دکستروز نام نوعی قند ساده (یک منوساکارید) است که از ذرت به دست می آید و از نظر ساختار شیمیایی با ساختار گلوکز یکسان است.

با مصرف کربوهیدرات بدن آن را به مولکول های گلوکز مجزا تقسیم  می کند تا بتواند برای تولید ATP آن ها را به سلول انتقال دهد. به همین دلیل بسیاری از ورزشکاران و بدنسازان از دکستروز استفاده می کنند زیرا دکستروز باعث افزایش سریع انسولین شده و در نتیجه فاقد ارزش غذایی است.

 

دکستروز در بدنسازی

 

انواع دکستروز

1- دکستروز خشک: دکستروز بدون آب از نشاسته ذرت گرفته شده است و مانند شکر مزه شیرینی دارد اما در مقایسه با شکر تولید شده از نیشکر حدود 20 درصد شیرینی کمتری دارد. دکستروز خشک به صورت کریستالی می باشد.

از دکستروز خشک به وفور در مکمل های غذایی و به عنوان شیرین کننده در تولید محصولات غذایی استفاده می شود. همچنین در داروسازی، خوراک دام و صنایع نوشیدنی بسیار پرکاربرد می باشد.

 

برای خرید دکستروز خشک (آنهیدروز) بر روی قسمت آبی رنگ کلیک کنید.

 

2- دکستروز مایع: دکستروز مایع از طریق وریدی به بدن منتقل می شود تا بتواند جایگزین مایعات از دست رفته بدن شود.

دکستروز مایع برای قندخون پایین و همچنین شوک انسولین (کم آب شدن بدن) استفاده می شود.

دکستروز مایع برای بیمارانی که به هر دلیل قادر به خوردن دارو نمی باشند، استفاده می شود و به عنوان رقیق کننده در دارو های تزریقی استفاده می شود.

 

برای خرید دکستروز آبدار (مونوهیدرات) کلیک کنید.

 

کاربرد دکستروز در صنایع غذایی

از دکستروز به عنوان شیرین کننده خصوصا در مواد پخته شده استفاده می کنند. علاوه برخاصیت شیرین کنندگی، دکستروز به خنثی کردن طعم مواد غذایی که بسیار تند یا شور هستند نیزکمک می کند. برخی از شرکت ها برای افزایش دادن  shelf life(مدت زمان ماندگاری) به مواد غذایی دکستروز اضافه می کنند، پس مواد غذایی بسته بندی شده نیز ممکن است حاوی دکستروز باشند.

 

سایر کاربردهای دکستروز

علاوه برکاربرد های غذایی ذکر شده، دکستروز در محصولات مراقبتی پوست و مو، خوراک حیوانات و لوازم آرایش نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

دکستروز در بدن سازی

معمولا ورزشکاران و بدن سازان از دکستروز به منظور افزایش دادن قدرت و حجم دادن عضلاتشان استفاده می کنند.

دکستروز همان گلوکز خالصی می باشد که بعد از ورزش نیازی به هضم شدن ندارد و بلافاصله وارد خون شده و به سرعت جذب عضله هایی که به گلوکز نیاز دارند، می شود.

سپس گلیکوژن های از دست رفته را جبران می کند که این کار باعث تامین گلوکز ماهیچه ها می شود و به این صورت عضلات افزایش می یابند.

 

خرید دکستروز در بدن سازی

 

کاربرد های پزشکی دکستروز

دکستروز برای درمان افت قندخون و کم آبی بدن استفاده می شود.

ازعلائم افت قند خون می توان به هذیان گویی، ضعف، لرز و تعریق اشاره کرد که برای درمان آن می توان از قرص ها یا ژل های دکستروز استفاده کرد.

 

عوارض جانبی دکستروز

مصرف دکتسروز بی خطر است اما احتمال عوارض جانبی وجود دارد. از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- تنفس سریع و پی در پی

2- تشنگی بیش از حد

3- اسهال

4- آب آوردن ریه

5- گیجی

6- از دست دادن هوشیاری

افرادی با قند خون بالا، تورم در پاها و بازوها، افراد مبتلا به ورم ریه و افرادی که سطح پتاسیم در خون آن ها پایین است، نباید دکستروز مصرف کنند.

افرادی نیز که از دکستروز استفاده می کنند باید به قند خون خود دقت کنند و آن را کنترل کنند (علائم قندخون بالا عبارتند از: تشنگی، بوی شیرین در تنفس، تکرر ادرار، اسهال و استفراغ، ناراحتی معده و تنگی نفس)

 

مصرف دکستروز در کودکان

برای کودکان مبتلا به هیپوگلیسمی (افت قندخون) از دکستروز داخل وریدی استفاده می کنند. درمان کودکان و نوزادان مبتلا به این بیماری بسیار ضروری است و باید سریعا درمان شود، زیرا این وضعیت باعث آسیب عصبی درآن ها می شود. همچنین، برای درمان می توان دکستروز را به وصورت خوراکی به کودکان خوراند.

در مورد هیپوگلیسمی نوزادان هم می توان مقادیرکمی از ژل دکستروز را به غذای آن ها اضافه کرد. نوزادان نارس در معرض هیپوگلیسمی هستند.

در نهایت باید گفت از دکستروز می توان به عنوان یک درمان ساده هیپوگلیسمی برای هر رده سنی از بیماران کمک گرفت.

مصرف طولانی مدت دکستروز بی خطر است اما در هر صورت دکستروز هم عوارض خاص خودش را دارد و باید در مصرف آن دقت کرد.

اگر در منزل ژل ها و قرص های دارای دکستروز نگهداری می کنید، آن ها را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

 

شرکت بازرگانی آرتین تجارت اکسیر در راستای بهبود فعالیت های صنایع غذایی کشور با ارائه بهترین مواد اولیه صنایع غذایی طبق مجوز های بهداشتی خوراکی و باقیمت هایی بسیار مناسب، تلاش نموده تا نقش خود را در توسعه هرچه بهتر و هموار نمودن مسیر این صنایع ایفا نماید. در این شرکت وارد کننده مواد اولیه غذایی، انواع دکستروز های بدنسازی در بسته بندی های مختلف و متناسب با نیاز صنعت غذا در کشور به صورت عمده ارائه می گردد و مشتریان گرامی می توانند با مشاورین ما در سایت اینترنتی بازار نانو تماس حاصل نمایند و ضمن دریافت راهنمایی های لازم، اقدام به ثبت سفارشات خود نمایند. تامین و تحویل به موقع سفارشات از تعهدات این شرکت در قبال کسب رضایت مشتریان گرامی می باشد.