منو
Your Cart

مونو دی گلیسیرید خوراکی (GMS)

منو دی گلیسیرید
منو دی گلیسیرید
منو دی گلیسیرید
منو دی گلیسیرید
مونو دی گلیسیرید خوراکی (GMS)
مشخصات کلی
به انگلیسی90% Mono glyceride
خلوص99%+
شکل ظاهریپودر سفید رنگ
گریدFood Grade
برندFIC
کشور تولید کنندهچین
بسته بندیکیسه 25 کیلوگرمی
 • موجودی: موجود
 • مدل: 90%
فروخته شد: 0
125,000تومان
قیمت بدون مالیات: 125,000تومان

توضیحات

مونو دی گلیسیرید GMS 90%

 یكی از مهمترين امولسيفايرهای غذايی مونودی گليسیريدها هستند.این ترکیبات جزو امولسیفایرها می باشند. امولسیفایرها به دلایل متعددی مانند کمک به کنترل اندازه حبابها، بهبود مقاومت خمیر،بهبود نگهداری گاز و افزایش نرمی مغز نان ممکن است در ترکیب بهبود دهنده ها استفاده گردند. مونو و دی گلیسیریدها شامل مخلوط های حاوی مونو و دی استرهای روغنها و چربی های خوراکی یا اسیدهای چرب تشکیل دهنده چربی خوراکی میباشند. همچنین در آب غیر محلول میباشند و دارای عطرو بوی ملایمی می باشند.

(لیست مواد اولیه غذایی را در ببینید.)

 

خرید مونو دی گلیسیرید در بازار:

در بازار 2 نوع از این ماده وجود دارد:

 • مونو دی گلیسیرید 40 % که به این معنی است که 40% مونو و الباقی دی گلیسیرید است و در محصولات آرایشی کاربرد دارد.
 • مونو دی گلیسیرید 90% که حاوی 90% مونو و الباقی دی گلیسیرید است و در محصولات غذایی استفاده میشود.

خصوصیات کلی مونو دی گلیسیرید GMS 90%

فرمول شیمیایی: C21H42O4

شکل ظاهری: پودر سفید رنگ

شناسه غذایی: E471

خواص مونو دی گلیسیرید ها 

موجب کاهش چربی میشوند.

باعث بهبود کیفیت محصولات میگردند.

ماندگاری محصولات را افزایش میدهند.

کاربرد های مونو دی گلیسیرید

منو دی گلیسیرید به عنوان تقویت کننده خمیر، امولسیفایر، نرم کننده، پایدار کننده مواد فعال در سطح، بافت دهنده در محصولات نانوایی بکار می روند. كاربرد عمده آنها در نان- كيك هاي اسفنجی- مارگارين و بستنی می باشد. همانطور که گفته شد  بيشترين كاربرد آنها در صنعت نانوايی است. به طور كلی 60 درصد از مونو گليسريدها در صنعت نان استفاده می شوند كه 40% در نان و 20% در كيك های اسفنجی به كار می رود.

علاوه بر اینها، مونو دی گلیسیرید های خوراکی که در صنایع غذایی مورد استفاده قرار میگیرند، تولید آنها غالبا از روغن های گیاهی مثل سویاست، اما گاهی اوقات در تهیه آنها از چربی های حیوانی هم استفاده میشود، به این خاطر اینکه از هر منبعی که اسید های چرب حاصل شود، از دیدگاه شیمیایی یکسان هستند.

کدام مواد غذایی حاوی مونو دی گلیسیرید هستند؟

 • سس مایونز
 • بستنی
 • نان
 • مارگارین
 • آب‌نبات و آدامس
 • وعده‌های غذایی یخ‌زده
 • برخی از گوشت‌های فرآوری‌شده، به خصوص سوسیس و نان گوشتی
 • کالاهای پخته‌ شده مانند کوکی‌ها، کیک‌ها، بیسکویت‌ها

مونو گلیسیرید در پنیر پروسس شده

استفاده از این ماده در پنیر باعث بهبود رفتار ذوبی پنیر میشود. همچنین به کنترل بافت پنیر کمک میکند و موجب پخش شدن به طور یکنواخت چربی در سطح پنیر میگردد. پلاستیسیته ی پنیر را بهبود میبخشد و با باند کردن پنیر، ماندگی آن را افزایش میدهد.

