امروزه استفاده از مواد نگهدارنده در صنایع غذایی یک امر مهم برای تولیدکنندگان مواد غذایی به شمار می رود. مواد نگهدارنده از اکسیده و فاسد شدن سریع مواد غذایی جلوگیری می کنند و طول مواد غذایی را افزایش می دهند. افزودن این مواد نگهدارنده به تولیدکنندگان در صنایع غذایی این امکان را می دهد تا بدون اینکه به ایمنی و یا کیفیت مواد غذایی آسیبی وارد شود، غذاها را در سراسر کشور و جهان توزیع کنند. چناچه تمایل دارید بیشتر درباره ی مواد نگهدارنده بدانید ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.
همچنین اگر میخواهید با سی ام سی (cmc) به عنوان یکی از غلظت دهنده های رایج در مواد غذایی آشنا شوید و قصد خرید آن را دارید میتوانید به لینک خرید سی ام سی مراجعه کنید.

5 بهترین مواد نگهدارنده در صنعت غذا 

  پروپیونات کلسیم

پروپیونات کلسیم یا مایکوبان به عنوان بهترین ماده نگهدارنده ی در صنعت غذا در دنیا با فرمول شیمیایی C6H10CaO است شناخته شده است. این ترکیب با جلوگیری از رشد باکتری ها و کپک زدگی در پخت نان و دیگر مواد پختنی کاربرد دارد. این ماده ی نگهدارنده به صورت پودر کریستالی سفید در بازار عرضه می شود و رنگ و بویی ضعیف دارد. پروپیونات کلسیم در دمای اتاق پایدار می ماند و رطوبت را به خود جذب می کند و با عوامل اکسید کننده قوی ناسازگار می باشد.
مهمترین کاربرد این ماده در نان، کیک و محصولات لبنی مانند کره، شیر خشک و پنیر است. پروپیونات کلسیم در غذای دام مانع از رشد کپک و میکروارگانیسم‌ ها می شود. این ترکیب علاوه بر خاصیت ضد باکتریالی که دارد، می تواند به عنوان یک منبع تغذیه نیز مفید باشد و در تامین کلسیم بدن برای دندان ها، عضلات، اعصاب و سلول ها کمک کننده باشد و به طور طبیعی باعث تقویت و نگهداری استخوان ها شود. این ماده ی معدنی برای افراد گیاه خوار نیز قابل استفاده است و طی تحقیقات نشان داده شده است که خوردن آن برای ایمنی بی خطر می باشد.

از دیگر بهترین نگهدارنده های روز دنیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سوربات پتاسیم

سوربات پتاسیم از یک ترکیب شیمیایی شامل هیدروکسید پتاسیم و اسید سوربیک تشکیل شده است. این ماده، دارای خاصیت ضد کپک می باشد و کاربردهای زیادی در مواد غذایی، نوشیدنی‌ها و محصولات آرایشی و بهداشتی دارد. سوربات پتاسیم را در بسیاری از مواد غذایی معروف کاربرد دارد. این ماده‌ی نگهدارنده‌، بدون بو و مزه است و به شکل گرانول یا پودری سفید رنگ در بازار عرضه می شود. سوربات پتاسیم ویژگی‌های یک مواد غذایی، مانند طعم، بو یا ظاهر آن‌ ها را تغییر نمی‌دهد و نکته‌ ی قابل توجه آن این است که در دمای اتاق، از بین نمی رود و به فعالیتش ادامه می‌دهد. این ماده در مواد غذایی گوناگونی مانند کمپوت ها، پنیر، ماست، گوشت، بستنی، نوشیدنی ها و میوه ی خشک شده استفاده می شود.

نیتریت سدیم

نیتریت سدیم یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی NaNO2 می باشد که به صورت پودر کریستالی سفید تا زرد رنگ در صنایع خوراکی وجود دارد. نیتریت سدیم یک نمک خوراکی می باشد که برای محفاظت از محصولات گوشتی مانند سوسیس، بیکن و کالباس بکار می ورد. علاوه بر آن رنگ گوشت را قرمز و تازه نگه می دارد. همچنین این ماده ی نگهدارنده یک آنتی اکسیدان مهم در مواد غذایی محسوب می شود و از اکسیداسیون لیپید که منجر به خشکی گوشت می شود جلوگیری می کند.

ناتامایسین

ناتامایسین یک ماده شیمیایی است که از ترکیب ماکرولید های پلی ان بدست می آید و خاصیت ضد کپک دارد. این ماده به طور ویژه به عنوان یک نگهدارنده ضد قارچ و کپک در محصولات مختلف غذایی مانند سوسیس، آب میوه، ماست و غیره به حساب می آید. ناتامایسین یک ماده نگهدارنده ی بی خطر برای انسان می باشد.

نایسین

نایسین به عنوان یک نگهدارنده طبیعی محسوب می شود زیرا توسط زیر گونه های لاکتوکوکوس لاکتیس تولید می شود. این ماده در صنایع غذایی کاربرد ضد میکروبی بسیار قوی و موثر بر روی انواع باکتری های گرم دارد. این ماده ی نگهدارنده در پنیر، انواع لبنیات پاستوریزه و سبزیجات کنسرو شده بیشترین استفاده را دارد. نایسین به تازگی در محصولات پخته شده ی داغ مانند، تخم مرغ مایع پاستوریزه و تولید پنیر طبیعی نیز مورد استفاده قرا می گیرد.