گلیسرول یک ترکیب ساده پلیول است.

گلیسرول در تمام لیپیدهای شناخته‌شده از جمله تری گلیسیرید یافت می‌شود و به‌طور گسترده‌ای در صنایع غذایی به‌عنوان یک شیرین‌کننده غذایی با ظاهر روغنی و همچنین در فرمولاسیون‌های دارویی استفاده می‌شود.

گلیسرول دارای سه گروه هیدروکسیل است که موجب حلالیت آن در آب و طبیعت هیدروسکوپی آن است.

گلیسرول با نام گلیسیرین هم شناخته میشود.

 

❇️فرمول شیمیایی: C3H5(OH)3

 

*شکل ظاهری: مایع غلیظ روغنی، بی‌بو، مایع چسبناک است که مزه شیرین و غیر سمی است.

 

♻️انواع گلیسیرین  :

 

گلیسیرین گیاهی، از روغن گیاهان ( روغن پالم ، استئارین پالم ، روغن هسته پالم ، روغن نارگیل ، روغن سویا ) در طی مراحل تولید استخراج می شوند.

 

گلیسیرین حیوانی : طی مراحل تولید صابون ، از محصولات حیوانی استخراج می شود ( کره حیوانی ).

 

گلیسیرین صنعتی : از نیشکر و یا شربت ذرت یا پرپلین Propolyene  ( از مشتقات نفت ) استخراج می شود. معمولا ازتصفیه شده این نوع در مصارف دارویی و غذایی مصرف میشود.

enlightenedخرید گلیسیرین دارویی و غذایی

❎کاربرد در صنایع غذایی

 

گلیسرول در غذاها و نوشیدنی‌ها به‌عنوان ، حلال و شیرین‌کننده غذایی عمل می‌کند و ممکن است به حفظ غذاها کمک کند. همچنین به‌عنوان پرکننده در غذاهای کم‌چرب تهیه‌شده (به‌عنوان‌مثال، کوکی‌ها) و به‌عنوان یک ماده ضعیف کننده در فیلرهای شیرین حاوی مشروبات الکلی در شکلات ها استفاده می‌شود

 

گلیسرول و آب برای حفظ انواع خاصی از برگ‌های گیاهی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 

 در محصولات غذایی به وفور استفاده می‌شود چرا که گلیسرول توسط آکادمی تغذیه و رژیم غذایی به‌عنوان یک کربوهیدرات دسته‌بندی شده است.

 

تعیین میزان کربوهیدرات غذایی ایالات‌متحده آمریکا (FDA) شامل تمام مواد مغذی کالری است که شامل پروتئین و چربی است.

 

گلیسرول دارای چگالی کالری شبیه قند است، اما دارای شاخص گلیسمی پایین و مسیر متابولیکی مختلف در بدن است، بنابراین برخی از طرفداران رژیم غذایی گلیسرول را به‌عنوان یک شیرین‌کننده سازگار با رژیم‌های کم کربوهیدرات قبول می‌کنند.

 

همچنین در هنگام استفاده از شیرین‌کننده‌های پلیول مانند اریتیتول و زایلیتول توصیه می‌شود که از گلیسیرین نیز به عنوان امولسیفایر و تعدیل کننده شیرینی استفاده شود.