 

مقایسه ی مونو دی گلیسرید ها با دی گلیسریدها

مونو دی  گلیسیریدها حاوی یک مولکول اسید چرب در ساختار خود میباشند و دی گلیسیریدها محتوی دو زنجیره اسید چرب هستند.

 

طبقه بندی مونو دی گلیسیریدها

همانگونه که اشاره کردیم، مونو دی گلیسیریدها در دسته ی اسیدهای چرب جای میگیرند، و موادی هستند که جزو افزودنی های غذایی محسوب میشوند.

 

منابع طبیعی مونو دی گلیسیریدها

به طور بالقوه و طبیعی، این ترکیب را میتوان در گونه های متفاوت دانه های روغنی پیدا کرد. غلظت این ترکیب در این دانه ها به طور طبیعی، به میزان کم است.

 

چگونگی تولید صنعتی مونو دی گلیسیرید

در روش تولید این ماده به شکل صنعتی، با انجام واکنش گلیسرولیز میان تری گلیسیرید ها (چربی ها / روغن ها) و گلیسرول، به ماده مورد نظر دست پیدا میکنند.

 

از کدام مواد اولیه برای تهیه و فروش مونو دی گلیسیرید استفاده میشود؟

مواد اولیه ای که برای حضور در واکنش ذکر شده به منظور تهیه مونو دی گلیسیرید مورد استفاده قرار میگیرند، میتوانند چربی ، روغن های گیاهی یا حیوانی باشند.

 

مونو دی گلیسیرید در صنعت غذا

به طور عمده، آن دسته از مونو دی گلیسیرید هایی که در محصولات خوراکی استفاده میشوند را از روغن های گیاهی نظیر سویا تهیه میکنند، اگرچه که گاها برای انجام اینکار از چربی های حیوانی نیز بهره گرفته میشود. به طور کلی به دلیل اینکه اسیدهای چرب را از هر منبعی که به دست آورند، از لحاظ شیمیایی ساختار یکسانی خواهند داشت، استفاده از چربی های حیوانی نیز مساله ای نخواهد داشت.

شناخت دیگر مواد اولیه جهت تولید و فروش مونو دی گلیسیرید

پیشتر گفتیم که برای تولید این ماده هم میتوانیم از چربی های گیاهی و هم چربی های حیوانی به دلیل ساختار شیمیایی یکسان، استفاده کنیم. این مواد اولیه شامل: سویا و آفتابگردان، پنبه، کلزا، روغن نخل و یا روغن نارگیل میشود.

 

فرایند تولید

در پروسه تولید، از یک کاتالیزور قلیایی با درجه حرارت بالا استفاده میشود، که به منظور تولید و تهیه ترکیبی مونو ، دی- و تری گلیسیریدها و گلیسرول به مقدار کم میباشد.

 

چرا مونو دی گلیسیرید را به عنوان افزودنی مفید میشناسند؟

منو دی گلیسیرید ها به عنوان مواد افزودنی مفید شناخته شده اند. دلیل این امر آن است که به مخلوط شدن روغن ها و چربی ها  آب کمک می نمایند. با توجه به بااین عملکرد، قادرند تا هم باعث بهبود قوام غذاها و بافت آنها گردند و هم ماندگاری محصولات را افزایش دهند.

 

مونو دی گلیسیرید به شکل مایع در بازار وجود دارد یا پودری؟

مونو دی گلیسیرید به شکل پودری نسبت به نوع مایع آن در بازار رایج تر است. به علت آسانی از تعیین مقدار دوز مصرفی، در نانوایی شکل پودری آن  مورد استفاده قرار میگیرد.

حالت مایع این ماده به منظوری اسپری کردن در ظروف و یا محفظه های پخت و پز کاربرد دارد.

