1. رنگ ها: مصرف رنگ های عموما" شیمیایی و صنعتی.  دو آسیب را به همراه دارند. یکی سرطانی کردن سلول ها و دیگری آسیب به کبد وکلیه جهت دفع این مواد شیمیایی و رنگدانه ها. بنابراین اگر از شرکتهای معتبر خرید نمیکنید، خوردن خوراکی های دارای رنگ مصنوعی مثل پفک، پاستیل، نوشمک، یخمک ها،اسمارتیس و ... توصیه نمی شود.

2. شرین کننده های مصنوعی مثل ساخارین و اسپارتام موادی هستند که به عنوان جایگزین قند استفاده می شوند. مقالات متعددی به بررسی شیرین کننده ها پرداخته است که در بعضی از آنها عوارض مانند تشدید صرع، سردرد و میگرن، فنیل کتونوریا و... دیده شده است. این مواد را در آدامس، نوشابه ها، دسر و ژله ها ... استفاده می کنند. 

3. BHA وBHT : این دو ماده برای جلوگیری از ترشیدگی در غذاهای حاوی روغن استفاده می شوند. پس ضروری ست تا حد امکان از خوردن غذاهای آماده کارخانه ای پرهیز کنیم و اگر روی برچسب مواد غذایی نام این مواد را دیدیم ، در مصرف آنها زیاده روی نکنیم. در کل کنار گذاشتن غذاهای آماده کارخانه ای بهترین راه است.

4. جوش شیرین: افزودن جوش شیرین به نان و افزودن آن به شیر جهت جلوگیری از فساد، کاری بسیار غیر علمی بوده و تأثیرات مخربی بر سلامت معده می گذارد.

5. کافئین: در کارخانه ها به نوشابه ها کافئین اضافه می کنند و متأسفانه کافئین یک ماده محرک، عامل فشار خون، ضربان قلب، بیخوابی ، رفلاکس و ... می شود. تا حد امکان از نوشیدن نوشابه ها پرهیز کنید.

6. نیترات و نیترات: مواد نگهدارنده ای که به سوسیس و کالباس و تن ماهی اضافه می شود. بنابراین به دلیلی سرطان زا بودن آنها بهتر است که تا حد امکان استفاده نشوند.

7. طعم دهنده ها و اسانس ها: که در تمام مواد خوراکی استفاده می شوند مثل آبمیوه های مصنوعی و خوراکی ها و …

یکی از طعم دهنده های مجاز در صنایع غذایی گلوتامات سدیم است. برای اطلاع از قیمت فروش مونو سدیم گلوتامات این مقاله را بخوانید.

نتیجه گیری: با توجه به پیشرفت های امروزه در زمینه تکنولوژی و صنایع غذایی دانشمندان توانسته اند با تحقیقاتی که روی انسان انجام دادند برای هر کدام از افزودنی ها و نگهدارنده های موجود در بازار مقدار مصرف مجاز آن را تعیین کند و این تحقیقات نشان می دهد که مصرف در محدوده مجاز می تواند صورت بگیرد.

enlightenedبرای دیدن مقدار مصرف خرید سوربات پتاسیم که یکی از نگهدارنده های دیگر است اینجا را ببینید.