منو
Your Cart

کلسیم کربنات خوراکی

کلسیم کربنات سبک و سنگین غذایی
کلسیم کربنات خوراکی
مشخصات کلی
به انگلیسیCalcium Carbonate (light & heavy)
خلوص99.3%
شناسه غذایی EE170
شکل ظاهریپودر سفید
سایز ذراتFine
گریدFOOD GRADE / USP / BP
برندGANGOTRI
کشور تولید کنندههند
بسته بندیبشکه/درام 25 کیلوگرمی
قیمتتماس بگیرید
  • موجودی: موجود
  • مدل: سبک و سنگین
فروخته شد: 0
0تومان
قیمت بدون مالیات: 0تومان

توضیحات

کلسیم کربنات خوراکی چیست

پودر کربنات کلسیم خوراکی یک افزودنی مواد غذایی است که به عنوان یک نگهدارنده ، تثبیت کننده و غنی کننده مورد استفاده قرار می گیرد. کربنات کلسیم غذایی از اسیدی شدن محیط مواد خوراکی جلوگیری نموده و برای افرادی که قادر به مصرف شیر و لبنیات نیستند جایگزین مناسبی جهت تامین کلسیم محسوب می شود. کربنات کلسیم caco3 یک ترکیب شیمیایی میباشد که دربسیاری از صنایع از جمله داروسازی و صنایع غذایی بعنوان نگهدارنده کاربرد دارد. کربنات کلسیم عمدتا بصورت پودر یا کریستال های سفید ، بدون بو ، گچی و صاف و کمی دارای طعم شیرین است. کلسیم کربنات در آب نامحلول است درحالی که به صورت امولسیون میتواند در آب پخش شود.

این ماده خاصیت آنتی اسیدی دارد و در نواقص کلیوی مورد استفاده قرار میگیرد و مکمل کلسیم است. این ماده را می‌توان به صورت مصنوعی تولید کرد که البته در پوسته تخم مرغ و غشای جانورانی مانند حلزون و خرچنگ نیز به صورت طبیعی موجود است. این ماده در اثر حرارت با از دست دادن  CO2 به آهک تبدیل می‌شود که از آن در کارهای ساختمانی، صنعت استخراج آهن و تولید فولاد به‌عنوان کمک ذوب و برای تهیه کاربید کلسیم استفاده می‌شود. از آهک در کشاورزی برای اصلاح خاک و تنظیم PH نیز استفاده می‌شود.

کربنات کلسیم در صنایع غذایی و دارویی

پودر کربنات کلسیم خوراکی یک افزودنی مواد غذایی است که به عنوان یک نگهدارنده ، تثبیت کننده و غنی کننده مورد استفاده قرار می گیرد. کربنات کلسیم غذایی از اسیدی شدن محیط مواد خوراکی جلوگیری نموده و برای افرادی که قادر به مصرف شیر و لبنیات نیستند جایگزین مناسبی جهت تامین کلسیم محسوب می شود.

قرص کلسیم و مکمل های کلسیم که جزء پر مصرف ترین داروها می باشند و برای درمان مشکلات اسکلتی ، پوکی استخوان و رفلاکس معده کاربر دارد هم از کربنات کلسیم خوراکی تولید می گردد. داروهای تهیه شده با كربنات كلسيم خوراكي همچنین برای درمان مشکلات هایپر فسفاتمی ناشی از نارسایی کلیوی ، بیماری سندروم روده تحریک پذیر IBS ، ترشح بیش از حد اسید معده و اسهال هم مورد استفاده قرار می گیرد.

کربنات کلسیم خوراکی با فرمول CaCO3 به روش های شیمیایی خالص سازی می شود و فاقد مواد سمی و فلزات سنگین می باشد. سازمان غذا و داروی آمریکا FDA نیز کاربرد کربنات کلسیم در صنایع غذایی و دارویی را به عنوان یک ماده افزودنی ، بلامانع اعلام نموده است. کربنات کلسیم غذایی همچنین به عنوان یک افزودنی در جیره غذایی حیوانات اهلی مورد استفاده قرار می گیرد زیرا حیوانات نیز به اندازه انسان نیازمند جذب کلسیم هستند.

