منو
Your Cart

کلسیم کربنات

کلسیم کربنات سبک و سنگین غذایی
کلسیم کربنات
مشخصات کلی
به انگلیسیCalcium Carbonate (light & heavy)
خلوص
شکل ظاهریپودر سفید
برند
کشور تولید کنندههند
بسته بندیبشکه/درام 25 کیلوگرمی
  • موجودی: موجود
  • مدل: -
فروخته شد: 0

توضیحات

فروش کلسیم کربنات خوراکی

 این ماده خاصیت آنتی اسیدی دارد و در نواقص کلیوی مورد استفاده قرار میگیرد و مکمل کلسیم است. این ماده را می‌تواند به صورت مصنوعی تولید کرد. البته در پوسته تخم مرغ و غشای جانورانی مانند حلزون و خرچنگ نیز موجود است.

 

خصوصیات کلی کلسیم کربنات

 فرمول شیمیایی: CaCO3

خصوصیات ظاهری: پودر سفید، بی بو

شناسه غذایی: E170

 

آنالیز کربنات کلسیم سبک

 

خرید کربنات کلسیم سبک

 

 

 

آنالیز کربنات کلسیم سنگین

 

خرید کربنات کلسیم سنگین

 

کاربرد های کلسیم کربنات خوراکی

کلسیم کربنات در صنایع مختلفی کاربرد دارد. برای جذب آب و افزودن کلسیم در محصولات غذایی و قند استفاده می شود. پودر کلسیم کربنات خوراکی سبک که یک نمک معدنی طبیعی به شمار می رود، در سنگ ها و مرواریدها نیز پیدا میشود. این پودر سفید رنگ، به میزان بسیار کمی در آب سرد می تواند محلول باشد و در اسید رقیق نیز محلول است. اما، در الکل به طور کامل نامحلول است.

 

کربنات کلسیم دارویی در صنعت دارو و پزشکی

کربنات کلسیم دارویی در صنعت پزشکی به‌عنوان آنتی اسید برای خنثی کردن اسید معده بکار می‌رود. همچنین، دارای چندین نوع کاربرد پزشکی و دارویی دیگر مانند مکمل رژیم غذایی کلسیم، پرکننده دارویی در قرص ها و درمان همودیالیز است.
این ماده آنتی اسید تحت عنوان یک ماده ساینده در خمیردندانها مورد استفاده است و باعث صیقل دادن دندانها میگردد.


 

کربنات کلسیم در صنایع دیگر

این ماده در اثر حرارت با از دست دادن  CO2 به آهک تبدیل می‌شود که از آن در کارهای ساختمانی، صنعت استخراج آهن و تولید فولاد به‌عنوان کمک ذوب و برای تهیه کاربید کلسیم استفاده می‌شود. از آهک در کشاورزی برای اصلاح خاک و تنظیم PH  آن استفاده می‌شود.

 

استفاده کربنات کلسیم در خوراکی ها و ایمنی آن

کلسیم کربنات ماده ای است که از لحاظ شیمیایی پایدار میباشد و تاکنون هیچگونه گزارشی در خصوص اینکه این ماده در مواد غذایی خشک و مخصوصا خوراک دام تجزیه میشود، منتشر نگردیده است و برای همه گونه های جانوری ایمن شناخته شده است.

 

بررسی ایمنی کلسیم کربنات برای گونه های جانوری

در بسیاری از محلول های بافر، کربنات کلسیم جزئی شناخته شده است در حالیکه ظرفیت بافری آن در محصولات خوراکی مشخص نشده است. به طور کلی، استفاده از آن، برای تمامی گونه های جانوری اعم از انسان ها و محیط زیست، به طور کامل بی خطر است.

 

این ترکیب پس از جذب به وسیله روده در مسیرهای متابولیکی تبدیل به یون های کلسیم و CO3 / HCO3 می گردد. اثر کربنات کلسیم  بر هموستاز اسید/ باز در موجودات زنده بسیار کم میباشد.

 

با توجه به توضیحات ارائه شده، مصرف کربنات کلسیم در مواد غذایی به عنوان یک افزودنی و تثبیت کننده بدون محدودیت مجاز است و برای خوراک حیوانات نیز مصرف آن به شکلی که مقدارش بیشتر از مقادیر مجاز برای انسان ها نباشد مشکلی به وجود نخواهد اورد.

در مورد محیط زیست نیز لازم به ذکر است که بدانیم، استفاده از این ماده در محدوده مجاز مصرف، برای محیط زیست هم به طور بالقوه، آلودگی ندارد.

 

خرید کربنات کلسیم غذایی:

همانگونه که ذکر شد، کلسیم کربنات ماده ای است که ph را تنظیم میکند و علاوه بر خاصیت تثبیت کنندگی به میزان کمی هم خاصیت نگهدارندگی دارد و رطوبت اضافی در کیک ها را جذب مینماید.

فروش این ماده براساس کاربردی که در محصول غذایی دارد مشخص میشود. در محصولات پودری معمولا خرید کربنات کلسیم سبک خوراکی انجام میشود، زیرا در هنگام بسته بندی حجم بیشتری را به خود اختصاص میدهد، در مقابل در مصارف دیگر که وزن محصول اهمیت دارد، خرید کربنات کلسیم سنگین خوراکی انجام میشود. در مواردی که به عنوان افزودنی یا خاصیت آنتی کیک یا موارد دیگر هر دو مورد را میتوان استفاده نمود. روش علمی تر آن است که انتخاب براساس آنالیز ماده و مشاوره  که قبل از خرید به مشتری داده میشود، صورت گیرد.

شرکت آرتین تجارت اکسیر، وارد کننده کلسیم کربنات غذایی برای  خرید مواد اولیه صنایع غذایی، آمادگی برای تامین این ماده را با تضمین کیفیت مطلوب دارد. برای اطلاع از قیمت ماده و استعلام قیمت با کارشناسان ما یا از طریق سایت بازار نانو با ما در تماس باشید.

 

کربنات کلسیم غذایی در کنار چه مواد اولیه دیگری مورد استفاده قرار میگیرد؟

علاوه بر اینکه کربنات کلسیم خوراکی را تحت عنوان پرکننده ای تقویت شده میشناسند، این ماده قادر است تا در کنار دیگر پرکننده ها نظیر تیتانیوم دی اکسید و کربن اکتیو (کربن فعال) نیز مورد استفاده قرار گیرد.


قیاس کربنات کلسیم غذایی سنگین از چه ماده ای به دست می آید؟

کلسیم کربنات سنگین خوراکی از خرد شدن کلسیت حاصل میشود.


منابع دو نوع سبک و سنگین کربنات کلسیم

نوع سبک، از سنگ آهک به دست می آید که به منظور تولید آن، از روشی شیمیایی استفاده میکنند که آهک، دی اکسید کربن و کلسیم هیدروکسید از اجزای اصلی آن هستند. به جز آهک، از آب هم به منظور تهیه شیر آهک استفاده میکنند. کلسیم کلرید و سدیم کربنات، برای رسوب زدایی، خشک نمودن و خرد کردن در این روش حضور دارند.
نوع سنگین، با نام کلسیم طبیعی هم شناخته میشود و به روشی مکانیکی، از خرد کردن کلسیت طبیعی به طور مستقیم، گچ و سنگ مرمر حاصل میشود.

 

آیا در تراکم فله دو نوع سبک و سنگین کلسیم کربنات خوراکی، تفاوتی وجود دارد؟

بله. یکی از آشکارترین تفاوت های این دو مدل در میزان تراکم آنهاست. 


مقایسه کلسیم کربنات خوراکی سبک و سنگین از لحاظ رطوبت

میزان رطوبت کربنات کلسیم غذایی از نوع سبک، 0.3 الی 0.8  درصد است. البته لازم به ذکر است که در برخی مواقع، این مقدار در بعضی نوسانات پایدار نیست. کربنات کلسیم خوراکی از نوع سنگین نیز رطوبتی بین 0.2 تا 0.3 درصد را داراست بدین معنا که در رطوبت کم هم پایدار میباشد.

 

بررسی اندازه ذرات انواع کلسیم کربنات خوراکی

کلسیم کربنات غذایی از نوع سنگین به طور معمول اندازه ای بین 0.5 تا 45 میکرومتر دارند. باید در نظر داشت که این اندازه ها به علت تجهیزات مختلف خرد سازی و آسیاب با یکدیگر تفاوت دارند. اندازه این ذرات در نوع سبک کلسیم کربنات بین 0.5 الی 15 میکرومتر میباشد. علت این امر آن است که برای تهیه ذرات این ماده از اسپیندل استفاده میشود و تعیین نمودن اندازه دقیق مشکل خواهد بود، در نتیجه این اندازه ها یک محدوده را شامل میشوند. 

 

به چه دلیل گاها در بیسکویت ها با طعم ناخوشایند مواجه میشویم؟

به دلیل اینکه کلسیم کربنات سبک، واکنشی کامل با اکسید کلسیم نمیدهد، مزه آهک در آن باقی خواهد ماند. در نتیجه این امر، در صورتی که در محصولاتی مثل بیسکویت ها به منظور یک پرکننده اضافه شود، به شکل طعمی ناخوشایند ظاهر میشود. مضاف بر اینها، وجود بیش از حد اکسید کلسیم اضافی باقیمانده سبب میشود تا محصول نهایی در سیستم های مبتنی بر آب، قلیایی بوده و یا اینکه میزان PH آن به خوبی تنظیم نباشد که هر دوی این موارد منجر به تولید محصولی بی ثبات خواهند شد. حل این مشکل: لازم است تا به میزان کمی فسفریک اسید برای تنظیم مقدار PH در محدوده ای خاص، به محصول اضافه شود.


چگونگی تولید انواع کلسیم کربنات غذایی

کلسیم کربنات خوراکی در نوع سبک، از طریق سنتز شیمیایی به دست می آید. کلسیم کربنات از نوع سنگین نیز، از طریق پودر شدن آسیابی به دست می آید. 

 

عمده ترین تفاوت انواع کربنات کلسیم در چیست؟

تغییرات میزان PH، شکل ذرات و ظرافت آنها از عمده ترین تفاوت های میان کلسیم کربنات سبک و سنگین شناخته شده است.
 

 

نظرات

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب
تایید امنیتی

بازدید کننده گرامی؛

به دلیل تغییرات قیمت، از طریق این فرم از قیمت به روز محصول مطلع شوید.

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات