آیا تا به حال در هنگام خرید مواد غذایی به رنگی که این مواد دارند دقت کرده اید؟ یا اینکه به طور کلی از دسته افرادی هستید که اهمیتی به رنگ محصولات نمیدهند؟

اگر بخواهیم براساس میانگین افراد صحبت کنیم، باید گفت که اکثریت افراد در حین خرید مواد غذایی به رنگی که آن محصول دارد، توجه میکنند. از این رو میتوان گفت که براساس تجربه، رنگ با کیفیت و ویژگی های حسی ارتباطی مستقیم دارد.

رنگ یکی از بهترین مشخصات کیفی مواد غذایی است و همچنین بافت، طعم و مزه محصول را تداعی میکند. به طور مثال، شما دو سیب را تصور کنید. یکی به رنگ قرمز تند و دیگری نیز با رنگ قرمز اما با درجه رنگی بسیار کمتر. کدام را برای خوردن انتخاب میکنید؟ اگر پاسختان گزینه اول است، پس خوب متوجه منظورمان شده اید.

در این مقاله، به بررسی انواع رنگ های غذایی، اعم از طبیعی، مصنوعی و هدف استفاده از آنها میپردازیم.

 

انواع رنگ های غذایی

در صنایع غذایی، رنگ ها را به 3 دسته کلی تقسیم بندی میکنند:

  1. طبیعی
  2. مشابه طبیعی
  3. مصنوعی یا سنتتیک

 

معرفی رنگ های غذایی طبیعی

رنگ های طبیعی از 3 منشا گیاهی، حیوانی و یا معدنی به دست می آیند. این نوع از رنگ ها با استانداردهای غذایی و GMP مطابقت دارند و دارای E نامبر میباشند. آنها که هم به شکل پودری و هم به شکل مایع در دسترس هستند، در مقابل نور و گرما مقاوم میباشند.

رنگ های طبیعی

برخی رنگ های گیاهی عبارتند از: آنتوسیانین، بتالین، تانن، کاروتنوئید، کلروفیل، فلاوونوئید و...

enlightenedبرای آشنایی بیشتر و کامل تر با رنگهای طبیعی، کلیک کنید.

 

مثالی از رنگ حیوانی: کوشینیل رنگی است که از نوعی حشره به دست می آید.

رنگ های معدنی مانند: تیتانیوم دی اکساید که از آن در پوشش آدامس ها و دراژه های شکلاتی استفاده میشود.

enlightenedاطلاعات کامل درباره مشخصات و خرید تیتانیوم دی اکساید غذایی

 

آشنایی با رنگ های غذایی مشابه طبیعی

فرمول شیمیایی این دسته از رنگ ها، در طبیعت وجود دارد اما استخراج رنگ از گیاه مورد نظر، مشکل و گران قیمت است و صرفه اقتصادی ندارد. در نتیجه، ساختمان شیمیایی این رنگدانه های طبیعی مورد شناسایی قرار میگیرند و دوباره آنها را در صنعت تولید و فرموله میکنند. بدین ترتیب است که رنگدانه های مشابه با رنگدانه های طبیعی شکل میگیرند. از جمله آنها میتوان به رنگ بتا کاروتن اشاره نمود.


رنگ های سنتتیک (مصنوعی) به چه نوع رنگ های غذایی گفته میشود؟

این دسته، همانند رنگ های دسته قبل، مشابه طبیعی ندارند و در واقع ترکیبات شیمیایی آنها در طبیعت وجود ندارد. رنگ های مصنوعی را با استفاده از روش های شیمیایی ساخته و سنتز میکنند.

از لحاظ ساختمان شیمیایی، باید گفت که ساختار شیمایی اینگونه رنگ ها، پیچیده و گسترده است و همچنین نام شیمیایی آنها نیز بسیار طولانی میباشد. از حروف F-D-C نیز به همین علت برای نام گذاری آنها استفاده میکنند.

اما این سه حرف ابتدای حروف کدام کلمات است؟

F ابتدای کلمه Food
D ابتدای کلمه Drug
C ابتدای کلمه Cosmetic

در صورتی که یک رنگ سنتتیک کد FD&C داشته باشد، این مفهوم را دارد که برای استفاده در غذا، دارو و محصولات آرایشی-بهداشتی مجاز است.

 

دسته بندی رنگ های FDC

این قسم از رنگ ها درای 2 دسته کلی هستند:

  1. FDC DYE: هنگامی که بخش زیادی از یک محصول را فاز آب تشکیل دهد، از این نوع رنگ در آن استفاده میکنند.
  2. FDC LAKE: هنگامی که بخش زیادی از یک محصول را فاز چربی یا روغنی تشکیل دهد، از این نوع رنگ در آن استفاده میشود.

 

هدف از اضافه نمودن رنگ های غذایی به محصول چیست؟

  1. تشدید رنگ: برخی از رنگ هایی که به طور طبیعی در غذاها وجود دارند، کمرنگ تر و ضعیف تر از میزانی هستند که تصویر آن محصول را در ذهن مصرف کننده به وجود آورند. به عنوان مثال: بعضی از آبمیوه ها یا ماست های میوه ای.

         بنابراین، تشدید میزان رنگ یکی از علل استفاده از این مواد است.

 

  1. برگرداندن رنگ اصلی به محصول: زمانی که یک فرایند حرارتی انجام میگیرد، این امکان وجود دارد که رنگ های طبیعی در آن حین از بین بروند. همچنین در طول مدت نگهداری نیز، شدت رنگ میتواند کاهش پیدا کند. از این روست که افزودن این مواد در تهیه اینگونه محصولات گنجانده شده است.

 

  1.  ایجاد ظاهری جذاب و اشتها آور: مثلا، ژلی که حاصل از ژلاتین میباشد، بی رنگ است اما اگر متناسب با طعمی که به آن داده میشود، رنگ مناسب با آن را نیز بدان بیفزایند، شاهد ظاهری اشتها آور و جذاب در این محصول خواهیم بود.

 

  1. کمک به حفظ ویِژگی ها و هویت دادن به مواد غذایی: رنگ یک محصول یکی از ارکان شناسایی آن محصول است که از دیگر اهداف افزودن آن به ترکیبات میباشد. به طور مثال: رنگ نارنجی یک نوشابه ،نشان از پرتقالی بودن آن نوشابه است.

 

  1. حفاظت از ویتامین هایی که به نور حساس هستند: حفاظت از این نوع ویتامین ها و همچنین ممانعت از انجام واکنش هایی که در آن نور تحت عنوان یک کاتالیزور یا تشدید کننده واکنش عمل مینماید. در ارتباط با همین موضوع ، میتوان بسته بندی هایی را یافت که در برابر نور غیرقابل نفوذ هستند و یا بطری های شیشه ای که رنگی میباشند. با استفاده از این نوع بسته بندی ها، مدت زمان ماندگاری محصول افزایش خواهد یافت.

 

مضرات رنگ های غذایی مصنوعی

استفاده از این مواد همانطور که مزایای خود را دارد، دارای مضراتی نیز هست که البته این مضرات بیشتر در رنگ های مصنوعی نمود پیدا میکند.
یکی از این موارد در رابطه با ضریب هوشی کودکان است که با توجه به مطالعات انجام شده، میتوان گفت که ضریب هوشی کودکان با مصرف رنگ های مصنوعی کاهش خواهد یافت.

همچنین، بر اساس تحقیقات انجام شده توسط محققان، در زمینه زمانی که این رنگ های مصنوعی در محصول مورد نظر وجود داشته باشد با زمانی که وجود نداشته باشد، نتیجه به دست آمده حاکی از آن بود که در زمان حضور رنگ های مصنوعی، امکان بروز بیش فعالی در کودکان بیشتر است. البته لازم به ذکر است که نتایج این مطالعات هنوز از سمت مقامات بین المللی تایید و یا رد نگشته و در دست بررسی است.

رنگ های مصنوعی غذایی

شرکت بازرگانی آرتین تجارت اکسیر، در راستای بهبود فعالیت های صنایع غذایی کشور با تهیه بهترین مواد اولیه صنایع غذایی طبق مجوزهای بهداشتی-خوراکی با قیمت‌های بسیار مناسب، تلاش کرده است تا نقش خود را در توسعه هرچه بهتر و هموار نمودن مسیر این صنایع ایفا نماید. در این شرکت وارد کننده مواد اولیه غذایی، فروش انواع رنگ های غذایی مورد نیاز صنایع غذایی در بسته بندی های مختلف و متناسب با نیاز صنعت غذا در کشور به صورت عمده ارائه می شود.

مشتریان عزیزمی توانند با مشاورین ما در سایت اینترنتی بازار نانو تماس حاصل نمایند و ضمن دریافت راهنمایی های لازم، اقدام به ثبت سفارشات خود نمایند. تامین و تحویل به موقع سفارشات از تعهدات این شرکت در قبال کسب رضایت مشتریان گرامی می باشد.