در محصولات گوشتی و ماهی های فراوری شده میتوان شاهد حضور این ماده بود. همچنین، غلات، ساردین های کنسرو شده و غذاهای یخ زده نیز در ترکیبات خود حاوی این ماده هستند. در نوشیدنی های معطر، میوه های خشک هم از کربنات کلسیم غذایی استفاده میشود.
شیرهای سویا و دیگر محصولات سویا که منابعی غنی برای کلسیم به شمار می روند، کلسیم مورد نیاز در ترکیباتشان از طریق پودر کربنات کلسیم خوراکی تامین میشود. عمدتا کربنات کلسیم غذایی نقش یک تثبیت کننده را در محصولات لبنی دارد.

خصوصیات کلی کلسیم کربنات خوراکی

این ماده شیمیایی خوراکی است و با فرمول شیمیایی CaCO3 شناخته میشود و خصوصیات ظاهری آن به صورت پودر سفید و بی بو است. کربنات کلسیم خوراکی با شناسه غذایی یا ای نامبر E170 شناخته میشود. کلسیم کربنات ماده ایست که در آب و الکل نامحلول است. این ماده که برای تشکیل اسکلت موجودات زنده بسیار مورد توجه است، در تنظیم ترشحات مواد شیمیایی، فعالیت های سیستم عصبی، هورمون ها و آنزیم ها نقش به سزایی دارد. پودر کلسیم کربنات غذایی را میتوان به عنوان یکی از مواد معدنی ضروری برای تامین سلامت بدن انسان در نظر گرفت. زیرا با توجه به دارا بودن عنصر کلسیم، قادر است تا کلسیم مورد نیاز بدن انسان را تامین نماید.  در بدن هر فرد به طور معمول، به طور تقریبی 1 کیلوگرم کلسیم وجود دارد و جذب کلسیم، به وسیله روده کوچک صورت می پذیرد. کلسیم به جز شکل کلسیم کربنات، به شکل کلسیم فسفات و کلسیم سیترات هم وجود دارد.

کاربرد کربنات کلسیم در صنایع غذایی با E170

کنترل اسیدیته یکی از مواردی است که تولید کنندگان صنایع غذایی اقدام به استفاده از این ماده در تولیدات خود میکنند. همچنین برای سفید کردن محصول نهایی نیز از این محصول استفاده میشود. از دیگر موارد استفاده آن میتوان به غذای مخمرها، غنی سازی با کلسیم و همچنین ماده سفت کننده برای سبزیجات نام برد. کربنات کلسیم در بسیاری از فراورده های غذایی از جمله میوه های خشک ، غذاهای منجمد ، غلات ، نوشیدنی های معطر ، گوشت های فراوری شده ، کنسرو ساردین و ماهی استفاده میشود.همچنین در فراورده های لبنی بعنوان تثبیت کننده یا استبیلایزر بکار میرود. 

کلسیم کربنات در صنایع مختلفی کاربرد دارد. برای جذب آب و افزودن کلسیم در محصولات غذایی و قند استفاده می شود. پودر کلسیم کربنات خوراکی سبک که یک نمک معدنی طبیعی به شمار می رود، در سنگ ها و مرواریدها نیز پیدا میشود. این پودر سفید رنگ، به میزان بسیار کمی در آب سرد می تواند محلول باشد و در اسید رقیق نیز محلول است. اما، در الکل به طور کامل نامحلول است.

کربنات کلسیم دارویی در صنعت پزشکی به‌عنوان آنتی اسید برای خنثی کردن اسید معده بکار می‌رود. همچنین، دارای چندین نوع کاربرد پزشکی و دارویی دیگر مانند مکمل رژیم غذایی کلسیم، پرکننده دارویی در قرص ها و درمان همودیالیز است. این ماده آنتی اسید تحت عنوان یک ماده ساینده در خمیردندانها مورد استفاده است و باعث صیقل دادن دندانها میگردد.

علاوه بر اینکه کربنات کلسیم خوراکی را تحت عنوان پرکننده ای تقویت شده میشناسند، این ماده قادر است تا در کنار دیگر پرکننده ها نظیر تیتانیوم دی اکسید و کربن اکتیو (کربن فعال) نیز مورد استفاده قرار گیرد.

منابع کلسیم کربنات خوراکی

کلسیم کربنات از اجزای اصلی پوسته حلزون، صدف، مروارید و مرجانها و پوسته تخم مرغ محسوب میشود. علاوه برموارد ذکر شده، در بحث زمین شناسی، در مواد معدنی همچون کلسیت، آراگونیت (آهک)، واریت و دولومیت یافت میگردد. این ماده که ماده ای ارزشمند میباشد هم در صنایع غذایی، هم دارویی و هم در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار میگیرد. با توجه به نوع مصرفی که کربنات کلسیم دارد، قیمت های متفاوتی را داراست.

 

آنالیز کربنات کلسیم سبک

نوع سبک، از سنگ آهک به دست می آید که به منظور تولید آن، از روشی شیمیایی استفاده میکنند که آهک، دی اکسید کربن و کلسیم هیدروکسید از اجزای اصلی آن هستند. به جز آهک، از آب هم به منظور تهیه شیر آهک استفاده میکنند و البته در نوع سبک، از طریق سنتز شیمیایی نیز این ماده به دست می آید. کلسیم کلرید و سدیم کربنات، برای رسوب زدایی، خشک نمودن و خرد کردن در این روش حضور دارند. میزان رطوبت کربنات کلسیم غذایی از نوع سبک، 0.3 الی 0.8  درصد است. البته لازم به ذکر است که در برخی مواقع، این مقدار در بعضی نوسانات پایدار نیست. 

اندازه ذرات در نوع سبک کلسیم کربنات بین 0.5 الی 15 میکرومتر میباشد و علت این امر آن است که برای تهیه ذرات این ماده از اسپیندل استفاده میشود و تعیین نمودن اندازه دقیق مشکل خواهد بود، در نتیجه این اندازه ها یک محدوده را شامل میشوند. 

خرید کربنات کلسیم سبک

 

آنالیز کربنات کلسیم سنگین

نوع سنگین، با نام کلسیم طبیعی هم شناخته میشود و به روشی مکانیکی، از خرد کردن کلسیت طبیعی به طور مستقیم، گچ و سنگ مرمر حاصل میشود. کربنات کلسیم خوراکی از نوع سنگین نیز رطوبتی بین 0.2 تا 0.3 درصد را داراست بدین معنا که در رطوبت کم هم پایدار میباشد. کلسیم کربنات غذایی از نوع سنگین به طور معمول اندازه ای بین 0.5 تا 45 میکرومتر دارند و باید در نظر داشت که این اندازه ها به علت تجهیزات مختلف خرد سازی و آسیاب با یکدیگر تفاوت دارند پس کربنات کلسیم از نوع سنگین، از طریق پودر شدن آسیابی به دست می آید.

خرید کربنات کلسیم سنگین

 

مزایا و معایب کلسیم کربنات خوراکی

کلسیم کربنات ماده ای است که از لحاظ شیمیایی پایدار میباشد و تاکنون هیچگونه گزارشی در خصوص اینکه این ماده در مواد غذایی خشک و مخصوصا خوراک دام تجزیه میشود، منتشر نگردیده است و برای همه گونه های جانوری ایمن شناخته شده است. در بسیاری از محلول های بافر، کربنات کلسیم جزئی شناخته شده است در حالیکه ظرفیت بافری آن در محصولات خوراکی مشخص نشده است. به طور کلی، استفاده از آن، برای تمامی گونه های زیستی اعم از انسان ها و محیط زیست، به طور کامل بی خطر است.

این ترکیب پس از جذب به وسیله روده در مسیرهای متابولیکی تبدیل به یون های کلسیم و CO3 / HCO3 می گردد. اثر کربنات کلسیم  بر هموستاز اسید/ باز در موجودات زنده بسیار کم میباشد.

با توجه به توضیحات ارائه شده، مصرف کربنات کلسیم در مواد غذایی به عنوان یک افزودنی و تثبیت کننده بدون محدودیت مجاز است و برای خوراک حیوانات نیز مصرف آن به شکلی که مقدارش بیشتر از مقادیر مجاز برای انسان ها نباشد مشکلی به وجود نخواهد اورد. در مورد محیط زیست نیز لازم به ذکر است که بدانیم، استفاده از این ماده در محدوده مجاز مصرف، برای محیط زیست هم به طور بالقوه، آلودگی ندارد.