 

آشنایی با شکل هیدراته مونو دی گلیسرید ها

اگر حالت ذوب شده ی این نوع را به آب با نسبت های خاص به منظور ایجاد فاز مورد نظر اضافه کنند، پس از خنک شدن، مولکول های آب در ساختار مونوگلیسرید به دام خواهند افتاد و سبب افزایش مساحت سطحی آن میگردند.

 

مونوگلیسیرید تقطیر شده

اگر این ماده در دمای اتاق به حالت جامد وجود داشته باشد، میتوان آن را به شکل پودر، ورقه و یا پاستیل عرضه کرد. فرم های پاستیل یا ورقه ای بیشتر برای مواردی کاربرد دارند که امولسیفایر در روغن ذوب شود نه اینکه به شکل مستقیم به ظرف اضافه گردد. تولید مارگارین را به عنوان نمونه ای از این مورد میتوان در نظر گرفت.

 

مونو دی گلیسیرید اولین بار در چه محصولی استفاده شد؟

جالب است بدانیم که این ماده برای نخستین بار، در تهیه مارگارین برای تولید شیرینی مورد استفاده قرار گرفت که هدف از به کارگیری آن برای بهبود کیفیت بافت این محصول بود. استفاده از مونو دی گلیسیرید موجب میشود تا محصولات بافتی پنبه ای و نرم به خود بگیرند و وزن مخصوص آنها نیز افزایش یابد.


بررسی ایمنی و خرید مونو دی گلیسیرید

در ابتدای امر باید بدانیم که چربی های ترانس در صورتی که بیش از حد مصرف شوند باعث بروز مشکلاتی مانند ابتلا به بیماری های قلبی، افزایش کلسترول، آلزایمر، دیابت نوع 2 و یا سکته مغزی در افراد میشوند. با تغییر روغن از نوع جامد به نوع مایع، سبب افزایش طول عمر محصول نهایی شده و در کنار آن، طعم و مزه غذاها را هم تثبیت می نماید.
میتوان از مونو دی گلیسیرید به عنوان گزینه ای مناسب به منظور تهیه و تولید محصولات غذایی سالم تر و ایمن از دیدگاه چربی ترانس، استفاده نمود، به دلیل اینکه اینگونه ترکیبات، اسید های چرب ترانس را درون خود ندارند.
 

سازمان غذای و داروی آمریکا یا همان FDA، در سال 2016 از تمامی تولید کنندگان صنایع غذایی درخواست کرد تا میزان چربی ترانس محصولات غذایی را بر روی برچسب آنها درج نمایند. این قانون، فقط در مورد لیپیدهایی مانند تری گلیسیریدها اجرایی شده است اما برای  امولسیفایرهایی مانند مونو دی گلیسیریدها کاربردی ندارد. در نتیجه، از آنجایی که این امکان وجود دارد که در مونو دی گلیسیرید ها اسید چرب ترانس وجود داشته باشد و محتوی اسیدهای چرب ترانس ناشی از مونو و دی گلیسیرید باشند، در حالی که میزان درصد چربی ترانس یک محصول غذایی، صفر منظور شده باشد. 
با توجه به موارد توضیح داده شده، اگر افرادی قصد اجتناب از مصرف و خرید مونو دی گلیسیریدها را دارند، آسانترین راه این است که خودشان غذایشان را تهیه نمایند.


آیا گیاهخواران هم میتوانند از مونو دی گلیسیرید GMS 90% استفاده نمایند؟

بالاتر اشاره کردیم که منبع این ماده می تواند گیاهی یا حیوانی باشد. بنابراین به دلیل اینکه مشخص نیست که از کدام یک از این منابع جهت تولید این ماده بهره گرفته شده است، بهتر است که افراد گیاهخوار از آن استفاده نکنند.


رنج قوام مونو دی گلیسیرید چگونه است؟

قوام این امولسیفایر، از حالت مایع آن که رنگ زرد دارد تا محصولی کاملا سفت و جامد متفاوت است.
دوز مصرف مونو دی گلیسیرید
استفاده از این ماده در نان موجب کاهش چسبندگی خمیر نان میگردد و حتی کیفیت نانی سنتی مثل نان سنگک را نیز افزایش میدهد. میزان مصرف آن بین 0.05 تا 0.5 درصد میباشد.


بررسی تاثیرات خرید مونو دی گلیسیرید در محصولات غذایی

در حلوا شکری مانع از دو فاز شدن محصول میشود.
بافت آدامس را نرم کرده و باعث میشود تا راحت تر جویده شود.
در پنیر پیتزا، بافت را بهبود داده و چربی را در آن پخش میکند و نهایتا باعث میشود تا ذوب شدن پنیر بهتر و راحت تر گردد.
کاربرد این ماده در کیک های اسفنجی، بستنی و مارگارین، در بخش های بالا ذکر شده است.


 
 خرید مونو و دی گلیسیرید جی ام اس 90% و تثبیت برخی محصولات غذایی

برخی از محصولات غذایی نظیر سس مایونز، خامه های قهوه ای و کره بادام زمینی در صورتی که در طول زمان مورد استفاده قرار نگیرند، از یکدیگر جدا خواهند شد. اینجاست که مونو دی گلیسیرید وارد عمل شده و مانع بروز چنین مشکلی میشود.


تجزیه نشاسته و مونو دی گلیسیرید

بهتر است تا با ذکر نمونه ای خاص این مسئله را بررسی نمائیم. وقتی که از این ماده در محصولی مانند کیک و یا نان بهره گرفته میشود، باعث میشود تا تجزیه نشاسته به کندی صورت گیرد که در این صورت، مولکولهای نشاسته تمایل کمتری نسبت به حفظ آب خواهند داشت. در نتیجه، آب ناگزیر میشود تا از ماتریس ژله ای محصولات پخته شده خارج گردد و اینگونه است که ماندگاری محصولات افزایش پیدا میکند.


بررسی تاثیر مونو و دی گلیسیرید بر روی پروتئین گلوتن

هنگامی که خمیر نان تشکیل می گردد، پروتئین گلوتن، شبکه ای که حالت الاستیکی دارد را به منظور به دام انداختن گازها در بافت خمیر، به وجود می آورد. همین فرایند، موجب افزایش حجم خمیر میشود. وقتی که از مونو دی گلیسیرید در محصولات استفاده گردد، شبکه گلوتنی ایجاد شده بهبود یافته و در نهایت کیفیت محصول نهایی نیز بالاتر خواهد رفت.


تاثیر خرید مونو دی گلیسیرید بر روی سوسیس و گوشت

به علت این که این ماده با استفاده از چربی تهیه میشود، بنابراین قادر است تا بر مقدار چربی که در فرمولاسیون محصولات خوراکی وجود دارند، تاثیر بگذارد، بدین ترتیب که مثلا زمانیکه به مارگارین افزوده میشود، مواد اولیه این محصول را امولسیون میکند و سبب تغییر کریستال های آن میشود. به عنوان مثال دیگر، استفاده از آن در سوسیس و گوشت همراه با استرهای سیتریک اسید، میتواند تا به پخش بهتر چربی در آنها و نیز بهبود امولسیفایر کمک قابل توجهی نماید.


نام دیگر این ماده:

گلیسیرین مونو استئارات (جی ام اس)
 

خرید مونو دی گلیسرید خوراکی

بهترین کیفیت این محصول در گرید خوراکی را از شرکت آرتین تجارت اکسیر بخواهید. به منظور استعلام قیمت مونو دی گلیسیرید و دریافت آنالیز با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید. این محصول، محصول کشور چین است و در کیسه های 25 کیلو گرمی در انبار موجود است.

فروش مونو دی گلیسیرید غذایی

مجموعه بازار نانو تامین کننده ی مواد اولیه غذایی، دارویی و نانو مواد آماده است تا محصولات خود را با قیمت هایی رقابتی و کیفیتی مورد رضایت مشتریان عرضه کند.

نظرات

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب
تایید امنیتی

بازدید کننده گرامی؛

به دلیل تغییرات قیمت، از طریق این فرم از قیمت به روز محصول مطلع شوید.

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات