ثعلب چیست؟

ثعلب ماده تشکیل دهنده ی پودری است که از غده های ریشه ی خشک شده از ارکیده ها تهیه می شود که معمولا غده‌ ثعلب در اوایل‌ تابستان‌ می‌رسد. این گیاه که از خانواده ی ارکیده ها می باشد به تازگی بسیار کمیاب شده است و در جنوب اروپا و همچنین کشور ترکیه بیشترین رویش را دارد. دانه ی این گیاه جزو کوچکترین دانه های گیاهان جهان شناخته شده است.
ریشه این گیاه دارای پوسته‌های به رنگ صورتی است که درون آن ماده‌ سفید رنگی وجود دارد که با سایش آن را به صورت پودر در می آورند و از آن برای تولید ثعلب استفاده می‌شود. ثعلب حاوی مقدار زیادی نشاسته به نام باسورین است و طعم تند و تیز و شیرینی دارد. طبع ثعلب گرم و مرطوب است و داروی مفیدی برای درمان بیماری ها می باشد.
ثعلب به دلیل ویژگی‌ های منحصر به فرد و ارزش غذایی که در صنایع غذایی و دارویی دارد، در چند دهه اخیر مورد توجه تحقیقات زیادی قرار گرفته است. ثعلب دارای خواص و کاربردهای زیادی است که در ادامه ی مقاله به آن می پردازیم.


کابردهای ثعلب 


یکی از معروف ترین کاربردهای ثعلب، در صنایع غذایی است. همانطور که گفته شد ثعلب دارای مقدار زیادی نشاسته است و یک نوع غلظت دهنده است، که این موجب می شود تا از آن در تهیه بستنی بویژه بستنی سنتی ایرانی استفاده شود و به آن خواص کش دار شدن و طعم شیرینی می دهد. همچنین از آن به عنوان طعم دهنده ی غذایی در دسرها، پودینگ و مربا به کار می برند.
پودر ثعلب را به علت لعابی که دارد در تهیه چای و مایعات داغ به علت حالت لطیف و کرمی که به آن می دهد، استفاده می کنند. جالب است بدانید در ترکیه از ترکیب ثعلب با شیر داغ، دارچین و شکر یک نوشیدنی خوشمزه و محبوب تهیه می شود که سالپ(Salep)  نام دارد.

در کنار ثعلب، کربوکسی متیل سلولز یا همان سی ام سی (cmc) نیز یکی از غلظت دهنده های رایج در مواد غذایی می باشد. از نظر شکل ظاهری پودری سفید رنگ می باشد که در آب غلظت خوبی ایجاد میکند. اگر تمایل دارید با سی ام سی بیشتر آشنا شوید به لینک خرید سی ام سی مراجعه نمایید.

خواص ثعلب برای مو


درمان ریزش مو یکی از خواص ثعلب برای مو می باشد. در طب سنتی از پودر ثعلب به دلیل زیاد بودن مواد مغذی آن برای تقویت فولیکول ها و درمان ریزش مو استفاده می کنند. برای تهیه ماسک ثعلب برای ریزش مو باید مقداری پودر ثعلب را با روغن زیتون و گل سرخ ترکیب کنید و بر روی موی سر خود بمالید، اجازه دهید ۱۵ دقیقه روی سر بماند و سپس آن را بشویید.

خواص ثعلب برای نازایی 


از خواص ثعلب برای نازایی می توان از شیاف برگ ثعلب به همراه کمی زعفران و کمی مشک قبل از آمیزش جنسی را تعریف کرد. توجه داشته باشید اگر از ثعلب برای درمان نازایی استفاده می کنید باید بدانید که رعایت بهداشت فردی در این زمینه بسیار اهمیت دارد. زیرا ثعلب می تواند در مدت زمان کمی حجم باکتری های مضر در دهانه رحم را به شدت افزایش دهد. اگر بهداشت فردی را رعایت نکنید می تواند شما را با بیماری های جنسی بسیاری مواجه کند.

خواص ثعلب برای پوست صورت


جوان سازی پوست یکی از خواص ثعلب برای پوست می باشد. ثعلب با بازسازی سلول‌های پوستی موجب سفت‌ تر شدن پوست می شود و با رفع چین و چروک موجب جوان‌ سازی پوست صورت می‌شود. از دیگر خواص ثعلب برای پوست میتوان به رفع آکنه و جوش صورت اشاره کرد.

خواص ثعلب برای مردان


از خواص ثعلب برای مردان می توان به افزایش میل جنسی و تعداد اسپرم ها اشاره کرد. ثعلب قوای جنسی مردان را افزایش می دهد و باعث تقویت نیروی جنسی در زنان و بیشتر در مردان می شود. مصرف ثعلب به صورت پودر به افزایش تعداد اسپرم در مردان و تقویت آن مشکل زودانزالی را کاهش می دهد.

خواص ثعلب برای کودکان


 خواص ثعلب برای کودکان در بدن نقش حفاظتی دارد. در ثعلب ماده ای بنام موکوس وجود دارد و مانع از ورود میکروب ها و باکتری های مضر به بدن می شود. به همین علت برای کودکان بسیار مفید است. کودک شما می تواند با خوردن ثعلب اسهال و استفراغ خود را درمان کنید. همچنین خوردن شیر با ثعلب به قوای جسمانی کودک کمک می کند. اساتید معتقد هستند که خوردن ثعلب به همراه شیر در رشد کودکان تاثیر به سزایی دارد.

مضرات استفاده ی بیش از حد ثعلب


یکی از مضرات استفاده ی بیش از حد ثعلب سقط جنین می باشد زیرا ثعلب یک ماده ی قاعده آور است. همچنین مصرف بیش از اندازه ثعلب برای دهانه معده و برای افراد گرم مزاج مضر می باشد، زیرا موجب تضعیف دستگاه گوارش و دستگاه عصبی می‌ شود.