امولسیفایر در صنایع غذایی


امولسیفایرها افزودنی‌های غذایی هستند که برای کمک به مخلوط کردن دو ماده که معمولاً هنگام ترکیب شدن از هم جدا می‌شوند (مانند روغن و آب) استفاده می‌شوند. امولسیفایرها یک انتهای آب دوست (آب دوست) و یک انتهای روغن دوست (آب گریز) دارند. به همین خاطر امولسیفایر برای ایجاد یک ترکیب ماندگار و با کیفیت در مواد غذایی بسیار کاربرد دارد. امولسیفایر در صنایع غذایی، دارویی و آرایشی و بهداشتی کاربرد بسیاری دارد. از امولسیفایرها در تامین مواد غذایی همچون شیر، سس مایونز، بستنی، خمیر کیک، کره بادام زمینی، مارگارین و سیب‌زمینی پوره شده استفاده می شود.
اگر علاقه دارید درباره ی بهترین امولسیفایرها در صنعت غذایی بدانید حتما ما را تا پایان مطلب همراهی کنید.

بهترین امولسیفایرها در صنعت غذا

یکی از بهترین امولسیفایر ها در صنعت غذا كربوكسی متيل سلولز یا سی ام سی (CMC) می باشد که در آب گرم و سرد به راحتی حل می شود. به شکل پودر است و یک ترکیب بی بو و بی رنگ شناخته می شود. CMC از پر استفاده ترین ترکیبات غلظت دهنده می باشد و علاوه بر آن به چسبندگی مواد غذایی نیز کمک می کند. کربوکسی متیل سلولز مقاومت بستنی را در برابر ذوب شدن افزایش می‌دهد. در پخت نان، کیک و بیسکوییت می تواند چربی را بطور یکنواخت در سطح آنها پخش کند. به همین علت به روغن کمتری برای پخت نیاز می شود. در نوشیدنی های حاوی چربی و لبنیات، از هم گسیستگی بین چربی و آب را کاهش می‌دهد. شما همراهان گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از خرید سی ام سی (CMC) به لینک مربوطه مراجعه کنید.

کاراگینان

کاراگینان (Carrageenan) یک پلی ساکارید سولفاته خطی است. این ترکیب یک محصول گیاهی می باشد که از جلبک دریایی قرمز به دست می‌آید. این ماده برای غلظت دادن مناسب و امولسیون در غذاها و نوشیدنی‌ها مورد استفاده قرار می گیرد و به حفظ شکل و ظاهر مواد غذایی کمک می کند. کاراگینان بدلیل تشکیل ژل در مواد غذایی به عنوان جایگزین ژلاتین شناخته شده است و طیف وسیعی از بافت های، منسجم نرم تا الاستیک قوی را میسازد. این ترکیب در تهیه خامه، دسر، بستنی، ژله کاربرد ویژه ای دارد. همچنین در کالباس و سوسیس کم کالری نیز استفاده می گردد.

گلیسیرین: یکی دیگر از بهترین امولسیفایر ها در صنعت غذا گلیسیرین می باشد. حتما با گلیسیرین خوراکی آشنایی دارید که امروزه کاربرد زیادی در صنایع غذایی دارد. گلیسیرین یا گلیسرول دارای فرمول شیمیایی (C3H8O3) از چربی‌های طبیعی گیاهی مانند، روغن سویا، روغن نارگیل و روغن خرما استخراج می‌شود. یک ترکیب پل ال ساده است و مایعی بی بو، شفاف و چسبناک می باشد. گلیسیرین در غذا و نوشیدنی ها به عنوان یک جاذب رطوب، حلال کننده و شیرین‌ کننده کاربرد دارد و گاها به حفظ غذاها نیز کمک می کند. این ترکیب در تهیه شیرینی، شکلات، آدامس و غیره استفاده می شود و هیچگونه خطری برای ایمنی بدن ندارد.

سوربیتول

سوربیتول یا گلوسیتول یک نوع از کربوهیدرات است که به عنوان الکل قندی و یا پلیول شناخته می شود. این ترکیب یک محلول جذب کننده ی رطوبت و بی رنگ است و به دو صورت سوربیتول پودری و یا مایع در بازار ارائه میشود. شیرینی آن نصف ساکارز می باشد که از آن به عنوان جایگزین شکر استفاده می شود. سوربیتول در تولید شکلاتهای رژیمی بدون قند، پاستیل، تافی و کوکی ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. سوربیتول مایع به همراه پروپیلن گلایکول و گلیسیرین در تهیه کیک و کلوچه باعث نرمی بافت آنها میشود و از بیات شدن آنها جلوگیری میکند.

زانتان گام

زانتان گام یا همان صمغ زانتان نوعی قند است که از فرایند تخمیر بدست می آید. زمانی که پودر زانتان گام را به مواد مایع اضافه میکنند به سرعت در مایع پخش می شود و محلول چسبنده و پایداری را بوجود می آورد. زانتان گام باعث چسبندگی دانه های نشاسته در محصولات نانوایی می شود‌ و عاملی موثر برای پخش شدن گاز در کیک به منظور پف کردن بهتر آن است. زانتان گام به عنوان افزودنی خوراکی برای ایمنی بدن خطری ندارد و برای استفاده از آن هیچ محدودیتی گفته نشده است. این صمغ قوام و طعم مواد را تحت تاثیر قرار می دهد. از این پودر میتوان در تولید سس سالاد، بستنی، کنسروها و غذاهای منجمد استفاده کرد.

فروش امولسیفایر غذایی در بسته بندی های وارداتی و با قیمت های مناسب و رقابتی انجام میشود. به منظور خرید امولسیون کننده های خوراکی میتوانید به سایت "بازار نانو" مراجعه فرمایید