مزیت استفاده از کربنات کلسیم در صنایع خوراکی تنها محدود به تامین کلسیم نمی شود بلکه فواید دیگری دارد ازجمله : 

  • بهبود بافت آدامس، اسنک و برنج

  • به عنوان یک منبع تامین کلسیم برای نان، شیرینی جات، نودل فوری، محصولات لبنی

  • یک کمک تصفیه برای آرد گندم و نشاسته

  • ماده ضد انعقاد و آنتی کیک جهت ادویه جات و چاشنی

  • به عنوان یک حجم دهنده در تولید برخی مواد غذایی

قیمت و خرید کربنات کلسیم غذایی

همانگونه که ذکر شد، کلسیم کربنات ماده ای است که ph را تنظیم میکند و علاوه بر خاصیت تثبیت کنندگی به میزان کمی هم خاصیت نگهدارندگی دارد و رطوبت اضافی در کیک ها را جذب مینماید. فروش کربنات کلسیم براساس کاربردی که در محصول غذایی دارد مشخص میشود. در محصولات پودری معمولا خرید کربنات کلسیم سبک خوراکی توصیه میشود، زیرا در هنگام بسته بندی حجم بیشتری را به خود اختصاص میدهد، در مقابل در مصارف دیگر که وزن محصول اهمیت دارد، خرید کربنات کلسیم سنگین خوراکی توصیه میشود. در مواردی که به عنوان افزودنی یا خاصیت آنتی کیک یا موارد دیگر هر دو مورد را میتوان استفاده نمود. روش علمی تر آن است که انتخاب براساس آنالیز ماده و مشاوره  که قبل از خرید به مشتری داده میشود، صورت گیرد.

شرکت آرتین تجارت اکسیر، وارد کننده کلسیم کربنات غذایی برای  خرید مواد اولیه صنایع غذایی، آمادگی برای تامین این ماده را با تضمین کیفیت مطلوب و قیمت مناسب دارد. برای اطلاع از قیمت کلسیم کربنات و استعلام با کارشناسان ما یا از طریق سایت بازار نانو با ما در تماس باشید.
 

تفاوت انواع کربنات کلسیم در چیست

تغییرات میزان PH، شکل ذرات و ظرافت آنها از عمده ترین تفاوت های میان کلسیم کربنات سبک و سنگین شناخته شده است همچنین یکی از آشکارترین تفاوت های این دو مدل در میزان تراکم آنهاست.

چرا گاهی در بیسکویت ها با طعم ناخوشایند مواجه میشویم

به دلیل اینکه کلسیم کربنات سبک، واکنشی کامل با اکسید کلسیم نمیدهد، مزه آهک در آن باقی خواهد ماند. در نتیجه این امر، در صورتی که در محصولاتی مثل بیسکویت ها به منظور یک پرکننده اضافه شود، به شکل طعمی ناخوشایند ظاهر میشود. مضاف بر اینها، وجود بیش از حد اکسید کلسیم اضافی باقیمانده سبب میشود تا محصول نهایی در سیستم های مبتنی بر آب، قلیایی بوده و یا اینکه میزان PH آن به خوبی تنظیم نباشد که هر دوی این موارد منجر به تولید محصولی بی ثبات خواهند شد. حل این مشکل: لازم است تا به میزان کمی فسفریک اسید برای تنظیم مقدار PH در محدوده ای خاص، به محصول اضافه شود.

استفاده از کربنات کلسیم غذایی در نان

با افزودن کربنات کلسیم خوراکی به نان، می توان ارزش غذایی آن را بهبود داد. هنگامی که نان را با این ماده غنی سازی میکنند، رنگ و ظاهر این محصول بهتر میشود همچنین این احتمال وجود دارد که اضافه نمودن بیش از حد این افزودنی به نان، موجب تاثیری منفی بر روی طعم نان گردد و باعث نرم شدن خمیر و کاهش قابلیت انسجام آن شود. درست است که کربنات کلسیم غذایی قادر به تامین مواد مغذی لازم برای مخمر نان می باشد، اما ممکن است که سبب غیر فعال شدن مخمر در غلظت های بسیار زیاد گردد. 

نظرات

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب
تایید امنیتی

بازدید کننده گرامی؛

به دلیل تغییرات قیمت، از طریق این فرم از قیمت به روز محصول مطلع شوید.

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات