منو
Your Cart

بنزوات سدیم

بنزوات سدیم
بنزوات سدیم
مشخصات کلی
به انگلیسیSodium Benzoate
خلوص99 %
شکل ظاهریپودر سفید کریستالی
گریدUSP / BP
برند
کشور تولید کنندهچین
بسته بندیکیسه 25 کیلوگرمی
  • موجودی: موجود
  • مدل: -
  • وزن: 25.00kg
فروخته شد: 0
195,000تومان
قیمت بدون مالیات: 195,000تومان

توضیحات

بنزوات سدیم

 بنزوات سدیم، نمک سدیم است که معمولا به عنوان ماده ای از دسته نگهدارنده ها استفاده می شود، اما همچنین می تواند به طور طبیعی در برخی مواد غذایی رخ  دهد. این ماده محلول در آب است. بنزوات سدیم به عنوان یک نگهدارنده باکتریواستاتیک و قارچ انداز عمل می کند. یعنی باکتری ها یا قارچ های موجود را از بین نمی برد اما از رشد و تولید مثل آنها جلوگیری می کند. برای محصولاتی که پاستوریزه یا استریل میشوند، برای جلوگیری از آلودگی کافی است.

وقتی این ماده با آب ترکیب شود، بنزوئیک اسید تولید می‌شود. بنزوئیک اسید نوعی ماده نگهدارنده جهت محافظت از مواد غذایی است.

 

خصوصیات کلی بنزوات سدیم

فرمول شیمیایی: NaC6H5CO2

شکل ظاهری: پودر سفید کریستالی

شناسه غذایی: E211

میزان دوز مصرفی روزانه: مصرف روزانه 0.5 گرم از این ماده  برای انسان بی خطر است.

 

خرید بنزوات سدیم

 

کاربرد های بنزوات سدیم

بنزوات سدیم به دلیل ویژگی های ضد میکروبی و طعم، در انواع مختلفی از محصولات استفاده شده است. این ماده پرمصرف ترین ماده نگهدارنده مواد غذایی در جهان است که هم در محصولات غذایی و هم در محصولات نوشابه گنجانده می شود. در مارگارین، سالسا، ترشی، مربا و ژله استفاده می شود. تقریباً هر نوشابه غیر رژیمی حاوی بنزوات سدیم است. این ماده همچنین در محصولات مراقبت شخصی مانند خمیردندان ، پاک کننده های مواد زائد و دهانشویه ها استفاده می شود.

 

آیا سدیم بنزوات دارای کاربرد درمانی است؟

استفاده از این ماده موجب کاهش سطح مواد زائد آمونیاک در خون میشود. مثلا افرادی که از بیماری کبدی رنج میبرند و یا اختلالات ارثی چرخه اوره دارند (منظور وضعیتی است که باعث دفع آمونیاک از طریق ادرار میشود).

دیگر کاربرد‌ های درمانی بنزوات سدیم را در این مقاله بخوانید.

PH مناسب برای عملکرد سدیم بنزوات

برای اینکه بخواهیم سدیم بنزوات، عملکرد مناسبی داشته باشد، PH آن باید بین 3 تا 6 باشد. همین دلیل، استفاده از این ماده در محصولات اسیدی مناسب است. سدیم بنزوات به عنوان یک نگهدارنده در ph اسیدی عملکردی مشابه با سوربات پتاسیم دارد.

 

خرید بنزوات سدیم

 

دیگر ویژگی های سدیم بنزوات

ترکیب سدیم بنزوات به شکل پودر کریستالی سفید و یا گرانول سفید رنگ است که در آب هم حل میشود و میزان حلالیت آن 1g/2ml at 25 °C میباشد. در دمای بالاتر از 450 درجه سانتی گراد و زیر 475 درجه سانتی گراد نقطه جوش دارد. در دمای 436 درجه سانتی گراد به نقطه جوش خود می رسد. این ترکیب دارای چگالی 1.50 g/cu cm میباشد.

ایمنی خرید و فروش سدیم بنزوات

بر طبق مطالعات و تحقیقات گسترده ای که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده در راستای بررسی ایمنی سدیم بنزوات صورت گرفته است، FDA اعلام کرده است که این ترکیب با توجه به مقادیری که در رژیم های غذایی مورد استفاده قرار میگیرد، بی ضرر خواهد بود. باید دقت داشت که این ماده در صنعت غذا کاربرد فراوانی دارد و قیمت خرید و فروش سدیم بنزوات در بازار با توجه به کیفیتی که دارد و همچنین بسته بندی آن فرق دارد.

مصارف دیگر بنزوات سدیم

گفتیم که این ماده در خوراکی ها کاربرد وسیعی دارد. علاوه بر کاربرد در صنایع غذایی از دیگر کاربرد های این ترکیب میتوان به وجود آن در خمیر دندان ها و دستمال های مرطوب کودکان اشاره نمود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در خنک کننده های موتور اتومبیل هم به منظور ممانعت از خوردگی، از این ماده استفاده میشود.
خاصیت ضد قارچی و نگهدارندگی این ماده سبب شده است تا در شوینده های سرویس بهداشتی ، پاک کننده های مبلمان، ژلهای شوینده ماشین های ظرفشویی، پاک کننده های ماشین ظرفشویی و محصولاتی که فرش را تمیز میکنند، مورد استفاده قرار گیرد.
 

سدیم بنزوات و محصولات اسیدی

از این ماده نباید در برخی از محصولات اسیدی استفاده شود. علت این امر آن است که احتمال اینکه این ترکیب با مواد اسیدی ترکیب شده و ترکیباتی را که برای سلامتی انسان مضر هستند ایجاد نمایند. این ترکیبات سمی نیستند و موجب تحریک بافت ها نخواهند شد.

 

سدیم بنزوات چگونه عمل میکند؟

مکانیسم اثر این ترکیب در ابتدا با جذب بنزوئیک اسید سلول شروع میگردد. در صورتی که PH داخل سلول به عدد 5 و یا کمتر از آن برسد، تخمیر بی هوازی گلوکز به وسیله فسفوفروکتوکیناز به میزان بسیار زیادی کم میشود که در نتیجه، از رشد و بقای میکروارگانیسم هایی که موجب فساد غذا میشود، جلوگیری به عمل می آید.

 

خرید بنزوات سدیم

نحوه تولید سدیم بنزوات

همانطور که میدانیم، سدیم بنزوات نمک سدیم است و این ترکیب در زمان واکنش بنزوئیک اسید با سدیم هیدروکسید حاصل میشود. در واقع این واکنش، یک واکنش اسید- باز میباشد و آب و سدیم بنزوات از آن حاصل می گردند.

 

آیا ترکیبات دیگری از سدیم وجود دارند؟

پاسخ به این سوال بله است. سایر ترکیباتی که از این ماده به دست می آیند نام هایی از قبیل بوراکس یا سدیم بورات، سودا یا سدیم کربنات دارند. اغلب پیش می آید که این مواد با سدیم بنزوات اشتباه گرفته میشوند ولی نکته مهم و قابل توجه این است که این ترکیبات به طور کلی مواد شیمیایی کاملا متمایز و متفاوت از یکدیگر هستند.

سودا که نام های دیگرش جوش شیرین و سدیم بی کربنات است، نمکی از کربنیک اسید میباشد. بوراکس نیز، نمک بوریک اسید است که در ترکیباتش حاوی بور میباشد. این دو گزینه معمولا تحت عنوان افزودنی غذایی مورد استفاده قرار می گیرند و علت این امر آن است که به اندازه ای که بنزوات سدیم ایمن است، این دو ماده ایمن نیستند.

 

دوز مصرفی بنزوات سدیم

طبق نظر سازمان غذا و داروی آمریکا، غلظت این ماده به عنوان یک نگهدارنده بایستی تا 0.1 درصد نسبت به وزن ماده غذایی باشد. در محصولاتی که حیوانات از آنها استفاده میکنند تا مقدار 1 درصد هم مجاز شناخته شده است. جالب است بدانیم که در انگلستان به جای این ماده در نوشیدنی های غیر الکلی، از سوربات پتاسیم استفاده میکنند.

 

دیگر کاربردهای خرید بنزوات سدیم

حتما تا به حال برخی از مواد آتش بازی را مشاهده کرده اید که در هنگام احتراق دارای صدایی مانند سوت هستند. ترکیب بنزوات سدیم به عنوان سوختی در این مواد مورد استفاده قرار میگیرد که در هنگام فشرده شدن و سوختن، این صدای سوت را ایجاد میکند. همچنین این ماده در پردازش عکس تحت عنوان یک تثبیت کننده قابل استفاده است و به منظور بهبود بخشی به مقاومت بعضی از انواع پلاستیک ها از سدیم بنزوات استفاده میکنند.

 

عوارض جانبی استفاده از بنزوات سدیم

مانند هر ماده دیگری، بنزوات سدیم هم در حالیکه مزایای مخصوص به خود را دارد، میتواند باعث بروز عوارض جانبی هم بشود. از جمله این عوارض عبارتند از: دردهای شکمی، ایجاد حالت تهوع و استفراغ. همچنین، این امکان وجود دارد که مصرف این ماده دوزهای دارویی باعث شود تا بدن فرد خالی از اسید آمینه ی کارنیتین که نقش به سزایی در تولید انرژی دارد، شود. بنابراین، احتمال اینکه لازم باشد تا فردی که از داروهای حاوی این ماده استفاده میکند، مصرف مکمل کارنیتین را در رژیم غذایی خود قرار دهد، وجود دارد. با توجه به موارد ذکر شده، پزشکان داروی بنزوات سدیم را در دوزهایی که به دقت کنترل شده اند و با نظارتی مداوم، تجویز مینمایند.

 

آیا سدیم بنزوات بر روی محیط زیست تاثیری دارد؟

طبق نظر EPA این ماده به طور تقریبی با محیط زیست سازگاری دارد و FDA هم این ماده را به عنوان ماده ای بی خطر در نظر گرفته است. 

 

خطرات بنزوات سدیم

اگر این ماده با اسکوربیک اسید موجود در نوشابه های گازدار ترکیب شود، منجر به تولید بنزن میگردد که یک سرطان زای قوی است. گزارشات انستیتوی ملی ایمنی و بهداشت شغلی، نشان میدهد که استشمام این ترکیب میتواند سبب ایجاد سرفه شود. امکان دارد که در هنگام تماس با چشم باعث قرمزی آن شود و در اثر تماس با پوست نیز میتواند باعث بروز بثورات برگشت پذیر گردد. با توجه به این موارد، در اقدامات محافظت از پوست و چشم و همچنین جلوگیری از استنشاق مستقیم این ماده، کوتاهی نکنید.
 

خرید بنزوات سدیم

شرکت آرتین تجارت اکسیر، تامین کننده مواد اولیه شیمیایی، مواد اولیه غذایی، دارویی و نانو مواد آماده ی دریافت سفارشات شما عزیزان میباشد. این کالا در بسته بندی های 25 کیلوگرمی محصول کشور چین موجود میباشد.

 

فروش سدیم بنزوات

مشتریان عزیز میتوانند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سدیم بنزوات و همچنین دریافت آنالیز آن با مجموعه ما تماس حاصل فرمایند.

 

آنالیز سدیم بنزوات

انالیز بنزوات سدیم

 

قیمت سدیم بنزوات

به منظور جلب رضایت مشتریان، فروشگاه اینترنتی بازار نانو کوشیده است تا کالایی با کیفیت را با قیمتی مناسب تقدیم حضور شما عزیزان کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سدیم بنزوات، با ما در تماس باشید.

این نگهدارنده، ترکیبی است که طیف گسترده ای از کاربردها را در صنایع غذایی شامل میشود. با توجه به این مطلب، بایستی حتما در هنگام تهیه این محصول، از اصالت و کیفیت کالا اطمینان کافی را داشته باشید. شرکت آرتین تجارت اکسیر با سالها تجربه در زمینه تامین مواد اولیه غذایی و دارویی، اولویت خود را ارائه ای محصولی با کیفیت همراه با آنالیز قرار داده است. 

نظرات

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب
تایید امنیتی

بازدید کننده گرامی؛

به دلیل تغییرات قیمت، از طریق این فرم از قیمت به روز محصول مطلع شوید.

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات